Zaawansowana warstwa fizyczna sieci Ethernet

Klucz do pomyślnej cyfryzacji w dziedzinie przemysłu przetwórczego

 

Ethernet-APL — digitalizacja dociera do branży przetwórczej

Przemysł 4.0 i przemysłowy Internet rzeczy są standardem w przemyśle wytwórczym od wielu lat. W przemyśle przetwórczym nie istniał wcześniej żaden standard sieciowy umożliwiający szybkie przesyłanie dużych ilości danych z poziomu polowego do poziomu IT w architekturze Przemysłu 4.0.

Dzięki zaawansowanej warstwie fizycznej sieci Ethernet, w skrócie Ethernet-APL, Pepperl+Fuchs i inne firmy wykonują bardzo ważny krok w tym zakresie: Jest to kluczowa technologia i jedyny sposób na wprowadzenie cyfryzacji w każdy zakątek w dziedzinie zakładów przetwórczych. Ethernet-APL obejmuje bardzo długie kable, ochronę przed wybuchem i interoperacyjność pozwalające na ciągłą i przejrzystą komunikację na wszystkich poziomach hierarchii. Dowiedz się więcej o pionierskiej technologii, która toruje drogę dla wymagających zastosowań IoT w przemyśle przetwórczym.

Już dostępny: Switch obiektowy FieldConnex® rail do montażu na szynie DIN to pierwszy switch w historii automatyzacji procesów łączący popularną technologię komunikacji z technologią Ethernet-APL.

Czy chcesz dowiedzieć się więcej? Nasi eksperci ds. technologii Ethernet-APL chętnie zaprezentują tę przyszłościową technologię i omówią z Tobą kolejne kroki. Po prostu skontaktuj się z nami

Najważniejsze informacje — dlaczego Ethernet-APL?

Spełnia wszystkie podstawowe wymagania dla zakładów przetwórczych
Po raz pierwszy w historii: nowoczesna technologia Ethernet stosowana w obszarach niebezpiecznych
Rozwiązanie zaprojektowane z myślą o iskrobezpieczeństwie
Efektywna modernizacja zakładu
Wysokie szybkości transmisji
Wysoki stopień interoperacyjności

Korzyści

Skuteczna komunikacja na wszystkich poziomach

Skuteczna komunikacja na wszystkich poziomach

Ethernet-APL umożliwia bezpośrednie łączenie urządzeń obiektowych z systemami wyższego poziomu, co po raz pierwszy pozwala na budowę jednolitej infrastruktury komunikacyjnej na wszystkich poziomach zarządzania procesami i firmy. Przy prędkości 10 Mb/s i dużym zasięgu ogromne ilości danych są przesyłane co najmniej 300 razy szybciej niż w przypadku obecnych technologii — HART lub fieldbus.
Większa niezawodność instalacji

Większa niezawodność instalacji

Nowoczesne urządzenia obiektowe, oprócz czystej wartości procesowej, dostarczają także cenne dane dodatkowe. Dzięki Ethernet-APL operatorzy instalacji mogą w pełni wykorzystać możliwości urządzeń w czasie rzeczywistym, centralnie monitorować stan podzespołów i określać wymagania konserwacyjne z wyprzedzeniem. Pozwala to zapobiec nieplanowanym przestojom i znacznie zwiększa dostępność instalacji.
Prosta, ekonomiczna modernizacja instalacji

Prosta, ekonomiczna modernizacja instalacji

Ethernet-APL obsługuje technologię magistrali i odgałęzień powszechnie stosowaną w przemyśle przetwórczym. Nadaje się też do wszystkich przemysłowych protokołów Ethernet, np. Ethernet/IP, HART-IP i PROFINET. Z punktu widzenia planistów, projektantów i operatorów instalacji dzięki możliwości zachowania obecnych instalacji i infrastruktury integracja jest łatwiejsza, a inwestycje są chronione.
Elastyczne zastosowanie na całym świecie

Elastyczne zastosowanie na całym świecie

Nowa zaawansowana warstwa fizyczna sieci Ethernet, oparta na ustalonych normach IEEE i IEC, umożliwia komunikację, którą można certyfikować w każdym regionie świata. Ponadto testy i certyfikacja produktów zapewniają interoperacyjność, dzięki czemu urządzenia różnych producentów mogą ze sobą współpracować bez żadnych problemów.

Kształtowanie przyszłości przemysłu przetwórczego: Podstawy, terminologia, topologie

Zaawansowana warstwa fizyczna sieci Ethernet — w skrócie Ethernet-APL — umożliwia najszybszą i najbardziej wydajne przesyłanie dużych ilości danych z obszarów niebezpiecznych do chmury. Dowiedz się, co oznacza Ethernet-APL i jakie aspekty muszą zostać znormalizowane, aby uzyskać w pełni kompleksową definicję warstwy fizycznej.

Ethernet-APL obejmuje bardzo długie kable, ochronę przed wybuchem i interoperacyjność pozwalające na ciągłą i przejrzystą komunikację na wszystkich poziomach hierarchii. W zwiastunie przedstawiono tę pionierską technologię... 

