Wsparcie Czujników Przemysłowych
Wsparcie Ochrony przed wybuchem

Digital Data Chain — skuteczna wymiana informacji i danych na wszystkich poziomach

2021-05-28

Digital Data Chain Consortium
Unikalny identyfikator każdego numeru seryjnego umożliwia powiązanie informacji o producencie

Szybka i prosta wymiana informacji i danych jest ważnym elementem składowym nieustannie postępującej cyfryzacji. Często jednak nie ma wyraźnego owiązania między produktem a dokumentacją lub dane producentów są nazwane i uporządkowane w różny sposób. Prowadzi to do dużego nakładu pracy potrzebnego do wyszukiwania informacji oraz pracy ręcznej, np. podczas prac konserwacyjnych lub instalacyjnych, a w konsekwencji do zwiększenia kosztów.

W ramach konsorcjum Digital Data Chain (DDC) firma Pepperl+Fuchs współpracuje z przedsiębiorstwami z sektora automatyzacji procesów w celu opracowania standardów i platform umożliwiających zarówno automatyczną identyfikację obiektów, jak i skuteczną wymianę informacji.

Aby osiągnąć ten cel, konsorcjum opiera się na takich normach jak:

  • Automatyczna identyfikacja obiektów fizycznych (DIN SPEC 91406),
  • Cyfrowe informacje producenta (VDI 2770)

Prosta identyfikacja za pomocą automatycznego identyfikatora na tabliczce znamionowej

Automatyczna identyfikacja obiektu za pomocą automatycznego identyfikatora
Automatyczna identyfikacja obiektu za pomocą automatycznego identyfikatora

Jako członek założyciel firma Pepperl+Fuchs opracowała już standard automatycznej identyfikacji obiektów wraz z partnerami i firmami z branży automatyzacji procesów — DIN SPEC 91406. Ta specyfikacja DIN jest obecnie rozwijana w kierunku normy IEC 61406 w ramach międzynarodowego projektu, zyskując w ten sposób międzynarodowe znaczenie.

Identyfikator poziomu wystąpienia znormalizowany w DIN SPEC 91406, np. unikatowy identyfikator dla każdego indywidualnego numeru seryjnego, umożliwia powiązanie informacji producenta, takich jak plany konserwacji i serwisowania, z wystąpieniami produktu. W ten sposób za pomocą odpowiednich systemów można szybko i łatwo zidentyfikować poszczególne podzespoły w zakładzie przy użyciu urządzeń przenośnych. Wymagane informacje są dostępne w dowolnym momencie i z dowolnej lokalizacji — na wszystkich poziomach procesu i przez cały cykl życia produktu. Pozwala to nie tylko zaoszczędzić czas i pieniądze, ale także przyczynia się do ochrony środowiska. Cyfrowe przedstawienie danych pozwala zaoszczędzić ogromne ilości papieru, a tym samym uniknąć kosztownej produkcji, przetwarzania i przechowywania.


Od ręcznego wprowadzania danych do modułowej dokumentacji cyfrowej

Wytyczna 2770 VDI „Cyfrowe informacje producenta” dotyczący automatyzacji procesów i ilustruje zasady wymiany dokumentacji opisowej i instruktażowej producenta w sposób cyfrowy i znormalizowany. W celu osiągnięcia jak największej neutralności międzyfirmowej w całym łańcuchu wartości wytyczna określa właściwości, strukturę, zakres, zawartość, a także format danych dokumentacji. W ten sposób dla każdego produktu tworzony jest typ „pliku cyklu eksploatacji” zawierający wszystkie informacje, od produkcji do uruchomienia. Pracownicy mogą wówczas np. uzyskiwać dostęp do danych i informacji oraz udostępniać je za pośrednictwem platform wymiany informacji opartych na chmurze. Powinno to przyczynić się do zmniejszenia nakładu pracy potrzebnego do wyszukiwania danych w dużych zakładach i zwiększenia wydajności procesów.


Najważniejsze cechy

  • Automatyczna identyfikacja obiektów za pomocą automatycznego identyfikatora
  • Mniejsze nakłady na wyszukiwanie i ograniczenie pracy ręcznej dzięki ustandaryzowanemu wyświetlaniu informacji
  • Cyfrowa prezentacja danych przyczynia się do ochrony środowiska poprzez oszczędzanie ogromnych ilości papieru
  • Informacje są dostępne i można je udostępnić na wszystkich poziomach i dystansach

e-news

Zasubskrybuj nasz biuletyn i regularnie otrzymuj wiadomości oraz ciekawe informacje ze świata automatyki.

Subskrybuj
amplify — magazyn firmy Pepperl+Fuchs

Odkryj nasz internetowy magazyn! Czekają na Ciebie fascynujące historie o sukcesach, raporty dotyczące zastosowań, wywiady oraz nowości z lokalnych rynków.