Wsparcie Czujników Przemysłowych
Wsparcie Ochrony przed wybuchem

Nieograniczone bezpieczeństwo: Jedyna na świecie oferta SIL 3 dla wszystkich typów sygnałów

2021-05-14


Nowe sterowniki wyjść SIL 3 wypełniają lukę w ofercie podzespołów SIL 3 firmy Pepperl+Fuchs

Dzięki nowym sterownikom wyjściowym SIL 3 firma Pepperl+Fuchs zamknęła ostatnią lukę w swojej ofercie barier iskrobezpiecznych z certyfikatem SIL 3. Iskrobezpieczne podzespoły SIL 3 są teraz dostępne dla wszystkich typów sygnałówcyfrowych i analogowych, dla sygnałów sterujących siłowników i sygnałów pomiarowych z obiektu, w formie urządzeń do montażu na szynie DIN i jako elementy izolujące do płytek zakończeniowych. W przypadku zastosowań praktycznych oznacza to, że wcześniej konieczne obejście z użyciem redundantnych podzespołów SIL 2 nie jest już konieczne w przypadku zastosowań SIL 3: nastawniki, zawory elektryczne i konwertery IP HART w iskrobezpiecznych zastosowaniach SIL 3 można teraz podłączyć bezpośrednio do systemu sterowania za pomocą jednej bariery bezpieczeństwa.

Znacznie zmniejsza to wysiłek wymagany w wielu zastosowaniach związanych z SIL 3, takich jak sterowanie turbogeneratorami i sprężarkami lub obsługa palników, gdzie urządzenia obiektowe w strefie zagrożonej wybuchem muszą być sterowane przy użyciu sygnałów analogowych. Ze względu na brak odpowiednich barier iskrobezpiecznych SIL 3 do transmisji sygnałów pomiędzy systemem sterowania i urządzeniami obiektowymi, obwody sygnałowe musiały być do tej pory konfigurowane przy użyciu nadmiarowych urządzeń SIL 2, zgodnie z odpowiednimi wymogami normatywnymi. Obecnie wystarczy w tym celu użyć modułu interfejsu odpowiedniego dla SIL 3. Jeśli na przykład ma być osiągnięty długi czas weryfikacji, warto nawet użyć barier iskrobezpiecznych SIL 3 w zastosowaniach SIL 2.


Zastosowania SIL 3: Na co użytkownicy muszą zwrócić uwagę

Zastosowania SIL wymagają dużego doświadczenia
Zastosowania SIL wymagają dużego doświadczenia

SIL 3 to nie tylko SIL 3: użytkownicy muszą zwracać uwagę na szereg specyficznych wymagań podczas używania podzespołów zgodnych z SIL 3. Moduły interfejsu SIL 3 muszą pasować do całego systemu „obwodu sygnałowego” z jego wartościami charakterystycznymi. Zgodnie z normą IEC 61508 moduły te nie mogą przekraczać określonego prawdopodobieństwa awarii w przypadku żądania działania (PFD). Współczynnik PFD odgrywa główną rolę w trybie niskiego żądania (niski współczynnik żądania funkcji bezpieczeństwa) spotykanym zazwyczaj w automatyce procesów.

Oznaczenie SIL zależy od funkcji: poziom SIL jest przypisany do funkcji związanej z bezpieczeństwem, która składa się z różnych grup funkcji. W obwodzie sygnałowym do tych grup funkcji przypisywane są tzw. budżety usterek. Zazwyczaj 40% dla czujników, 25% dla siłowników i 15% dla systemu sterowania. Ścieżki sygnałowe między urządzeniem obiektowym a sterownikiem powinny stanowić 10%.

Wybierając barierę iskrobezpieczną odpowiednią do zastosowań SIL 3, warto zapoznać się z podręcznikiem bezpieczeństwa, aby sprawdzić, w jakim stopniu wartości PFD pasują do całego systemu. Użytkownicy powinni upewnić się, że typowe wartości nie są przekroczone, jeśli to możliwe, w przypadku modułów z certyfikatem SIL 3. W przeciwnym razie inne urządzenia w pętli muszą skompensować to lepszymi wartościami. W przypadku wątpliwości eksperci ds. bezpieczeństwa funkcjonalnego z firmy Pepperl+Fuchs służą kompetentnym doradztwem w zakresie konfiguracji aplikacji zgodnie z wymogami SIL oraz normami.


Szybkie sprawdzenie: 10 dobrych powodów, dla których firma Pepperl+Fuchs jest dobrym partnerem w dziedzinie bezpieczeństwa funkcjonalnego

Firma Pepperl+Fuchs oferuje ogromne doświadczenie w zakresie bezpieczeństwa funkcjonalnego
Firma Pepperl+Fuchs oferuje ogromne doświadczenie w zakresie bezpieczeństwa funkcjonalnego

Firma Pepperl+Fuchs przedstawia unikatową w swoim zakresie ofertę urządzeń spełniających wymogi SIL 2 i SIL 3, dzięki czemu klienci na całym świecie mogą korzystać z niezrównanej gamy modułów do zastosowań SIL. Ponad 10 milionów zainstalowanych podzespołów SIL na całym świecie to dowód wieloletniego doświadczenia w zakresie bezpieczeństwa funkcjonalnego i wysokiej jakości naszych produktów SIL.

