Wsparcie Czujników Przemysłowych
Wsparcie Ochrony przed wybuchem

Skoordynowany system ochrony kabli do trudnych warunków eksploatacyjnych

2018-11-05

Optymalna ochrona od czujnika do skrzynki zaciskowej

Coordinated Cable Protection System for Harsh Conditions
Możliwość zapewnienia maksymalnej ochrony instalacji przy użyciu niezawodnego systemu zabezpieczeń kabli.

W wielu zastosowaniach wymogi dotyczące bezpieczeństwa dotyczą nie tylko stosowanych czujników, lecz także okablowania. Aby zapewnić zgodność produktów łączeniowych z tym wymogami, nowy system ochrony kabli firmy Pepperl+Fuchs obejmuje portfolio idealnie uzupełniających się adapterów czujników, kanału kablowegodławików kablowych. Są to wyjątkowo wytrzymałe komponenty, przeznaczone do wszystkich standardowych czujników cylindrycznych. Niezależnie od rodzaju używanego czujnika kable zawsze będą zabezpieczone we właściwy sposób, nawet w trudnych środowiskach.


Kompletne rozwiązanie od jednego dostawcy

Poza czynnikami mechanicznymi, ciśnieniem i naprężeniem okablowanie jest często narażone na działanie chemikaliów. Tradycyjne kable do czujników zwykle nie chronią przed tymi czynnikami, lecz system ochrony kabli firmy Pepperl+Fuchs został opracowany specjalnie do tego celu. Zapewnia on niezawodną ochronę przed awarią w środowiskach, w których panuje wysoka temperatura lub w zastosowaniach związanych z ruchomymi częściami. Oprócz zabezpieczeń kabli oferujemy także odpowiedni czujnik i odpowiednią skrzynkę zaciskową jako kompletne rozwiązanie od jednego dostawcy.


Adapter czujnika zapewnia solidne połączenie pomiędzy czujnikiem cylindrycznym a giętkim kanałem kablowym. Można go łatwo przykręcić do cylindrycznego czujnika. Pepperl+Fuchs oferuje adaptery w rozmiarach M8, M12, M14, M18 i M30 — pełny asortyment, odpowiedni do każdego typowego czujnika cylindrycznego.

Giętki kanał kablowy jest kluczowym komponentem systemu ochrony kabli oddzielającym kabel od czujnika w skrzynce zaciskowej. W zależności od wymogów związanych z zastosowaniem system jest dostępny w wersji wykonanej z metalu odpornego na korozję lub w wersji powlekanej, o szczelności klasy IP67, która zapewnia ochronę kabla przez substancjami takimi jak olej i smar.

Dławik kablowy łączy giętki kanał kablowy ze skrzynką zaciskową i jest dostępny w wersjach o wymiarach gwintu M12, M16 i M30. Wewnętrzna uszczelka chroni przez przedostaniem się cieczy i kurzu do skrzynki zaciskowej.

Uniwersalność zastosowań

Nowy system ochrony kabli znajduje zastosowanie w branży budowy maszyn oraz chemicznej i petrochemicznej. Często stanowi on część kompletnego rozwiązania, tak jak system, który został ostatnio opracowany we współpracy z producentem zaworów, stosowany do wykrywania czterech położeń zaworu kontrolnego.


Wykorzystano dwa z czterech indukcyjnych czujników cylindrycznych wraz z nowym systemem ochrony kabli i skrzynką zaciskową, która zawiera całe okablowanie. To całkowicie skoordynowane rozwiązanie można  dostosować do wszystkich popularnych rodzajów zaworów . Umożliwia ono niezawodne sterowanie zaworami, nawet w ekstremalnie trudnych warunkach.

Zalety nowego systemu ochrony kabli

  • Optymalnie dopasowany asortyment do wszystkich typowych czujników — gwintowany adapter do montażu czujnika, kanał kablowy i dławik
  • Kompletne rozwiązanie od jednego dostawcy: odpowiednie czujniki i skrzynka zaciskowa do ochrony kabli
  • Wytrzymałe rozwiązanie wykonane z materiałów o najwyższej jakości chroniących przez czynnikami mechanicznymi i chemicznymi
  • Niezawodność — stopień ochrony IP67 zapewniający szczelność skrzynki zaciskowej
  • Maksymalna uniwersalność — nawet w środowiskach o ekstremalnych temperaturach i zastosowaniach z ruchomymi częściami

e-news

Zasubskrybuj nasz biuletyn i regularnie otrzymuj wiadomości oraz ciekawe informacje ze świata automatyki.

Subskrybuj