Wsparcie Czujników Przemysłowych
Serviceline Explosion Protection

Technologia WirelessHART na rzecz usprawnienia przeszukiwania nowych złóż ropy naftowej i gazu

Zastosowanie

Podczas przeszukiwania nowych złóż ropy naftowej i gazu oraz wykrywania nowych złóż regularnie korzysta się z urządzeń mobilnych. Najnowocześniejsza technologia rozwiązań mobilnych pozwala na poszukiwanie cennych surowców ukrytych pod powierzchnią ziemi, na głębokości od 500 do 5000 metrów.

Jak dotąd pomiary temperatury i ciśnienia wymagane w trakcie tego typu procesów odbywały się z wykorzystaniem urządzeń przewodowych. Urządzenia polowe przesyłają zmienne procesowe poprzez sygnał 4 mA … 20 mA. Czujniki znajdują się w strefie zagrożonej wybuchem, a poszczególne elementy są rozmieszczone w odległościach około 20 m od siebie.


Cel

Z racji konieczności nieustannych zmian lokalizacji systemów przeszukiwania nowych złóż ropy naftowej i gazu wymagające dużych nakładów czasu systemy przewodowe są wypierane przez rozwiązania bezprzewodowe. W celu zapewnienia efektywności rozwiązania te musi cechować elastyczny i prosty montaż oraz szybkie uruchamianie. W celu zapewnienia bezpieczeństwa i dostępności systemu mobilnego rozwiązanie musi spełniać wymagania dotyczące stref zagrożonych wybuchem. Konieczna jest łatwa modernizacja istniejących przetworników ciśnienia i temperatury, które powinny przesyłać dane pomiarowe oraz diagnostyczne. Istotnym atutem jest również łatwa rozbudowa nowych czujników.


Rozwiązanie

Technologia WirelessHART firmy Pepperl+Fuchs to idealne rozwiązanie dla opisanych wymagań, całkowicie zastępujące instalację przewodową. Poszczególne urządzenia polowe znajdują się od siebie w niewielkiej odległości do 20 m, w związku z czym sygnały mogą być bezproblemowo przekazywane do systemu sterowania procesami za pośrednictwem bramy.

Adapter WirelessHART firmy Pepperl+Fuchs to doskonałe rozwiązanie zapewniające szybką i łatwą aktualizację istniejących urządzeń polowych. Pozwala na łatwe modernizowanie konwencjonalnych urządzeń 4 mA … 20 mA lub urządzeń polowych HART. Adapter odczytuje dane z urządzenia polowego za pośrednictwem protokołu HART lub konwertuje sygnał 4 mA … 20 mA na wartość cyfrową i przekazuje go do sieci WirelessHART. Podłączone urządzenia polowe są zasilane z akumulatora adaptera.

Jeśli jest wymagane nowe urządzenie do pomiaru temperatury, wystarczy zastosować jedno urządzenie polowe WirelessHART — konwerter temperatury WirelessHART. Jest on już wyposażony w interfejs WirelessHART. Napięcie akumulatora nie wymaga konwersji, co sprawia, że konwerter temperatury WirelessHART charakteryzuje się znacznie większą wydajnością w porównaniu do połączenia adaptera i konwencjonalnego urządzenia polowego. Konwerter WirelessHART jest wyposażony w dwa złącza czujników temperatury, takich jak termometry rezystancyjne i termopary.Produkty WirelessHART zapewniają niezawodną, płynną transmisję danych nawet w trudnych warunkach otoczenia.

Korzyści

W porównaniu do rozwiązań przewodowych stosowanie technologii WirelessHART nie wymaga prowadzenia dodatkowych przewodów oraz umożliwia obniżenie kosztów montażu. Pozwala to na szybki montaż i demontaż systemów wykorzystywanych do poszukiwania złóż, co przekłada się na doskonałą elastyczność i mobilność. Technologia WirelessHART pozwala na wdrożenie nowych systemów mobilnych oraz bezproblemową modernizację istniejących urządzeń w dowolnym czasie. Poza danymi procesowymi rozwiązania WirelessHART dostarczają cennych informacji diagnostycznych. Użytkownicy mogą w ten sposób na wczesnym etapie wykrywać usterki i przeciwdziałać im, co zapewnia wyższy poziomniezawodności i bezpieczeństwa systemu wykorzystywanego do poszukiwania.


W skrócie

  • Technologia WirelessHART umożliwia elastyczną i prostą instalację, a także szybkie uruchamianie systemów poszukiwawczych w branży ropy naftowej i gazu
  • Bezprzewodowe rozwiązanie gwarantuje maksymalne bezpieczeństwo i dostępność urządzeń w strefach zagrożonych wybuchem
  • Adapter WirelessHART pozwala na prostą modernizację istniejących urządzeń polowych
  • Konwerter temperatury WirelessHART jest już wyposażony w interfejs WirelessHART i idealnie sprawdza się w nowych systemach mobilnych

e-news

Zasubskrybuj nasz biuletyn i regularnie otrzymuj wiadomości oraz ciekawe informacje ze świata automatyki.

Subskrybuj