Wsparcie Czujników Przemysłowych
Wsparcie Ochrony przed wybuchem

Bez kierowcy i bezpiecznie przez centrum logistyczne dzięki czujnikom ultradźwiękowym

System czujników ultradźwiękowych USi®-safety zapewnia bezpieczeństwo personelu zgodnie z normą EN ISO 13849 kategoria 3 PL d

Zastosowanie

W nowoczesnych centrach logistycznych na całym świecie materiały są obecnie transportowane za pomocą pojazdów automatycznie sterowanych (AGV), takich jak zautomatyzowane wózki widłowe. Podczas transportu materiałów za pomocą tych pojazdów AGV wszystkie kierunki jazdy muszą być niezawodnie chronione, aby chronić przed kolizją osoby i przedmioty znajdujące się na pasie ruchu. Wymagane jest zastosowanie co najmniej jednego środka ochronnego zgodnego z PL d w głównym kierunku jazdy (do przodu) i co najmniej jednego zgodnego z PL c w kierunkach drugorzędnych (na boki i do tyłu).

Jeśli podczas transportu ładunków załadowane palety są podnoszone lub kładzione na podłożu, konieczna jest ochrona zgodna z kategorią PL d dotyczącą automatycznego ruchu wstecznego. W zależności od centrum logistycznego zabezpieczenie musi być odporne na wpływy środowiska, takie jak kurz, zanieczyszczenia i wilgoć. W przypadku wyjazdów na zewnątrz między halami istotna jest odporność na czynniki atmosferyczne, takie jak wiatr, deszcz i śnieg.


Cel

Podczas automatycznej jazdy do tyłu pojazdy AGV powinny być niezawodnie zabezpieczone przed kolizjami z osobami i przedmiotami znajdującymi się na pasie ruchu, nawet jeśli pojazd jest załadowany. Martwa strefa przed ramionami wideł musi być zabezpieczona w fazie występującej bezpośrednio przed opuszczeniem do palety. Dla tych wymagań aplikacyjnych wymagana jest homologacja zgodnie z ISO 13849-1 kategoria 3 PL d. Urządzenia te powinny dostosowane do używania w ograniczonych przestrzeniach i muszą być odporne na wpływy środowiskowe, takie jak kurz, brud i wilgoć.


Rozwiązanie

USi®-safety to jedyny bezpieczny system czujników ultradźwiękowych zgodny z normą EN ISO 13849 kategorii 3 PL d. Umożliwia on niezawodne monitorowanie przestrzeni trójwymiarowych, dzięki czemu idealnie nadaje się do zastosowania w sprzęcie transportu bliskiego. Czujniki są niezwykle małe i mogą być dowolnie pozycjonowane, co oznacza, że można je odłączyć od interfejsu sterującego w celu elastycznego pozycjonowania w skrajnie wąskiej przestrzeni ramion wideł. Interfejs sterujący posiada dwa bezpieczne wyjścia OSSD na kanał dla regulowanego pola ochronnego oraz jedno wyjście przełączające PNP dla pola ostrzegawczego.

Eliptyczne pole akustyczne przetwornika ultradźwiękowego ma kąt rozwarcia ±17° i ±5°. Zostało ono zoptymalizowane do monitorowania zakresu 3D i dlatego — w przeciwieństwie do skanerów laserowych — doskonale nadaje się do wykrywania przeszkód, które zwisają z góry na pasie ruchu lub są uniesione nad ziemią. Jeśli system USi®-safety jest zamontowany na kilku niezależnych pojazdach AGV, których ścieżki przecinają się nawzajem, to wzajemne tłumienie zakłóceń zapobiega zakłócaniu ich pracy. Połączenie fizyczne pomiędzy systemami USi®-safety jest zatem zbędne.

Zalety


Jako jedyny przemysłowy czujnik ultradźwiękowy USi®-safety posiada dopuszczenie do stosowania zgodnie z normą EN ISO 13849 kategorii 3 PL d. Oznacza to, że przewagi technologii ultradźwiękowej nad systemami optycznymi można teraz po raz pierwszy wykorzystać w zastosowaniach związanych z bezpieczeństwem. Dzięki temu obiekty wykonane z różnych materiałów są niezawodnie wykrywane. Co więcej, czujnik jest odporny na czynniki środowiskowe, takie jak zanieczyszczenia, prądy powietrza, wilgoć i inne podobne czynniki

Cechy szczególne:

  • Zasięg wykrywania: do 2500 mm
  • Klasa bezpieczeństwa IP: czujniki IP69K, interfejs sterujący IP65
  • Czas reakcji: typowo 91 ms
  • Klasyfikacja bezpieczeństwa: zgodna z normą EN ISO 13849 kategoria 3 PL d
  • Temperatura robocza: -30°C … +50°C

Najważniejsze informacje

  • Jedyny system czujników ultradźwiękowych zapewniający bezpieczeństwo personelu
  • Dopuszczenie do użytku zgodnie z normą EN ISO 13849 kategoria 3 PL d
  • Eliptyczne pole akustyczne z kątem rozwarcia ±17° i ±5°.
  • Wyjątkowo mały czujnik, który można zamontować w najmniejszych miejscach
  • Odporny na wpływy środowiska, takie jak zanieczyszczenia, prądy powietrza, wilgoć i inne podobne czynniki

e-news

Zasubskrybuj nasz biuletyn i regularnie otrzymuj wiadomości oraz ciekawe informacje ze świata automatyki.

Subskrybuj
amplify — magazyn firmy Pepperl+Fuchs

Odkryj nasz internetowy magazyn! Czekają na Ciebie fascynujące historie o sukcesach, raporty dotyczące zastosowań, wywiady oraz nowości z lokalnych rynków.

System czujników USi-safety

System czujników ultradźwiękowych USi-safety stanowi przełom w zastosowaniach związanych z bezpieczeństwem. Czujniki można stosować zarówno w trudnych warunkach, w zapylonym środowisku, jak i na zewnątrz.

Czujniki i rozwiązania do pojazdów AGV

Pojazdy sterowane automatycznie stały się nieodzownym elementem nowoczesnego przeładunku materiałów. Odkryj nasze czujniki i rozwiązania do obsługi ładunków, nawigacji i prowadzenia oraz percepcji otoczenia.