Wsparcie Czujników Przemysłowych
Serviceline Explosion Protection

Chłodzenie wody zasilającej w elektrowni węglowej

Zastosowanie

Para wytwarzana w elektrowni napędza turbiny. Po przejściu ostatniego stopnia turbin jest przekształcana na wodę w postaci ciekłej. Proces ten odbywa się w kondensatorze pary. Wodę chłodzącą pompuje się do kondensatora za pomocą systemu rur. Para przekazuje swoje ciepło wodzie chłodzącej i skrapla się, a następnie jest odprowadzana z powrotem do kotła jako woda zasilająca. Podgrzana woda chłodząca jest schładzana w chłodni kominowej lub odprowadzana bezpośrednio do cieku lub zbiornika wodnego.

Cel

Celem jest monitorowanie przepływu w pompach wody chłodzącej, tak aby w kondensatorze zachodził ciągły proces skraplania pary wodnej. Oprócz temperatury wody płynącej mierzy się także temperaturę podgrzanej wody chłodzącej. Ze względu na ochronę środowiska istnieją ograniczenia ilości ciepła i temperatury wody spuszczanej do cieków wodnych.


Korzyści

Moduły interfejsu serii K-System oferują bezpieczeństwo funkcjonalne do poziomu SIL 3.
Moduły interfejsu serii K-System oferują bezpieczeństwo funkcjonalne do poziomu SIL 3.

Moduły interfejsu serii K-System, które wyposażone są w izolację galwaniczną i zapewniają bezpieczeństwo funkcjonalne do poziomu SIL3, bez żadnych zakłóceń przesyłają sygnały między poszczególnymi komponentami systemu a sterownią. W procesach chłodzenia wody zazwyczaj stosuje się kondycjonery sygnałów bez certyfikatów przeciwwybuchowych. Seria K-System pozwala zaspokoić wszelkie potrzeby z użyciem modułów z jednej gamy. Kompaktowe i ekonomiczne urządzenia serii SC-System są idealnym rozwiązaniem do transmisji analogowych wyników pomiaru. Dostępne w ramach tej serii moduły mają szerokość zaledwie sześciu milimetrów, są montowane na szynie montażowej DIN i zapewniają bezpieczną separację galwaniczną między stroną obiektową a stroną sterowania.


Rozwiązanie

Aby zoptymalizować przepływ wody chłodzącej na podstawie ilości ciepła przekazanego do kondensatora pary i temperatury wody płynącej, konieczne jest monitorowanie prędkości pomp wody chłodzącej i przepływu z użyciem przemienników częstotliwości w połączeniu z zasilaczami przetworników. Oprócz pomiaru prędkości przemienniki częstotliwości są również wyposażone w funkcję wykrywania poślizgu, która pozwala wykrywać przeciążenia oraz zatory spowodowane przez ciała obce. Temperaturę wody płynącej oraz wody chłodzącej spuszczanej do cieków mierzy się z użyciem przetwornika temperatury z przekaźnikiem o ustalonej wartości granicznej.


Charakterystyka

  • Przepływ wody chłodzącej jest monitorowany przez zasilacze przetworników używane w połączeniu z przepływomierzami
  • Prędkością obrotową pompy wody chłodzącej sterują przemienniki częstotliwości, które pełnią też rolę elementów zabezpieczających pompy przed przeciążeniem
  • Do monitorowania temperatury wody chłodzącej stosuje się przetworniki temperatury z ustawionymi wartościami granicznymi dla termopar, potencjometrów i termometrów oporowych

e-news

Zasubskrybuj nasz biuletyn i regularnie otrzymuj wiadomości oraz ciekawe informacje ze świata automatyki.

Subskrybuj
amplify–The Pepperl+Fuchs Magazine

Odkryj nasz internetowy magazyn! Czekają na Ciebie fascynujące historie o odniesionych sukcesach, raporty dotyczące zastosowań oraz nowości z lokalnych rynków.