Vzdorující prvky.

Měření vzdálenosti a rychlosti bez rušení. I za deště, mlhy, větru nebo v prachu.

Průmyslové radarové senzory s rozhraním CAN

Detekční dosah více než 25 metrů

Detekční dosah více než 25 metrů

Díky pokročilé radarové technologii FMCW detekují radarové senzory od společnosti Pepperl+Fuchs vzdálenosti, stejně jako rychlosti a směry pohybu cílových objektů, a to na vzdálenost více než 25 metrů.
Spolehlivé za veškerých podmínek

Spolehlivé za veškerých podmínek

I v těch nejnepříznivějších podmínkách poskytují průmyslové radarové senzory spolehlivé výsledky měření. To zajišťuje kombinace principu činnosti s nízkým rušením, robustní technologie CAN, vysokého stupně ochrany (IP68/69) a rozšířeného teplotního rozsahu.
Snadné pronikání rušivými cíli

Snadné pronikání rušivými cíli

Radarové senzory neznají téměř žádné limity: Elektromagnetické vlny, které vyzařují, snadno pronikají většinou materiálů, takže je možné snadno potlačit rušivé cíle s nižší odrazivostí, než má skutečný cílový objekt.
Připraveno pro mobilní stroje

Připraveno pro mobilní stroje

Díky vzorkovací frekvenci až 200 Hz detekují radarové senzory od společnosti Pepperl+Fuchs rychlost pohybu v rozsahu od –80 do +80 m/s. Ve spojení s hodnotami EMC srovnatelnými se specifikací E1, rozhraním CANopen a konektory typickými pro vozidla jsou tyto senzory ideální pro použití v mobilních strojích.








 

V porovnání s jinými principy činnosti senzorů nabízí radarové vlny jedinečné výhody

Radarová technologie

Jedinečné v mnoha ohledech

V porovnání s jinými principy činnosti senzorů nabízí radarové vlny jedinečné výhody:

  • Jsou pouze minimálně náchylné k rušení a šíří se rychlostí blízkou rychlosti světla
  • Jsou v jistém rozsahu odráženy všemi materiály
  • Jsou schopné do určité míry proniknout většinou materiálů

Radarové senzory FMCW(frekvenčně modulované spojité vlny) od společnosti Pepperl+Fuchs využívají právě těchto vlastností a zpřístupňují je ve formě řešení, které splňuje nejvyšší průmyslové požadavky: Tři různé režimy měření, velké dosahy, vysoké rychlosti detekce a schopnost detekovat prakticky libovolný cíl jsou pouze jednou z dimenzí těchto senzorů.

Kromě toho je k dispozici výběr možností připojení, který ve spojení s rozhraním CAN umožňuje nepředstavitelně jednoduchou integraci do aplikací. V důsledku toho lze pomocí pouhého jednoho typu senzorů vyřešit obrovské množství náročných aplikací.

Výhody principu FMCW

Seznamte se nyní se základními principy a z nich vyplývajícími možnostmi pro vás.

 

Radarová odrazná plocha

Rozhodujícím faktorem pro detekci objektů radarovými senzory je jejich odrazivost neboli tzv. radarová odrazná plocha (RCS). Popisuje rozsah odrazu radarové vlny, která se odrazí od objektu zpět ve směru senzoru, a její měrnou jednotkou je metr čtvereční.

Zde uvedená křivka odezvy je příkladem širokého rozsahu, v němž radarové senzory od společnosti Pepperl+Fuchs spolehlivě detekují rohový reflektor s radarovou odraznou plochou 70 m² použitý jako referenční.

Menší detekční dosahy jsou dány objekty s nižší hodnotou RCS, neboli použitím menších rohových reflektorů (zde 0,5 m² jako příklad).