Zaawansowana warstwa fizyczna sieci Ethernet odpowiada wymaganiom wszystkich instalacji procesowych dzięki architekturze instalacji, która zapewnia elastyczność i ochronę wszelkiego typu stref zagrożenia przed wybuchem. Na filmie przedstawiono typowe topologie dla automatyzacji procesów…

Jak osiągnąć iskrobezpieczeństwo dzięki Ethernet-APL

Obejrzyj ten film, aby dowiedzieć się , jak łatwo jest osiągnąć iskrobezpieczeństwo dzięki Ethernet-APL. Ethernet-APL zapożycza koncepcję znaną z FISCO, ale pozwala uzyskać wyższą wydajność i większe odległości między przełącznikiem a urządzeniem polowym. W celu weryfikacji iskrobezpieczeństwa w dobrze znanej normie IEC (IEC 60079) zawarto dodatkowy rozdział. Ta koncepcja iskrobezpieczeństwa połączeń Ethernet APL jest nazywana 2-WISE od angielskiego określenia Two-Wire Intrinsically Safe Ethernet (dwuprzewodowy iskrobezpieczny Ethernet).

Tak więc 2-WISE nie jest całkowicie nową koncepcją. Większość użytkowników, którzy dziś muszą wykorzystywać koncepcję Entity, aby udowodnić iskrobezpieczeństwo technologii urządzeń z sygnałami analogowymi, odczuje olbrzymią ulgę w przypadku korzystania z APL Ethernet.

 

Iskrobezpieczeństwo bez żadnych obliczeń

Iskrobezpieczeństwo bez żadnych obliczeń

Aby uprościć proces testowania poprawności iskrobezpieczeństwa urządzeń Ethernet APL i kabli w segmentach APL, nowa koncepcja systemu została ujednolicona w IEC TS 60070-47 (2-WISE). Określa uniwersalne granice definiowania iskrobezpieczeństwa w obwodach APL.

Producent urządzenia polowego zgodnego z Ethernet-APL gwarantuje zgodność z wymaganymi wartościami granicznymi zgodnie z 2-WISE. Rozróżnienie dotyczy nie tylko różnych stref, ale także dywizji. Użytkownik musi wybrać urządzenia zgodnie z żądaną strefą, upewnić się, że dobrano odpowiedni kabel i udokumentować instalację. Dlatego czasochłonne obliczenia własne nie są już potrzebne. 

Obsługa wszystkich generacji urządzeń polowych

Przełącznik polowy Field Connex® Ethernet-APL oferuje podwójną funkcję dla przyrządów PROFIBUS PA. Oprócz Ethernet-APL, automatycznie rozpoznaje protokół magistrali fieldbus Profibus PA i mapuje dane z instrumentów do PROFINET dla technologii sterowania. Funkcja ta jest zdefiniowana jako „Proxy” w standardach Profinet i Profibus. Najważniejszym elementem tej technologii jest to, że transfer ten jest obsługiwany dla wszystkich protokołów i urządzeń powszechnie występujących w stacji inżynierskiej i jest bardzo przejrzysty dla planistów i operatorów. 
Bezproblemowa integracja urządzeń ze stacją sterującą i systemem inżynieryjnym odbywa się za pomocą profilu PA, który jest wystandaryzowany dla Profibus i Profinet. Definiuje wartości pomiarowe, parametry konfiguracyjne i komunikaty zbiorcze tych samych urządzeń polowych, nawet gdy pochodzą one od różnych producentów. Oszczędza to również wysiłek podczas projektowania dużej liczby pomiarów i wymiany urządzeń.

Duża różnorodność dzięki rozwiązaniom z serii SR

Ethernet-APL w obudowie SR

Seria SR została zaprojektowana do użytku w niebezpiecznych obszarach i trudnych warunkach, a jej rozmiary i wymiary są dostosowane do różnych zastosowań Ethernet-APL. Wszelkie akcesoria, takie jak płytki kołnierzowe, zawiasy, wsporniki montażowe lub zabezpieczenia pokrywy mogą być zintegrowane zgodnie ze specyfikacją klienta. Obudowy SR są produkowane ze szczotkowanej stali nierdzewnej AISI 316L, a wszystkie mocowania są standardowo produkowane ze stali nierdzewnej klasy A4, aby zapewnić doskonałą odporność na matowienie i korozję.

Ekonomiczne rozwiązanie: Obudowy GR

Ethernet-APL w obudowie GR

 Seria obudów GR składa się z poliestru wzmocnionego strukturą węglową włóknem szklanym ze śrubami pokrywowymi ze stali nierdzewnej. Seria obudów zapewnia rozwiązanie antystatyczne, odporne na promieniowanie UV i na korozję. Wiele atrybutów,takich jak dedykowane punkty podważania do otwarcia, piankowa uszczelka do IP66 i specjalna ochrona krawędzi uszczelniającej, upraszcza instalację i obsługę. Dzięki rozszerzonemu zakresowi temperatur roboczych do ­-60°C seria obudów GR może stanowić ekonomiczne rozwiązanie dla wielu instalacji, które w przeciwnym razie wymagałyby obudów ze stali nierdzewnej.

Kontakt

Masz pytania dotyczące zaawansowanej warstwy fizycznej sieci Ethernet (Ethernet-APL) lub chcesz uzyskać więcej informacji? Chętnie pomożemy! Po prostu wypełnij formularz kontaktowy i wyślij nam wiadomość.