Servisní linka pro průmyslové snímače
Servisní linka ochrany před výbuchem

Čerpací stanice vodíku

Dodávky a skladování

Řidič nenarazí u čerpací stanice vodíku ve srovnání s běžnými čerpacími stanicemi motorové nafty a benzínu na mnoho změn: přijede až k čerpadlu, připojí trysku k vozidlu a spustí proces čerpání. Některé zákulisní procesy však u čerpací stanice vodíku fungují jinak. Vše začíná dodávkou tohoto alternativního energetického nosiče. Tradičně se také k čerpací stanici přepravuje nákladními vozidly, ale skladuje se v nízkotlaké skladovací nádrži. Vzhledem k výbušné atmosféře vznikající během dodávek je robustní zařízení Tab-Ex® 02 DZ1 od značky ecom patřící společnosti Pepperl+Fuchs vhodné pro bezpečné monitorování procesu. Svorkovnice z polyesteru vyztuženého skleněnými vlákny s ochranou typu „zvýšená bezpečnost“(Ex e) zajišťuje bezpečný přívod signálu do nízkotlaké skladovací nádrže.


Vysokotlaký kompresor

Největší technickou výzvou u čerpacích stanic vodíku je proces výdeje. V nízkotlaké skladovací nádrži má vodík tlak 20 až 200 bar. Pro účely výdeje je však nutné jej mnohonásobně zvýšit v závislosti na vozidle. K tomu dochází ve vysokotlakém kompresoru. Řada součástí od společnosti Pepperl+Fuchs je vhodná pro monitorování procesu stlačování. Nezbytnou infrastrukturu zajišťuje například řídicí jednotka IO-Link Comtrol ICE2 a nespravovaný ethernetový přepínač. V případě střetu vozidla s vysokotlakým kompresorem měří senzory vibrací veškeré vibrace, které mohou být přítomny, zatímco indukční senzory NAMUR zajišťují řízení koncové polohy. Ideálním řešením pro ovládání kompresoru je ovládací skříň řady SR.


Plynové čerpadlo

Jakmile je vodík stlačen na požadovaný tlak, lze ho plnit pomocí plnicího zařízení. Panel HMIřady VisuNet FLX od společnosti Pepperl+Fuchs je ideálním řešením pro zajištění pohodlného zobrazení a ovládání procesu čerpání řidičem. Tento monitor je vhodný pro chráněné venkovní použití a díky opticky propojenému displeji je obsah obrazovky snadno viditelný i za velmi jasného světla.


Magnetické senzory sledují, zda tryska pevně a těsně dosedá na nádrž vozidla, aby bylo zajištěno bezpečné čerpání a nedocházelo k únikům vodíku. Senzor náklonu F99 detekuje také případné vibrace, například vibrace způsobené neočekávaným nárazem, a může v nouzové situaci zastavit proces čerpání. 

elektronický zpravodaj

Přihlaste se k odběru našeho elektronického zpravodaje a získávejte pravidelně zprávy a zajímavé informace ze světa automatizace.

Odebírat
amplify – magazín společnosti Pepperl+Fuchs

Objevte náš online magazín! Čekají na vás zajímavé příběhy úspěšných řešení, zprávy o aplikacích, rozhovory a regionální zprávy.