Wsparcie Czujników Przemysłowych
Wsparcie Ochrony przed wybuchem

Ręczne czytniki RFID — wygodna konserwacja giętkich przewodów rurowych w strefach zagrożenia wybuchem i w warunkach przemysłowych

2018-05-30

Pepperl+Fuchs RFID Handheld - IUT-HH41-FR1-01
Ręczne czytniki RFID zapewniają prostszą konserwację giętkich przewodów rurowych

Pomiędzy olbrzymimi zbiornikami i systemami przenośników w zakładach chemicznych stosuje się tysiące giętkich przewodów rurowych. Służą one do transportu takich mediów jak benzyna, ropa, woda, para i wiele różnych substancji chemicznych z punktu A do punktu B. W celu zapewnienia bezpiecznego transportu tych mediów wprowadzono regulacje prawne dotyczące konserwacji giętkich przewodów rurowych w zakładach przemysłowych i chemicznych. Ręczne czytniki RFID firm Pepperl+Fuchs i ecom, w połączeniu z odpowiednim oprogramowaniem Neoception, ułatwiają i usprawniają wykonywanie tych zadań.


Regularne kontrole są wymagane przez prawo


Pomiędzy olbrzymimi zbiornikami i systemami przenośników w zakładach chemicznych stosuje się tysiące giętkich przewodów rurowych, które służą do transportu mediów procesowych z punktu A do punktu B.

W celu zapewnienia bezpiecznego funkcjonowania zakłady chemiczne podlegają kompleksowemu dozorowi urzędów państwowych. Wysokie standardy w dziedzinie bezpieczeństwa obejmują także inspekcje elastycznych przewodów rurowych, w związku z czym ich systematyczna kontrola jest wymagana przez prawo. Właściwe wykonanie konserwacji wiąże się z przerwą w produkcji, całkowitym wstrzymaniem pracy zakładu i odłączeniem sprawdzanych połączeń elastycznych. Z tego powodu dla operatorów instalacji ważne jest, aby ograniczyć te testy do minimum, gdyż zapewnia to oszczędność czasu i kosztów.

Intuicyjne oprogramowanie ułatwia wykonywanie i dokumentację konserwacji

Dokumentowanie inspekcji giętkich przewodów rurowych w strefach zagrożonych wybuchem oraz w warunkach przemysłowych może być bardzo łatwe dzięki zastosowaniu ręcznego czytnika RFID i odpowiedniego oprogramowania . Aby to umożliwić, na każdym giętkim przewodzie rurowym umieszcza się tagi RFID w formie etykiet UHF. Na etykietach zapisane są następujące informacje:

  • Numer urządzenia
  • Data i godzina inspekcji
  • Długość i średnica węża
  • Przewodność
  • Ciśnienie testowe
  • Data następnej kontroli

Dane dotyczące przewodów są odczytywane przez ręczny czytnik RFID, a następnie dokumentowane za pomocą oprogramowania „hose manager” opracowanego przez firmę Neoception — spółkę start-up powiązaną z Pepperl+Fuchs. Żaden etap kontroli nie jest pomijany, ponieważ audytor wykonuje ją krok po kroku zgodnie z wyświetlanymi wskazówkami. Wszystkie wyniki są zapisywane, a następnie udostępniane w formie pliku z raportem, który można przesłać bezprzewodowo do systemu ERP. Kolejnym ułatwieniem jest interfejs, który można obsługiwać w rękawicach.


Dodatkowe informacje dotyczące funkcji lokalizacji oraz urządzeń do obrazowania dwuwymiarowego

Ręczne czytniki RFID mają także funkcję lokalizacji, którą można wykorzystać do pomiaru odległości do tagów wykrywanych na etykietach. Poza wykrywaniem i lokalizacją tagów RFID, możliwy jest także odczyt wielu różnych kodów 1-D lub 2-D. Zintegrowane urządzenie do obrazowania dwuwymiarowego umożliwia przypisanie dodatkowych informacji określonym elementom przy użyciu kodów kreskowych lub kodów QR. Podczas odczytu tagów można połączyć te dane z innymi wynikami inspekcji. W ten sposób „pracownicy mobilni” mogą pobrać wszelkie informacje w obiekcie i zapisać je w pliku dziennika lub online.


Zalety stosowania ręcznych czytników RFID w strefach zagrożenia wybuchem i w warunkach przemysłowych

  • Ręczne czytniki RFID do zastosowań w strefach zagrożenia wybuchem i w warunkach przemysłowych
  • Odpowiednia aplikacja „menedżer giętkich przewodów rurowych” (hose manager) zapewnia łatwiejszą konserwację
  • Zintegrowane urządzenie do obrazowania dwuwymiarowego odczytuje kody 1-D i 2-D
  • Funkcja lokalizacji do szybszego i łatwiejszego wykrywaniu tagów

e-news

Zasubskrybuj nasz biuletyn i regularnie otrzymuj wiadomości oraz ciekawe informacje ze świata automatyki.

Subskrybuj
amplify–The Pepperl+Fuchs Magazine

Odkryj nasz internetowy magazyn! Czekają na Ciebie fascynujące historie o odniesionych sukcesach, raporty dotyczące zastosowań oraz nowości z lokalnych rynków.