Ochrona przed żywiołami.

Pomiar odległości i prędkości bez zakłóceń. Nawet w deszczu, we mgle, przy wietrze lub w pyle.

Przemysłowe czujniki radarowe z interfejsem CAN

Zasięg wykrywania powyżej 25 metrów

Zasięg wykrywania powyżej 25 metrów

Dzięki zaawansowanej technologii radarowej FMCW czujniki radarowe Pepperl+Fuchs wykrywają odległości, a także prędkości i kierunki ruchu obiektów docelowych — na odległość ponad 25 metrów.
Niezawodność niezależnie od warunków

Niezawodność niezależnie od warunków

Nawet w najbardziej niekorzystnych warunkach przemysłowe czujniki radarowe zapewniają wiarygodne wyniki pomiarów. Jest to możliwe dzięki połączeniu technologii generujących niskie zakłócenia, solidnej technologii CAN, wysokiego stopnia ochrony (IP68/69) i rozszerzonego zakresu temperatur.
Łatwa penetracja obiektów zakłócających

Łatwa penetracja obiektów zakłócających

Czujniki radarowe nie mają prawie żadnych ograniczeń: Fale elektromagnetyczne, które emitują, bez wysiłku przenikają większość materiałów, co umożliwia łatwe tłumienie wpływów zakłócających obiektów o niższej odbijalności niż obiekt docelowy.
Gotowe na komputery przenośne

Gotowe na komputery przenośne

Przy częstotliwości próbkowania do 200 Hz czujniki radarowe firmy Pepperl+Fuchs wykrywają prędkości ruchu w zakresie –80 … +80 m/s. W połączeniu z wartościami EMC porównywalnymi z E1, interfejsem CANopen i złączami powszechnie stosowanymi w pojazdach czyni to je idealnym rozwiązaniem do stosowania w maszynach mobilnych.








 

W porównaniu z innymi sposobami działania czujników fale radarowe mają wyjątkowe zalety

Technologia radarowa

Wyjątkowa — pod wieloma względami

W porównaniu z innymi zasadami działania czujników fale radarowe mają wyjątkowe zalety:

  • Są prawie zupełnie niepodatne na zakłócenia i rozprzestrzeniają się z prędkością bliską prędkości światła
  • Są w pewnym stopniu odbijane przez wszystkie materiały
  • Są w stanie w pewnym stopniu penetrować większość materiałów

Czujniki radarowe Pepperl+Fuchs FMCW (z falą ciągłą modulowaną częstotliwością) wykorzystują dokładnie te właściwości i udostępniają je w formie rozwiązania spełniającego najwyższe wymagania przemysłowe: Trzy różne tryby pomiaru, długie zakresy, duża prędkość wykrywania i możliwość wykrywania praktycznie każdego celu to tylko jeden z wymiarów tych czujników.

Do tego należy uwzględnić szereg opcji połączeń, które w połączeniu z interfejsem CAN umożliwiają łatwą integrację aplikacji. Oznacza to, że ogromną różnorodność wymagających zastosowań można zrealizować za pomocą tylko jednego typu czujnika.

Zalety zasady FMCW

Zapoznaj się teraz z podstawowymi zasadami i możliwościami, jakie daje to rozwiązanie.

 

Pytanie o przekrój radarowy

Kluczowy wpływ na skuteczność wykrywania obiektów przez czujniki radarowe jest ich współczynnik odbicia lub tzw. przekrój radarowy (RCS). Jego jednostką miary jest metr kwadratowy i opisuje zakres odbicia fali radarowej, która jest odbijana od obiektu w kierunku czujnika.

Przedstawiona tutaj krzywa reakcji jest przykładem szerokiego zakresu, w którym czujniki radarowe Pepperl+Fuchs niezawodnie wykrywają odbłyśnik narożny o przekroju radarowym 70 m² używany jako odniesienie.

Mniejsze zakresy wykrywania można uzyskiwać dzięki użyciu obiektów o niższej wartości RCS lub mniejszych odbłyśników narożnych (tutaj 0,5 m² jako przykład).

Charakterystyka pomiaru

Czynnikiem decydującym o skuteczności wykrywania obiektów przez czujniki radarowe jest ich współczynnik odbicia lub tzw. przekrój radarowy (RCS)
Aby dowiedzieć się więcej na temat właściwości odbijania i wykorzystania odbłyśników narożnych, wystarczy przejrzeć karty informacyjne.
Uniwersalna zasada wykrywania

Główną zaletą tej zasady fizycznego wykrywania jest to, że technologia radarowa umożliwia wykrywanie praktycznie wszystkich materiałów, a zatem nie jest ograniczona do określonych obiektów. Jednak możliwy zakres wykrywania i zakres pomiarowy zależą od właściwości odbijających obiektu docelowego.

