Servisní linka pro průmyslové snímače
Servisní linka ochrany před výbuchem

Ultrazvukové senzory pro měření polohy pístů u strojů a mobilního zařízení

Využití

Detekce polohy pístů ve válcích je základním předpokladem pro přesné monitorování a řízení široké škály strojů a systémů – od pneumatického řízení ve výrobních linkách přes hydraulické válce rypadel až po vyklápěcí mechanismy nákladních vozidel. Běžná řešení často vyžadují úpravy válce přidáním magnetických kroužků k tyči válce. Do stěny válce se montují senzory odolné vůči vysokým tlakům, které slouží k detekci koncové polohy. Obě řešení vyžadují úpravy a opětovné utěsnění válce.


Cíl

Cílem je přesná detekce polohy pístu bez úprav válce. Rychlá a snadná instalace a spolehlivý záznam dat jsou také důležité – bez ohledu na materiál pístu, konstrukci nebo fakt, zda se jedná o pneumatický nebo hydraulický typ.


Řešení

Ultrazvukový senzor se používá pro snímání polohy pístu. Za tímto účelem se trubka montuje podél válce. Do trubky se montuje posuvné rameno, které se připojuje k pístu. Na druhý konec trubky se montuje ultrazvukový senzor pro detekci vzdálenosti od konce ramene. Hlava senzoru s ultrazvukovým měničem je prodloužena do trubky. Trubka je opatřena otvory umožňujícími únik vzduchu vytlačovaného posuvným ramenem.

V závislosti na délce válce lze použít ultrazvukové snímače řady UC800-F77S, M18 nebo M30. Toto řešení nevyžaduje úpravy ani opětovné utěsnění válce a díky montáži mimo válec není pod tlakem. Použitá trubka musí být rovná a nesmí obsahovat svary. V závislosti na délce může být průměr trubky v rozsahu 30 mm až 65 mm. Ultrazvukový senzor lze podle potřeby snadno parametrizovat.


Výhody

Řešení s ultrazvukovým senzorem lze instalovat na vhodné místo kdekoli v okolí válce a nevyžaduje provádění úprav válce. Umožňuje detekci koncové polohy prostřednictvím spínaných výstupů i stálé měření pohybu pístu. Kompenzace teploty integrovaná v senzoru zaručuje spolehlivý záznam dat i v náročných prostředích.


Stručný přehled

  • Přesná detekce polohy pístu bez úprav válce 
  • Jednoduché nastavení bodu spínání nebo limitů analogových hodnot pomocí funkce učení nebo softwaru pro parametrizaci
  • Spolehlivý výkon – neovlivněný deštěm, sněhem, prachem ani větrem
  • Flexibilní montáž na válec
  • Bezúdržbový provoz senzoru
  • Senzory jsou dostupné také s certifikací E1 pro montáž na mobilní zařízení

elektronický zpravodaj

Přihlaste se k odběru našeho elektronického zpravodaje a získávejte pravidelně zprávy a zajímavé informace ze světa automatizace.

Odebírat
amplify – magazín společnosti Pepperl+Fuchs

Objevte náš online magazín! Čekají na vás zajímavé příběhy úspěšných řešení, zprávy o aplikacích, rozhovory a regionální zprávy.