Zaawansowana warstwa fizyczna sieci Ethernet

Najszybszy i najbardziej efektywny sposób ciągłego przekazywania dużych ilości danych ze stref zagrożonych wybuchem do chmury

Ethernet-APL — do zastosowań IIoT w przemyśle przetwórczym

Przemysł 4.0 i przemysłowy Internet rzeczy są standardem w przemyśle wytwórczym. Z kolei w przemyśle przetwórczym nie istniał wcześniej żaden standard sieciowy umożliwiający szybkie przesyłanie dużych ilości danych z poziomu obiektu do poziomu IT w architekturze Przemysłu 4.0.

Dzięki nowej zaawansowanej warstwie fizycznej sieci Ethernet, w skrócie Ethernet-APL, Pepperl+Fuchs i inne firmy wykonują bardzo ważny krok w tym zakresie. Ethernet-APL obejmuje bardzo długie kable, ochronę przed wybuchem i interoperacyjność pozwalające na ciągłą i przejrzystą komunikację na wszystkich poziomach hierarchii. Dowiedz się więcej o pionierskiej technologii, która toruje drogę dla wymagających zastosowań IoT w przemyśle przetwórczym.

Już dostępny: Switch obiektowy FieldConnex® Rail do montażu na szynie DIN —pierwszy przełącznik w historii automatyzacji procesów łączący popularną technologię komunikacji z technologią Ethernet-APL.

 

Najważniejsze cechy

Zasięg detekcji do 1000 m: odgałęzienia do 200 m, magistrale do 1000 m
Zasilanie nawet 50 urządzeń obiektowych o mocy do 60 W
Wysokie szybkości transmisji: 10 Mb/s, pełny dupleks
Wystarczy kilka sekund, aby pobrać około 100 parametrów konfiguracyjnych dla jednego urządzenia obiektowego
Łatwa w użyciu ochrona typu Ex i
Jednoczesna transmisja danych i zasilania za pomocą tego samego kabla dwużyłowego

Korzyści

Skuteczna komunikacja na wszystkich poziomach

Skuteczna komunikacja na wszystkich poziomach

Ethernet-APL umożliwia bezpośrednie łączenie urządzeń obiektowych z systemami wyższego poziomu, co po raz pierwszy pozwala na budowę jednolitej infrastruktury komunikacyjnej na wszystkich poziomach zarządzania procesami i firmy. Przy prędkości 10 Mb/s i dużym zasięgu ogromne ilości danych są przesyłane co najmniej 300 razy szybciej niż w przypadku obecnych technologii — HART lub fieldbus.
Większa niezawodność instalacji

Większa niezawodność instalacji

Nowoczesne urządzenia obiektowe, oprócz czystej wartości procesowej, dostarczają także cenne dane dodatkowe. Dzięki Ethernet-APL operatorzy instalacji mogą w pełni wykorzystać możliwości urządzeń w czasie rzeczywistym, centralnie monitorować stan podzespołów i określać wymagania konserwacyjne z wyprzedzeniem. Pozwala to zapobiec nieplanowanym przestojom i znacznie zwiększa dostępność instalacji.
Prosta, ekonomiczna modernizacja instalacji

Prosta, ekonomiczna modernizacja instalacji

Ethernet-APL obsługuje technologię magistrali i odgałęzień powszechnie stosowaną w przemyśle przetwórczym. Nadaje się też do wszystkich przemysłowych protokołów Ethernet, np. Ethernet/IP, HART-IP i PROFINET. Z punktu widzenia planistów, projektantów i operatorów instalacji dzięki możliwości zachowania obecnych instalacji i infrastruktury integracja jest łatwiejsza, a inwestycje są chronione.
Elastyczne zastosowanie na całym świecie

Elastyczne zastosowanie na całym świecie

Nowa zaawansowana warstwa fizyczna sieci Ethernet, oparta na ustalonych normach IEEE i IEC, umożliwia komunikację, którą można certyfikować w każdym regionie świata. Ponadto testy i certyfikacja produktów zapewniają interoperacyjność, dzięki czemu urządzenia różnych producentów mogą ze sobą współpracować bez żadnych problemów.

czołowe firmy i organizacje: Fieldcomm Group, OPC Foundation, ODVA, PROFIBUS i PROFINET International

Wspólna praca nad utworzeniem nowej normy

Dla przemysłu przetwórczego w skali globalnej starania mające na celu normalizację warstwy fizycznej systemu komunikacji przekładają się na wyjątkowość tego projektu. Dzięki wsparciu czołowych organizacji taki jak Fieldcomm Group, OPC Foundation, ODVA, PROFIBUS i PROFINET International, a także kluczowych podmiotów w branży, powstał największy projekt współpracy w dziedzinie automatyzacji procesów. Pepperl+Fuchs, wraz z firmami ABB, Endress+Hauser, Krohne, Phoenix Contact, Rockwell Automation, SAMSON, Siemens, Stahl, Vega i Yokogawa, pracuje nad rozwojem nowej „zaawansowanej warstwy fizycznej” sieci Ethernet.

