Wsparcie Czujników Przemysłowych
Wsparcie Ochrony przed wybuchem

Miniaturowe czujniki fotoelektryczne z serii ML100 — trzy nowe czujniki dyfuzyjne o dużej wydajności

2014-04-04

Zaawansowane rozwiązania dostępne w różnych zastosowaniach

Miniature ML100 Series Photoelectric Sensors
Nowe czujniki fotoelektryczne serii ML100

Miniaturowe czujniki fotoelektryczne serii ML100 zapewniają niezawodne odczyty w różnych zadaniach związanych z automatyką przemysłową. Dzięki miniaturowej konstrukcji obudowy czujniki fotoelektryczne są szczególnie przydatne w instalacjach o ograniczonej ilości miejsca.

Do popularnej serii urządzeń ML100 dodano trzy nowe czujniki dyfuzyjne. Podobnie jak sprawdzona seria standardowych urządzeń zapewniają one zaawansowane rozwiązania przydatne w coraz bardziej złożonych zastosowaniach.


Czujnik dyfuzyjny z szeroką widoczną plamką świetlną — ML100-8-W


Model ML100-8-W to czujnik dyfuzyjny o dużej wydajności z szeroką widoczną plamką świetlną. Wyjątkowo duża wielkość plamki zapobiega nieprawidłowemu przełączaniu w przypadku silnego zróżnicowania powierzchni oraz zapewnia dużą odporność na drgania i przechył obiektów. Ten czujnik dyfuzyjny nadaje się doskonale do użytku w systemach przenośników używanych do transportowania szkła lub modułów. Bardzo dobrze sprawdza się również w przypadku produkcji płaskich paneli, w szczególności na stołach podnoszonych lub przełącznikach toru. W tych zastosowaniach nie można używać czujników retrorefleksyjnych do wykrywania obiektów szklanych ze względu na zakłócenia powodowane przez reflektory na ścieżkach poprzecznych.

  • Czujnik o szerokiej plamce świetlnej
  • Do użytku na powierzchniach o silnie zróżnicowanej strukturze lub ustawionych pod kątem

Czujnik dyfuzyjny z funkcją oceny tła — ML100-8-HW

Model ML100-8-HW z funkcją oceny tła wykorzystuje zasadę triangulacji. Odbiornik składający się z elementu bliskiego pola oraz elementu dalekiego pola może precyzyjnie wykrywać tło, takie jak metalowa rama oraz obiekt znajdujący się w obszarze wykrywania. W tym celu czujnik odnosi się do określonego tła. Obiekt jest wykrywany, gdy ze względu na układ geometryczny większa ilość światła pada na element bliskiego pola niż na element dalekiego pola. Wykrywana jest również sytuacja, gdy do odbiornika nie dociera światło, np. po odbiciu od błyszczącego obiektu. Umożliwia to pracę bez konieczności używania reflektorów. Czujnik dyfuzyjny umożliwia również niezawodne wykrywanie płaskich obiektów lub obiektów o niskim współczynniku odbicia światła znajdujących się blisko tła, np. czarnych gumowych części na taśmie przenośnika.

  • Czujnik z funkcją oceny tła wykorzystujący zasadę triangulacji
  • Używany w przypadku małego kontrastu, np. czarnych obiektów na czarnym tle

Czujnik dyfuzyjny z funkcją tłumienia tła — ML100-8-H

W dziedzinie czujników z funkcją tłumienia tła seria ML100 została wzbogacona o czujnik dyfuzyjny ML100-8-H. Wykorzystuje on trzy plamki świetlne, co zapewnia nadmiarowość. Cechą specjalną tego czujnika jest możliwość używania na wyjściach funkcji logicznych AND oraz OR. Wyjście OR jest aktywowane po wykryciu jednej z trzech plamek świetlnych, co umożliwia niezawodne wykrywanie obiektów o nieregularnych kształtach. Wyjście AND jest aktywowane tylko w przypadku wykrycia wszystkich trzech plamek świetlnych. Umożliwia to rozpoznawanie właściwości obiektów nawet w przypadku występowania zakłóceń, takich jak zapylenie.

  • Czujnik z funkcją tłumienia tła i trzema plamkami świetlnymi
  • Używany w przypadku obiektów o nieregularnych kształtach