Wsparcie Czujników Przemysłowych
Serviceline Explosion Protection

Zdalne we/wy w systemach z podłożem fluidalnym - łatwa integracja systemu LB oraz bloków zaworów w jednej obudowie

Zastosowanie

Płynna realizacja procesów w systemach z podłożem fluidalnym dzięki zastosowaniu systemów zdalnych we/wy.
Płynna realizacja procesów w systemach z podłożem fluidalnym dzięki zastosowaniu systemów zdalnych we/wy.

Podczas aktualizacji systemu lub projektowania nowej instalacji o wyborze technologii decydują czynniki, takie jak ilość miejsca oraz rodzaj połączenia z systemem sterowania procesem.

Niniejszy przykład opisuje modernizację istniejącego systemu z podłożem fluidalnym. Systemy te są używane głównie w strefach zagrożonych wybuchem w przemyśle farmaceutycznym oraz spożywczym.

Czujniki temperatury oraz inne nadajniki sygnału 4–20 mA są podłączane do interfejsu umieszczonego w szafce. Ponadto blok zaworów jest zamontowany w oddzielnej szafce przy użyciu połączenia PROFIBUS.

 


Cel

Ze względu na zmianę wymagań oraz Zasad postępowania, bloki zaworów w systemie z podłożem fluidalnym muszą być obecnie montowane we wzmocnionej szafie zapewniającej stopień ochrony IP54. Jednocześnie nadal używane jestzłącze PROFIBUS zintegrowane z blokiem zaworów.


Rozwiązanie

Do zastosowania w podanych warunkach doskonale nadaje się system LB firmy Pepperl+Fuchs, który zastępujetechnologię interfejsu. Systemy zdalnych we/wy są połączone z systemem sterowania procesem także przy użyciu połączenia PROFIBUS. Interfejs służy jako brama PROFIBUS. W celu umożliwienia instalacji wszystkich elementów w jednej obudowie firma Pepperl+Fuchs opracowała obudowę o zwiększonym stopniu ochrony , w której można zamontować zarówno blok zaworów, jak i system zdalnych we/wy. Moduły we/wy w systemie LB są komponentami modyfikującymi sygnał. Przygotowują one sygnały polowe ze strefy zagrożonej wybuchem do przesłania do systemów sterowania procesem lub sterowników w strefie bezpiecznej. Łatwy montaż: moduły wraz z łącznikami magistrali oraz zasilaczami wystarczy podłączyć do płyty bazowej.System LB firmy Pepperl+Fuchs umożliwia szybką i łatwą integrację z istniejącą infrastrukturą zakładu.

Korzyści

System LB firmy Pepperl+Fuchs wymaga o wiele mniej okablowania w porównaniu z tradycyjnym, indywidualnym podłączaniem urządzeń, co przekłada się na mniejszą liczbę dni roboczych i znaczące zmniejszenie kosztów. To najbardziej kompaktowy system, zarówno pod względem głębokości, jak i innych rozmiarów, przeznaczony do automatyzacji procesów. Dzięki temu można go zamontować nawet w bardzo małych obudowach. System umożliwia montaż modułów do stref zagrożonych wybuchem oraz do stref bezpiecznych bezpośrednio obok siebie, co pozwala na optymalne wykorzystanie miejsca w szafce sterowniczej. Szeroka gama analogowych i binarnych modułów we/wy umożliwia podłączenie wszystkich istniejących urządzeń polowych. Ponieważ system LB jest wyposażony w połączenie PROFIBUS, można go szybko i łatwo zintegrować z istniejącą infrastrukturą zakładu. Wystarczy jeden kabel PROFIBUS do przesyłania sygnałów z systemu zdalnych we/wy do systemu sterowania procesem. Możliwość szybkiego i łatwego połączenia przy użyciu interfejsu PROFIBUS pozwala ograniczyć dodatkowe koszty.


W skrócie

  • Kompletne rozwiązanie: wszystkie komponenty montowane są w jednej obudowie z atestem ex e
  • Pozwala to oszczędzić wiele dni roboczych wymaganych na instalację systemu zdalnych we/wy przy użyciu indywidualnego okablowania
  • Niewielkie wymiary, bardzo mała głębokość
  • Możliwość montażu modułów dla strefy zagrożonej wybuchem i strefy bezpiecznej bezpośrednio obok siebie
  • Uniwersalne moduły: możliwość podłączenia wszystkich istniejących urządzeń polowych

e-news

Zasubskrybuj nasz biuletyn i regularnie otrzymuj wiadomości oraz ciekawe informacje ze świata automatyki.

Subskrybuj