Servisní linka pro průmyslové snímače
Servisní linka ochrany před výbuchem

Měření balíků během sekundy – ultrazvukové snímače detekují jakýkoli povrch


Italská dopravní a logistická společnost Villa & Riva používá pro záznam objemu a hmotnosti zásilek mobilní měřicí stůl Parcelscan od společnosti SIPI.

Pro italskou dopravní a logistickou společnost Villa & Riva je důležité znát přesné rozměry a hmotnost jejích zásilek. Je to jediný způsob jak zajistit optimální využití skladovací kapacity a nepřetěžování nákladních vozidel. Společnost pro automatický záznam objemu a hmotnosti zásilek používá mobilní měřicí stůl Parcelscan od společnosti SIPI. Ultrazvukové snímače od společnosti Pepperl+Fuchs provádějí rychlé a přesné měření vnějších hran.

Stůl SIPI Parcelscan používá pro výpočet hmotnosti zboží integrované váhy, zatímco délka vnějších hran se detekuje ultrazvukovými snímači. V rámci tohoto procesu se balíky na stole umisťují do rohu ohraničeného ze dvou stran koncovými pásy. Ve volných koncích těchto dvou pásů jsou ultrazvukové snímače. Zvukové paprsky z těchto snímačů jsou nasměrovány podél příslušné hrany balíku a zaznamenají její délku a šířku. Výška se detekuje dalším snímačem, který je umístěn nad stolem a zaznamenává balík shora. 


Ultrazvukové snímače: spolehlivé a přesné

Stůl je vybaven třemi ultrazvukovými snímači od společnosti Pepperl+Fuchs, které detekují rozměry balíku. Tento je umístěn nad stolem a slouží k detekci výšky.
Stůl je vybaven třemi ultrazvukovými snímači od společnosti Pepperl+Fuchs, které detekují rozměry balíku. Tento je umístěn nad stolem a slouží k detekci výšky.

Ultrazvukové snímače jsou zvlášť vhodné pro měření vnějších hran balíků. Detekují objekty bez ohledu na jejich optické vlastnosti. Měření není ovlivněno barvou objektu ani reflexními povrchy, jelikož tyto vlastnosti neovlivňují šíření a odraz zvukových vln. Díky tomu lze balíky spolehlivě detekovat i například tehdy, když jsou zabaleny v lesklé fólii nebo celofánu.

Stůl SIPI Parcelscan je vybaven třemi ultrazvukovými snímačiřady UC2000-L2 od společnosti Pepperl+Fuchs. Snímače mají dosah dva metry a detekují vnější rozměry krabic s milimetrovou přesností. Jelikož boční šíření zvukových paprsků lze omezit bez nutnosti obětovat dosah detekce, zařízení lez umístit velmi blízko ke koncovým pásům stolu. To znamená, že lze měřit malé balíky s délkou hrany pouhých několik centimetrů. Umístění snímačů blíž k vnějším hranám zajišťuje možnost snadného nakládání a vykládání stolu. Tomu napomáhá také kompaktní konstrukce těchto krychlových ultrazvukových zařízení: „Díky hraně o délce pouhých 40 milimetrů a mrtvé zóně o délce 60 milimetrů lze snímače montovat na koncové pásy způsobem, který šetří spoustu místa. To znamená, že přístup k měřicímu stolu je prakticky neomezený“, říká Carlo Clerici ze společnosti SIPI.

Jelikož jsou pro měření krabic zapotřebí tři snímače, pro konstruktéry společnosti SIPI bylo důležité zajistit snadnou synchronizaci zařízení. Pro prevenci přeslechů signálů mezi jednotlivými snímači pracují zařízení UC2000-L2 v automatickém režimu multiplex. Stačí je tedy připojit prostřednictvím standardních synchronizačních vstupů.


Měření během jedné sekundy

Údaje o balíku se zobrazují na obrazovce připevněné k měřicímu stolu.
Údaje o balíku se zobrazují na obrazovce připevněné k měřicímu stolu.

Stůl SIPI Parcelscan je schopen balík změřit během jedné sekundy. Údaje se zobrazují na obrazovce připevněné k měřicímu stolu. V dopravní společnosti Villa & Riva se údaje k příslušenému nákladu přiřazují naskenováním čárového kódu a následně se přenášejí do počítače prostřednictvím Wi-Fi nebo sítě Ethernet. Tím je zajištěno, že se ihned vytisknou štítky potřebné pro přepravu a shromážděné údaje se přenesou do systému ERP.

Náklad převážený společností Villa & Riva tvoří převážně krabice a kartony s rovnoměrnými vnějšími hranami. Stůl SIPI Parcelscan však umožňuje také měření objektů nepravidelného tvaru. To se provádí tak, že se do měřicí vzdálenosti snímačů umístí kovové držáky, a to na úroveň hrany, která z objektu nejvíce vyčnívá. Namísto skutečného nákladu zvukové paprsky detekují kovové držáky, které indikují rozměry nákladu.


elektronický zpravodaj

Přihlaste se k odběru našeho elektronického zpravodaje a získávejte pravidelně zprávy a zajímavé informace ze světa automatizace.

Odebírat