Servisní linka pro průmyslové snímače
Servisní linka ochrany před výbuchem

Ochrana proti kolizi přístavního jeřábu ultrazvukovými senzory

Využití

Kontejnerové lodě je třeba rychle vyložit – čas jsou peníze. Pro vykládání velkých lodí se používá několik jeřábů současně Jeřáby se pohybují ve směru podél doku a boku lodě na kolejích nebo na pryžových kolech. V obou případech se pohybují na jedné koleji, takže mohou narazit do sousedního jeřábu napravo nebo nalevo. Řídicí systém s ultrazvukovými senzory brání kolizím.


Cíl

Vzájemným kolizím a nárazům jeřábů do ostatních objektů je nutné předcházet, protože mohou způsobit závažné nehody. Jeřáby jsou v provozu 24/7 a jsou vystaveny veškerým povětrnostním podmínkám – dešti, sněhu, větru, silnému slunečnímu záření, mlhám a slanému vzduchu. V těchto náročných podmínkách musí senzory spolehlivě sledovat prostor do vzdálenosti 10 m ve směru pohybu jeřábu. Mezi signálními systémy jednotlivých jeřábů nesmí docházet k žádnému vzájemnému rušení ani k nežádoucímu zastavení pohybu.


Řešení

Díky detekčnímu dosahu 10 m jsou ultrazvukové senzory F260 pro takové použití ideální.
Díky detekčnímu dosahu 10 m jsou ultrazvukové senzory F260 pro takové použití ideální.

Pro každý směr pohybu jsou na jeřábu namontovány jeden nebo dva ultrazvukové senzory. Počet senzorů závisí na velikosti sledované oblasti a na tom, zda je potřeba detekovat kromě jeřábu také ostatní vozidla nebo objekty. Vzájemnému ovlivňování senzorů zabraňuje orientace montáže, synchronizace paralelních zařízení a používání různých ultrazvukových frekvencí. Typicky se používají ultrazvukové senzory se dvěma spínacími výstupy. První výstup přepíná z normální na pomalou rychlost pojezdu a druhý výstup aktivuje zastavení. Pro dané použití jsou ideální senzory řady 30GM (detekční dosah 6 m) a řady F260 (detekční dosah 10 m).


Výhody

Široká, kuželová zóna měření ultrazvukových senzorů zajišťuje sledování kompletní dráhy pohybu jeřábu. Na jejich funkci nemají v maximální možné šíři vliv nepříznivé povětrnostní podmínky a mohou rozpoznat objekty bez ohledu na barvu, tvar nebo texturu povrchu. Ultrazvukové senzory jsou zcela necitlivé na prach, olej a jiné nánosy nečistot. Nastavení bodů sepnutí je rychlé a jednoduché. To samé platí pro synchronizaci. Stupeň ochrany IP67 umožňuje bezpečné venkovní použití.


Stručný přehled

  • Spolehlivá ochrana proti kolizi
  • Sleduje dráhu pohybu jeřábu pomocí jediného senzoru pro každý směr
  • Bezúdržbový provoz
  • Není ovlivněna prachem, nečistotami ani špatným počasím

Soubory PDF ke stažení: Průvodci technologiemi ultrazvukových senzorů


elektronický zpravodaj

Přihlaste se k odběru našeho elektronického zpravodaje a získávejte pravidelně zprávy a zajímavé informace ze světa automatizace.

Odebírat