Zależność od materiału

W zależności od materiału fale radarowe są odbijane z powrotem do czujnika radarowego w różnych stopniach i dlatego obiekty są wykrywane w większym lub mniejszym stopniu. Na ten stopień odbicia ma również wpływ grubość, rozmiar i kształt obiektu docelowego. Płaska metalowa powierzchnia zapewnia doskonałe odbicie i dlatego idealnie sprawdza się jako obiekt docelowy. Z kolei mniej odbijające obiekty mogą być łatwo penetrowane przez falę radarową, co może powodować wytłumianie sygnału odbijanego od zakłócających obiektów.

Zależność od kąta

Liczba fal odbitych z powrotem do czujnika radarowego zależy nie tylko od ustawienia kątowego pomiędzy czujnikiem a obiektem docelowym. Jeśli nie można zapewnić odpowiedniego wyrównania czujnika względem obiektu docelowego, można użyć tzw. odbłyśników narożnych.

Odbłyśniki narożne

Jeśli do obiektu, który słabo odbija sygnał lub nie jest idealnie wyrównany względem czujnika radarowego, jest przymocowany odbłyśnik narożny wykonany z metalu, efektywny obszar odbicia znacznie się zwiększa. W tym samym czasie odbłyśniki narożne są również używane jako odniesienie do określania przekrojów radarowych, krzywych reakcji i maksymalnych zakresów czujników radarowych.

Tryby pomiaru

Maximum Functionality in Just One Sensor

  • icon01 Closest Distance
  • icon02 Best Reflection
  • icon03 Fastest Velocity
icon01Closest Distance icon02Best Reflection icon03Fastest Velocity
Depending on the application, the industrial FMCW radar sensors from Pepperl+Fuchs can be operated in three different measurement modes. The respective mode is conveniently set up via PACTware without the need for additional parameterization tools. In "closest distance" mode, the object closest to the sensor is detected regardless of the material. This mode is ideal for collision avoidance, i.e., with mobile construction machinery. Any objects that are within the extension range or action radius of the vehicle and boom are reliably detected.

Integracja

Wartość użytkowa komponentów automatyki sprowadza się do możliwości ich integracji
Wartość użytkowa komponentów automatyki sprowadza się do możliwości ich integracji. Nasze czujniki radarowe FMCW uwzględniają to wieloaspektowo: od konstrukcji i połączenia elektrycznego do transmisji sygnału, parametryzacji i bezpieczeństwa funkcjonalnego — rozważyliśmy wszystkie aspekty, aby zaoferować Ci rozwiązanie, które Cię zachwyci, gdy tylko je zintegrujesz.
Montaż
Typy połączenia
Komunikacja
Parametryzacja
Obrotowa i wychylna głowica czujnika umożliwia idealne ustawienie głowicy radaru w odpowiednim położeniu
Czujniki FMCW firmy Pepperl+Fuchs zostały zaprojektowane w sprawdzonej konstrukcji VariKont-L2. Zapewnia to nie tylko kompaktową konstrukcję czujników, ale także dodatkową swobodę. Obrotowa i wychylna głowica czujnika umożliwia optymalne ustawienie głowicy czujnika w odpowiedniej instalacji. Solidny metalowy uchwyt z dwoma złączami śrubowymi pełni rolę gniazda głowicy czujnika i zapobiega problemom powodowanym przez trudne warunki otoczenia i drgania maszyny.

Urządzenia mobilne

Ten film przedstawia sposób korzystania z czujników radarowych na urządzeniach mobilnych. Dodatkowe informacje tekstowe dotyczące zastosowań przedstawionych w filmie znajdują się na tej stronie.

Zastosowania

Przenoszenie materiałów

Obejrzyj ten film, aby dowiedzieć się więcej o tym, w jaki sposób czujniki radarowe firmy Pepperl+Fuchs mogą pomóc w przeładunku materiałów. Dodatkowe informacje tekstowe dotyczące zastosowań przedstawionych w filmie znajdują się na tej stronie.