Charakteristiky měření

Rozhodujícím faktorem pro detekci objektů radarovými senzory je jejich odrazivost neboli tzv. radarová odrazná plocha (RCS)
Chcete-li se dozvědět více o vlastnostech odrazů a použití rohových reflektorů, stačí si projít informační karty.
Univerzální princip snímání

Klíčovou výhodou tohoto principu fyzikálního snímání je skutečnost, že radarová technologie umožňuje detekovat prakticky všechny materiály, a není tedy omezena na konkrétní objekty. Možný dosah detekce a rozsah měření závisí na odrazných vlastnostech cílového objektu.

Závislost na materiálu

V závislosti na materiálu se radarové vlny odrážejí zpět k radarovému senzoru v různé míře, a proto mohou být detekovány lépe nebo hůře. Míra odrazu je ovlivněna také tloušťkou, velikostí a tvarem cílového objektu. Plochý kovový povrch poskytuje dokonalý odraz, a je proto velmi vhodný jako cílový objekt. Naopak méně odrazivými objekty může radarová vlna snadno proniknout, což umožňuje potlačit rušivé objekty.

Závislost na úhlu

Počet vln odražených zpět k radarovému senzoru závisí v neposlední řadě na úhlovém vyrovnání mezi senzorem a cílovým objektem. Pokud nelze v aplikaci zajistit, aby byl senzor dostatečně dobře vyrovnán s cílovým objektem, je možné použít tzv. rohové reflektory.

Rohové reflektory

Rohový reflektor vyrobený z kovu a připevněný k objektu se slabou odrazivostí nebo k objektu, který není řádně vyrovnán s radarovým senzorem, výrazně zvětší účinnou odraznou plochu. Rohové reflektory jsou zároveň používány také jako reference pro určení radarových odrazných ploch, křivek odezvy a maximálních dosahů radarových senzorů.

Režimy měření

Maximum Functionality in Just One Sensor

  • icon01 Closest Distance
  • icon02 Best Reflection
  • icon03 Fastest Velocity
icon01Closest Distance icon02Best Reflection icon03Fastest Velocity
Depending on the application, the industrial FMCW radar sensors from Pepperl+Fuchs can be operated in three different measurement modes. The respective mode is conveniently set up via PACTware without the need for additional parameterization tools. In "closest distance" mode, the object closest to the sensor is detected regardless of the material. This mode is ideal for collision avoidance, i.e., with mobile construction machinery. Any objects that are within the extension range or action radius of the vehicle and boom are reliably detected.

Integrace

Užitná hodnota automatizačních součástí stojí a padá s jejich integrovatelností
Užitná hodnota automatizačních součástí stojí a padá s jejich integrovatelností. Naše radarové senzory FMCW to zohledňují v mnoha ohledech: od konstrukční struktury a elektrického připojení až po přenos signálů, parametrizaci a funkční bezpečnost. Zvážili jsme všechny aspekty, abychom vám mohli nabídnout řešení, které vás nadchne, jakmile bude integrováno do aplikace.
Instalace
Typy připojení
Komunikace
Parametrizace
Otočná a výkyvná hlava senzoru umožňuje provést dokonalé nastavení kopule radaru v příslušné instalační situaci.
Senzory FMCW od společnosti Pepperl+Fuchs jsou navrženy v osvědčeném provedení VariKont-L2. To nejen zajišťuje kompaktní rozměry senzorů, ale také poskytuje další volnost. Otočná a výkyvná hlava senzoru umožňuje provést optimální vyrovnání kopule radaru v příslušné instalaci. Robustní kovový držák s připojením dvěma šrouby slouží jako zásuvka pro hlavu senzoru a zabraňuje problémům způsobeným nepříznivými okolními podmínkami a vibracemi stroje.

Mobile Equipment

This video gives you an insight into the use of radar sensors on mobile equipment. Additional textual information on the applications shown in the video can be found further down on this page.

Applications

Material Handling

Watch this video to find out more about how radar sensors from Pepperl+Fuchs can support you in material handling. Additional textual information on the applications shown in the video can be found further down on this page.

