Wsparcie Czujników Przemysłowych
Wsparcie Ochrony przed wybuchem

Pepperl+Fuchs projektuje rozwiązania RFID do śledzenia półproduktów w procesie produkcji opon.

2017-11-08

RFID system for tire building
Firma Pepperl+Fuchs zaprojektowała niestandardowe rozwiązanie RFID, szczególnie odpowiednie dla maszyn do produkcji opon i warstwy opasania.

Identyfikację radiową (RFID) powszechnie stosuje się w przemyśle motoryzacyjnym do znakowania i śledzenia. Istnieje coraz większe zapotrzebowanie na niestandardowe rozwiązania, które bezproblemowo mogą być stosowane w istniejących liniach produkcyjnych. Firma Pepperl+Fuchs zaprojektowała innowacyjny system RFID dla wiodącego producenta opon samochodowych. System RFID umożliwia śledzenie półproduktów w zakładzie tego klienta, przy jednoczesnej inteligentnej jego integracji z linią produkcyjną.


Specjalna głowica o wysokiej częstotliwości do odczytu/zapisu do zastosowania z maszynami do produkcji warstwy opasania i opon

Głowica o wysokiej częstotliwości do odczytu/zapisu ma konstrukcję pierścieniową. Pozwala to na przechodzenie oprzyrządowania szpuli przez głowicę do odczytu/zapisu.
Głowica o wysokiej częstotliwości do odczytu/zapisu ma konstrukcję pierścieniową. Pozwala to na przechodzenie oprzyrządowania szpuli przez głowicę do odczytu/zapisu.

Kluczowym elementem tego rozwiązania jest wysokoczęstotliwościowa głowica odczytowo-zapisowa IQH1-F198-V1, stworzona specjalnie do wykrywania półproduktów na szpulach w maszynach do produkcji warstwy opasania i opon. Jest to trudne zadanie, ponieważ metalowe mocowania szpul znajdują się w obszarze działania głowicy RFID do odczytu/zapisu. W związku z tą bliskością możliwe jest powstawanie zakłóceń komunikacji bezprzewodowej. Pozycja znacznika RFID przymocowanego do szpuli nie jest również jasno określona. Znajduje się on w różnych położeniach wzdłuż okrągłej sekcji mocowania szpuli.

Aby rozwiązać ten problem, głowica odczytowo-zapisowa o wysokiej częstotliwości ma konstrukcję pierścieniową. Dzięki temu mocowanie szpuli przechodzi przez głowicę do odczytu/zapisu, podczas gdy znacznik RFID zawsze znajduje się w zasięgu wykrywania głowicy. Pracownicy pracujący na linii nie muszą zwracać uwagi na umiejscowienie znaczników podczas zmiany szpuli. Umożliwia to również odczyt i zapis informacji zawartych w znacznikach, podczas obrotu szpuli – w przeciwieństwie do standardowych rozwiązań, które wymagałyby zatrzymania urządzenia. Rozwiązanie to zapewnia bezpieczeństwo procesu technologicznego i śledzenie półproduktów przez cały czas trwania procesu produkcji.


Rozwiązanie systemowe z jednego źródła

Oprócz specjalnych głowic wysokiej częstotliwości do odczytu/zapisu oraz wytrzymałych znaczników RFID dla środowisk przemysłowych, kompletne rozwiązanie RFID obejmuje również jednostki sterujące do przesyłania danych do PROFINET, EtherNet/IP lub EtherCAT. Dopełnieniem systemu są dostosowane do indywidualnych potrzeb zestawy przewodów firmy Pepperl+Fuchs z szerokiej oferty produktów „łącznościowych”, które umożliwiają bezproblemową integrację wszystkich komponentów RFID.


Najważniejsze cechy systemu RFID dla branży produkcji opon

  • Kompletne, dostosowane do potrzeb klienta rozwiązanie do śledzenia półproduktów w procesie produkcji opon
  • Niezależne od materiałów, niezawodne wykrywanie dzięki technologii RFID HF
  • Zakres wykrywania do 15 cm
  • Odczyt i zapis znaczników RFID na obracających się szpulach
  • Technologia RFID i przewody połączeniowe od tego samego producenta

e-news

Zasubskrybuj nasz biuletyn i regularnie otrzymuj wiadomości oraz ciekawe informacje ze świata automatyki.

Subskrybuj