Ethernet-APL łączy w sobie całe doświadczenie i wszystkie potrzeby specjalistów ds. procesów: długie odcinki kablowe, linie dwużyłowe, interoperacyjność i możliwość stosowania w strefach zagrożonych wybuchem do strefy 0/klasy 1, Div. 1. Firma Pepperl+Fuchs, specjalizująca się w dziedzinie ochrony instalacji elektrycznych przed wybuchem, aktywnie wspiera rozwój tych technologii w ramach projektu Ethernet-APL. Już w 2015 roku zaprezentowano odrębny model demonstracyjny w miniaturowej wersji architektury instalacji procesowej z Ethernet-APL.

Filmy YouTube

Zaawansowana warstwa fizyczna sieci Ethernet — w skrócie Ethernet-APL — obejmuje bardzo długie kable, ochronę przed wybuchem i interoperacyjność, pozwalające na ciągłą i przejrzystą komunikację na wszystkich poziomach hierarchii. W zwiastunie przedstawiono tę pionierską technologię... 

W tym filmie Michael Kessler, wicedyrektor wykonawczy ds. podzespołów i technologii oraz automatyzacji procesów w firmie Pepperl+Fuchs, prezentuje typową architekturę komunikacyjną instalacji procesowej, w której do przesyłania sygnałów służy sieć Ethernet…

Zaawansowana warstwa fizyczna sieci Ethernet odpowiada wymaganiom wszystkich instalacji procesowych dzięki architekturze instalacji, która zapewnia elastyczność i ochronę wszelkiego typu stref zagrożenia przed wybuchem. Na filmie przedstawiono typowe topologie dla automatyzacji procesów…

Relacja ze spotkania na szczycie online firmy Pepperl+Fuchs

Podczas dyskusji panelowej Gerd Niedermayer z firmy BASF przeprowadził z ekspertami firmy Pepperl+Fuchs rozmowę na temat wyzwań i zalet przyszłej komunikacji z wykorzystaniem Ethernet-APL w automatyce procesowej oraz pierwszej instalacji testowej wdrożonej w firmie BASF…

Aby zapewnić zaawansowaną warstwę fizyczną sieci Ethernet dla przemysłu przetwórczego, należy znormalizować cztery atrybuty: komunikację, zasilanie, instalację i ochronę przed wybuchem. Andreas Hennecke, kierownik ds. marketingu produktów w firmie Pepperl+Fuchs, szczegółowo je opisał…

W swoim przemówieniu programowym, Michael Kessler, wicedyrektor wykonawczy ds. podzespołów i technologii w firmie Pepperl+Fuchs, omówił czynniki, które przyczyniły się do podjęcia największej współpracy w historii przemysłu przetwórczego…

Topologie

Układ kompaktowej instalacji

Ethernet APL | Układ kompaktowej instalacji

Ethernet-APL jest zaprojektowany do obsługi każdej istotnej topologii instalacji. Topologia ta ukazuje infrastrukturę dla instalacji kompaktowych lub wewnętrznych spotykanych w przemyśle chemicznym lub farmaceutycznym. Przełączniki obiektowe Ethernet-APL są zazwyczaj umieszczone w skrzynkach połączeniowych lub szafach sterowniczych w strefach bezpiecznych lub strefach zagrożonych wybuchem w strefie 2, Division 2. Maksymalna długość kabla do urządzenia wynosi do 200 m. Ochrona przed wybuchem dla każdej zagrożonej strefy obejmuje możliwość wyboru iskrobezpieczeństwa dla połączeń z urządzeniami.

Układ rozległej instalacji

Układ sieci Ethernet APL dla rozległej instalacji

Topologia ta stanowi przykład rozległych instalacji spotykanych w przemyśle naftowym i gazowym. Umożliwia stosowanie kabli o długości do 1000 m pomiędzy przełącznikami na segmencie magistrali. Przełączniki obiektowe Ethernet-APL zostały opracowane do stosowania w strefach zagrożonych wybuchem — najczęściej w strefach 1 i 2 lub Division 2. Zazwyczaj są one zasilane z pętli przez przełącznik zasilający Ethernet-APL i odpowiadają za dystrybucję zarówno sygnałów komunikacyjnych, jak i zasilania, do urządzeń obiektowych za pośrednictwem odgałęzień. Instalacja Ethernet-APL spełnia również wszystkie wymagania w zakresie ochrony przed wybuchem poprzez budowę wzmocnioną lub iskrobezpieczeństwo. Topologia ta zapewnia użytkownikom magistrali fieldbus wyraźną ścieżkę migracji dla projektów przemysłowych.

Omówienie projektu

APL Project Overview

Kontakt

Masz pytania dotyczące zaawansowanej warstwy fizycznej sieci Ethernet (Ethernet-APL) lub chcesz uzyskać więcej informacji? Chętnie pomożemy! Po prostu wypełnij formularz kontaktowy i wyślij nam wiadomość.