Optimalizace procesu při stavbě silnic

Optimalizace procesu při stavbě silnic

Při stavbě silnic je k pokládce povrchu vozovky často používána dvojice strojů – finišer a podavač. Zatímco se oba stroje pomalu pohybují, podavač průběžně podává do finišeru materiál, například asfalt. Vzhledem k tomu, že jsou oba stroje řízeny ručně, existuje vždy riziko, že se vzdálenost mezi nimi změní nad rámec maximální tolerance nebo že se dráha jednoho stroje vůči druhému mírně posune.

Přesnost této operace lze výrazně zvýšit inteligentním využitím radarové technologie. Podavač je vybaven dvojicí odolných radarových senzorů od společnosti Pepperl+Fuchs, které jsou nasměrovány na dva rohové reflektory na finišeru a zaznamenávají změny vzdálenosti. Senzory umožňují nejen udržovat ideální vzdálenost mezi oběma stroji, ale také přesně koordinovanou dráhu díky tomu, že jsou společně s reflektory namontovány v párech.

Aplikace

Předcházení kolizím vozidel AGV

Předcházení kolizím vozidel AGV

Bezpečné používání vysoce vytížených vozidel AGV pro kapalná nebo plynná média klade zvláštní požadavky na technologii senzorů. Je nezbytné brát v úvahu rozměry vozidel a souvisejících velkých monitorovaných ploch, stejně jako povětrnostní vlivy ve venkovních prostorech. Radarové senzory od společnosti Pepperl+Fuchs zde díky svému dlouhému měřicímu dosahu nabízejí efektivní řešení, které umožňuje zajistit spolehlivou ochranu jízdních pohybů. Zásluhou velkého dosahu senzorů je možné bez problémů sledovat i boky dlouhého vozidla.

Radarová technologie je velmi odolná vůči rušení a přesnost měření neovlivňují ani venkovní klimatické podmínky. Použitá frekvenční modulace rovněž vylučuje vzájemné rušení mezi radarovými senzory instalovanými v těsné blízkosti.

 

Snížení maximální rychlosti u vysokozdvižných vozíků

Snížení maximální rychlosti u vysokozdvižných vozíků

Rychlost je rozhodujícím faktorem při manipulaci s materiálem. To platí i pro používání vysokozdvižných vozíků v areálech společností. Zatímco venku je vysoká rychlost stále výhodná a do okolních prostorů je obvykle dobře vidět, v továrnách a skladech jsou z bezpečnostních důvodů vyžadována určitá omezení.

K ulehčení práce personálu lze použít vertikálně vyrovnaný radarový senzor, který detekuje strop haly nebo kovové příčné výztuhy pod ním, a umožňuje tak okamžitě určit, zda vysokozdvižný vozík vjel do vnitřního prostoru. Pokud tomu tak je, možná maximální rychlost je automaticky omezena na přípustnou úroveň, a to až do okamžiku, kdy vysokozdvižný vozík znovu opustí halu. Vzhledem k silné odrazivosti kovových příčných výztuh zde není nutné instalovat rohový reflektor. Velký dosah senzorů umožňuje tuto aplikaci realizovat i v halách s adekvátně vysokými stropy.

Měření vzdálenosti u výložníků mobilních jeřábů

Měření vzdálenosti u výložníků mobilních jeřábů

Radarové senzory od společnosti Pepperl+Fuchs účinně podporují přesné ovládání výložníků mobilních jeřábů. Lalok radarového signálu radarového senzoru namontovaného uvnitř hlavního výložníku je nasměrován na rohový reflektor umístěný ve špičce hydraulického teleskopického prvku. Pokud se nyní teleskopický prvek pohybuje dopředu nebo dozadu při vysouvání nebo zasouvání výložníku, senzor tuto změnu vzdálenosti zaznamená a předá zjištěné hodnoty řídicímu systému jeřábu jako podklad pro další polohovací operace.

Senzory lze snadno integrovat do palubní sítě prostřednictvím konektorů typických pro vozidla, jako jsou konektory AMP Superseal nebo DEUTSCH, a prostřednictvím rozhraní CANopen. Výkon radarových senzorů nezhoršují ani nečistoty, jako jsou zbytky hydraulického oleje uvnitř ramena jeřábu.

Kontakty