 

1. 45 lat doświadczenia w zakresie bezpieczeństwa funkcjonalnego

Firma Pepperl+Fuchs jest pionierem w dziedzinie bezpieczeństwa funkcjonalnego dzięki wieloletniemu doświadczeniu w opracowywaniu urządzeń bezpieczeństwa (początkowo w oparciu o normy DIN4788, VDE0116, VDE0660-209, DIN19250, EN954, a obecnie zgodnie z obowiązującą normą IEC61508-SIL i EN ISO 13849-PL)

2. Certyfikat FSM

Oprócz wymagań określonych w normie użytkownika 61511 firma Pepperl+Fuchs jest jedną z niewielu firm posiadających certyfikaty w zakresie zarządzania bezpieczeństwem funkcjonalnym.

3. Ponad 750 urządzeń bezpieczeństwa funkcjonalnego

Największe na rynku pod względem różnorodności i zakresu portfolio podzespołów bezpieczeństwa funkcjonalnego. Jeśli chodzi o bariery iskrobezpieczne SIL 3, firma Pepperl+Fuchs jest jedynym dostawcą zapewniającym pełną ofertę.

4. Doświadczenie w zakresie SIL i dyrektywy maszynowej

W zakładach zawsze wymagane są oba standardy bezpieczeństwa funkcjonalnego, czasami nawet dla jednej funkcji, takiej jak bezpieczne wyłączenie. Firma Pepperl+Fuchs umożliwia zakup wszystkich produktów z jednego źródła.

5. Współpraca z różnymi organizacjami zajmującymi się testowaniem

Nasze podzespoły SIL mają certyfikaty wielu różnych organizacji, co zapewnia obiektywną ocenę.

6. Dobrowolne oceny zewnętrzne

Wiele urządzeń, dla których ocena wewnętrzna byłaby wystarczająca, poddaliśmy również ocenie zewnętrznej.

7. Konserwatywna ocena produktu

Nasze uwagi opierają się na 10-procentowej wartości usterek, która jest ogólnie akceptowana dla urządzeń interfejsu w pętli.

8. Podręczniki bezpieczeństwa i kompendium bezpieczeństwa funkcjonalnego

Instrukcje bezpieczeństwa zawierają informacje na temat zastosowania danego urządzenia wymagane na różnych etapach cyklu życia produktu. Są one dostępne w każdej chwili i bez dodatkowych opłat dla naszych klientów.

9. Certyfikowani specjaliści ds. bezpieczeństwa

W firmie Pepperl+Fuchs bezpieczeństwo funkcjonalne leży w rękach certyfikowanych specjalistów ds. bezpieczeństwa i inżynierów ds. bezpieczeństwa funkcjonalnego.

10. Współpraca z producentami zajmującymi się kontrolą bezpieczeństwa

Firma Pepperl+Fuchs współpracuje ze wszystkimi wiodącymi producentami systemów sterowania, którzy oferują również systemy kontroli bezpieczeństwa.


Najważniejsze cechy

  • Pierwsze dostępne sterowniki wyjściowe do zastosowań iskrobezpiecznych
  • Nowe izolatory są przezroczyste dla systemu HART, dzięki czemu można je również wykorzystać do przeprowadzania testów skoku częściowego.
  • Pełna oferta izolatorów SIL 3 dla wszystkich typów sygnałów
    • DI: Wzmacniacze przełączające
    • DO: Moduły sterowania zaworami i przekaźniki
    • AI: Zasilacze przetworników, repeatery
    • AO: Drivery wyjściowe
  • Bariery iskrobezpieczne dostępne dla wszystkich typach sygnałów dla systemów K (montaż na szynie DIN) i H (montaż na płytkach zakończeniowych)

e-news

Zasubskrybuj nasz biuletyn i regularnie otrzymuj wiadomości oraz ciekawe informacje ze świata automatyki.

Subskrybuj
amplify — magazyn firmy Pepperl+Fuchs

Odkryj nasz internetowy magazyn! Czekają na Ciebie fascynujące historie o sukcesach, raporty dotyczące zastosowań, wywiady oraz nowości z lokalnych rynków.

„Centrum bezpieczeństwa funkcjonalnego” firmy Pepperl+Fuchs

Kilkaset produktów z oceną kategorii SIL/PL oraz bezpłatne narzędzia i broszury w jednym miejscu — „Centrum bezpieczeństwa funkcjonalnego” to Twój punkt wyjścia przy wdrażaniu funkcji bezpieczeństwa.

Zdobądź podstawową wiedzę na temat bezpieczeństwa funkcjonalnego, poziomów integralności bezpieczeństwa (SIL) i poziomów wydajności (PL).