Servisní linka pro průmyslové snímače
Servisní linka ochrany před výbuchem

Informace o ultrazvukových senzorech (3. část): Různé provozní režimy

2014-04-07

Ultrasonic sensors can be used in different operating modes to achieve the best detection results
Ultrazvukové senzory lze používat v různých provozních režimech, aby bylo dosaženo nejlepších výsledků detekce v různých aplikacích. Společnost Pepperl+Fuchs vám poskytne užitečné pohledy na možná nastavení...

Ultrazvukové senzory společnosti Pepperl+Fuchs určují vzdálenost k objektu pomocí metody doby přechodu ozvěny. Naměřenou vzdálenost lze vyhodnotit a zobrazit různými způsoby. Vzdálenost od objektu se převádí na analogovou hodnotu a zobrazuje v analogovém výstupu (například 0–10 V, 4–20 mA) ultrazvukového senzoru. Případně lze vzdálenost od objektu přímo přenášet do ovladače jako digitální hodnotu přes speciální rozhraní, jako je například IO-Link.

U ultrazvukových senzorů se spínanými výstupy se při detekci objektu mění stav výstupu v rámci nastaveného rozsahu přepínání. Rovněž se rozlišují funkce spínání a rozpínání podle reakce objektu.

U senzorů se spínanými výstupy je možné nastavit následující různé provozní režimy pomocí příslušné sestavy a nastavení parametrů.


Difuzní senzory


Měření hladiny v nádrži pomocí ultrazvukového senzoru v difuzním režimu

Ultrazvukové senzory se nejčastěji používají v difuzním režimu. Vysílač a přijímač se nacházejí ve stejném pouzdru. Cíl funguje jako reflektor zvuku.

Vlastnosti

  • Snadná instalace, pouze jedna hlava senzoru
  • Je nožné potlačit popředí a pozadí (režim okna)
  • Objekt slouží jako reflektor, zarovnání je důležité
  • Frekvence spínání je v porovnání s optickou jednocestnou bránou nižší

Reflexní senzory


Spolehlivá detekce nakloněného objektu na pásovém dopravníku pomocí ultrazvukového senzoru v reflexním režimu

V reflexním režimutrvale instalovaný reflektor stále odráží ultrazvukový signál. Jako reflektor lze použít ustavenou kovovou nebo plastovou desku. Je také možné využít stávající pozadí, jako je například zeď, pásový dopravník nebo podlaha. Pokud mezi ultrazvukovým senzorem a referenčním reflektorem není žádný objekt, senzor přijímá stálou ozvěnu z reflektoru. Když do detekčního dosahu vstoupí detekovaný objekt, odraz ultrazvukového signálu se změní a ultrazvukový senzor detekuje objekt. Obecně se spínání spouští následujícími třemi scénáři.

  1. Senzor detekuje malý objekt nacházející se před referenčním reflektorem. Ultrazvukový senzor obdrží ozvěnu navíc od referenčního reflektoru.
  2. Velký objekt je detekován a zcela zastíní referenční reflektor. Ultrazvukový senzor obdrží ozvěnu pouze od objektu.
  3. Velký nakloněný objekt před referenčním reflektorem není detekován, ale zastíní reflektor. Ultrazvukový senzor neobdrží ozvěnu od objektu ani od referenčního reflektoru.

Všechny tři scénáře spouštějí spínání na výstupu ultrazvukového senzoru. Reflexní senzory se zvláště doporučují pro spolehlivou detekci objektů pohlcujících zvuk. Jsou vhodné také pro objekty bez spolehlivě detekovatelných povrchů, např. hladkých nakloněných ploch, jako je třeba čelní sklo automobilu. V tomto provozním režimu nejsou žádné slepé zóny.

Vlastnosti

  • Snadná instalace, pouze jedna hlava senzoru
  • Spolehlivě detekuje problematické objekty (nakloněné povrchy pohlcující zvuk)
  • Referenční objekt nebo pozadí slouží jako pevný reflektor a objekt naruší nebo zlomí paprsek
  • Frekvence spínání je v porovnání s optickou jednocestnou bránou nižší

Optické jednocestné brány


Počítání lahví vyžaduje velmi vysokou frekvenci spínání. Vhodným řešením jsou v tomto případě ultrazvukové senzory používané v režimu optické jednocestné brány.

Ultrazvukové optické jednocestné brány využívají vyhrazené převodníky vysílače a přijímače obsažené ve dvou samostatných pouzdrech. Vyhodnocovací elektronika a výstupy jsou v pouzdru přijímače. Ultrazvukové senzory jsou nainstalovány proti sobě na společné ose. Když objekt přeruší zvukový paprsek, aktivuje se spínaný výstup senzoru. Obvykle lze nastavit citlivost přijímače (funkce učení, potenciometr) pro různé intervaly mezi vysílačem a přijímačem nebo pro různé velikosti objektů. Tento režim je mimořádně odolný vůči externímu rušení. Rovněž zdvojnásobuje dosah a umožňuje spolehlivou detekci objektů na výrazně větší vzdálenosti. Frekvence spínání je podstatně rychlejší, protože ultrazvukový senzor nemusí neustále přepínat mezi režimem vysílání a příjmu.

Vlastnosti

  • Je nutné nainstalovat a zapojit dvě hlavy senzoru
  • Dlouhý dosah – mezi vysílačem a přijímačem je možná velká vzdálenost
  • Spolehlivě detekuje problematické objekty (nakloněné povrchy pohlcující zvuk)
  • Velmi vysoká frekvence spínání, definované vlastnosti odezvy

Soubory PDF ke stažení: Průvodci technologiemi ultrazvukových senzorů