Optymalizacja procesów w budownictwie drogowym

Optymalizacja procesów w budownictwie drogowym

Optymalizacja procesów w budownictwie drogowym

W budownictwie drogowym do układania nawierzchni często stosuje się zespół rozściełacza i podajnika. Obie maszyny poruszają się powoli. Przenośnik pochyły stale podaje materiał, na przykład asfalt. Ponieważ obie maszyny są sterowane ręcznie, zawsze istnieje ryzyko, że odległość między nimi nie będzie się mieścić w dopuszczalnym zakresie tolerancji lub że tor ruchu jednej maszyny będzie nieco przesunięty względem toru ruchu drugiej.

Dokładność tej operacji można znacznie zwiększyć dzięki inteligentnemu wykorzystaniu technologii radarowej. Przenośnik pochyły jest wyposażony w parę wytrzymałych czujników radarowych firmy Pepperl+Fuchs, które są skierowane na dwa odbłyśniki narożne na rozściełaczu i rejestrują zmiany odległości. Umożliwia to nie tylko utrzymanie idealnej odległości między dwiema maszynami, ale także precyzyjne ustawienie toru dzięki zastosowaniu czujników i odbłyśników montowanych parami.

Zastosowania

Unikanie kolizji pojazdów AGV

Unikanie kolizji pojazdów AGV

Unikanie kolizji pojazdów AGV

Bezpieczne stosowanie ciężkich pojazdów AGV do obsługi mediów ciekłych lub gazowych stawia szczególne wymagania w zakresie technologii czujników. Należy wziąć pod uwagę wymiary pojazdów i związane z nimi duże obszary monitorowania, a także wpływ pogody podczas pracy na zewnątrz. Czujniki radarowe firmy Pepperl+Fuchs zapewniają wydajne rozwiązanie, które niezawodnie gwarantuje bezpieczeństwo ruchów wykonywanych podczas jazdy. Możliwe jest również bezproblemowe monitorowanie boków długiego pojazdu ze względu na duży zasięg czujników.

Warunki pogodowe na zewnątrz nie wpływają na dokładność pomiaru dzięki zastosowaniu technologii radarowej, która ma małą podatność na zakłócenia. Wzajemne zakłócenia między czujnikami radarowymi zamontowanymi w bliskiej odległości są również eliminowane dzięki zastosowaniu modulacji częstotliwości.

 

Maksymalna redukcja prędkości na podnośnikach

Maksymalna redukcja prędkości na podnośnikach

Maksymalna redukcja prędkości na podnośnikach

Prędkość jest decydującym czynnikiem w przeładunku materiałów. Dotyczy to również pracy wózków widłowych na terenie firmy. Podczas gdy wysoka prędkość jest korzystna na zewnątrz, gdzie otoczenie jest zwykle dobrze widoczne, w fabrykach i magazynach konieczne są pewne ograniczenia ze względów bezpieczeństwa.

W celu odciążenia personelu czujnik radarowy ustawiony pionowo wykrywa sufit hali lub metalowe belki pod nim i może natychmiast określić, czy wózek widłowy osiągnął obszar wewnętrzny. W takim przypadku prędkość maksymalna wózka widłowego jest automatycznie ograniczana do dopuszczalnego poziomu i przywracana dopiero po opuszczeniu hali. Ze względu na silną refleksywność metalowych belek nie jest konieczny montaż odbłyśnika narożnego. Dzięki dużemu zakresowi czujników to zastosowanie może być również realizowane w halach z wysokimi stropami.

Pomiar odległości w ruchomych wysięgnikach

Pomiar odległości w ruchomych wysięgnikach

Pomiar odległości w ruchomych wysięgnikach

Czujniki radarowe firmy Pepperl+Fuchs skutecznie wspierają precyzyjne sterowanie ruchomymi wysięgnikami. Wypust radarowy czujnika radarowego w głównym wysięgniku jest skierowany w stronę odbłyśnika narożnego na końcu hydraulicznego elementu teleskopowego. Jeśli element teleskopowy przesunie się do przodu lub do tyłu, gdy wysięgnik jest wysunięty lub cofnięty, czujnik zarejestruje tę zmianę odległości i przekaże te wartości do układu sterowania podnośnikiem jako podstawę do dalszych operacji pozycjonowania.

Dzięki powszechnie stosowanym w pojazdach złączom, takim jak AMP Superseal lub DEUTSCH, oraz interfejsowi CANopen czujniki można łatwo zintegrować z siecią pokładową. Nawet zanieczyszczenia, takie jak pozostałości oleju hydraulicznego wewnątrz ramienia podnośnika, nie wpływają negatywnie na działanie czujników radarowych.

Kontakt