Automatyczne systemy transportu są coraz częściej stosowane w procesach logistyki magazynowej. Urządzenia te są często określane jako boty i służą do automatycznego transportu przenośników towarów, takich jak systemy regałów i wózki. Aby rozpocząć zadanie transportowe, wjeżdżają do wnęki pod przenośnikiem towarów, podnoszą go i przenoszą do określonego miejsca docelowego. Zautomatyzowany proces opiera się między innymi na wiarygodnej identyfikacji przenośnika towarów oraz na określeniu dokładnej, względnej orientacji bota względem przenośnika towarów. W związku z tym, że pod regałami mieszą się tylko płaskie boty, technologia wymagana do nawigacji musi być odpowiednio kompaktowa.
Przenośniki towarów muszą zapewniać identyfikację z najwyższym możliwym poziomem niezawodności. Podczas wjeżdżania pod regał bot musi ustawić się dokładnie pod przenośnikiem towarów. Dokładne wyrównanie jest wymagane, aby bot mógł prawidłowo odebrać przenośnik towarów i bezpiecznie go przetransportować bez ryzyka przewrócenia. Nierównomierne podnoszenie przenośnika towarów może również powodować problemy podczas dostarczania towarów, takie jak kolizja przenośnika towarów z innymi obiekty lub niepowodzenie nawigacji do przewidzianej luki.
System pozycjonowania PGV (Position Guided Vision) jest prowadzony przy użyciu znaczników Data Matrix. Są one wykrywane bezstykowo przez głowicę odczytującą PGV, która składa się z systemu kamer z wbudowanym modułem oświetlenia i dużym oknem odczytu. Znacznik z wieloma kodami jest przymocowany w dolnej części przenośnika towarów. Głowica odczytująca w górnej części bota wykorzystuje je do identyfikacji przenośnika towarów. Jednocześnie wykrywana jest orientacja głowicy odczytującej względem znacznika, co pozwala określić dokładne położenia obiektu docelowego. Na podstawie danych z PGV system sterowania może precyzyjnie pozycjonować bota, gdy tylko zetknie się z przenośnikiem towarów, aby zapewnić prawidłowe odebranie przenośnika.
Dane techniczne
Jest to jedno urządzenie, które może wykonywać dwa zadania jednocześnie. System PGV zapewnia niezawodną identyfikację przenośnika towarów oraz wysoką rozdzielczość wykrywania położenia. Przetwarzanie padającego światła ze zintegrowanym modułem oświetlenia zapewnia wykrywanie znaczników nawet przy słabym oświetleniu. Głowica odczytująca jest bardzo kompaktowa, dzięki czemu można ją zamontować nawet w bardzo małych botach. W związku z tym, że jest on mechanicznie wytrzymały, a jego bezstykowa praca zapobiega zużyciu, zwykle charakteryzuje się długim okresem eksploatacji. Otwarty protokół oznacza, że można go elastycznie zintegrować z dowolnym systemem sterowania, a konfiguracja typu plug-and-play ułatwia wdrożenie do eksploatacji.