Fabrika Otomasyonu
Proses Otomasyonu

Otomotiv Son Montajında RFID

Alt montajlar, ihtiyaç duyulduğunda montaj konumlarına hatasız bir şekilde ulaştırılır

Uygulama
Modern araçlarda çok fazla seçenek sunulması, otomotiv endüstrisi için bir zorluktur ve bu zorluk, RFID teknolojisi kullanılarak en iyi şekilde çözüme kavuşturulabilir. Üretimle ilgili veriler, diğer süreçler için de kullanılabilir ve alt tedarikçiler, lojistik zincirine entegre edilebilir.


Amaç
Otomotiv sektörünün temel gereksinimlerinden biri, montaj hattı boyunca istenen konumda, doğru zamanda, doğru miktarda doğru parçalara sahip olmaktır. Her montaj konumu için gereken işlem süreleri kısa olmalı ve alt tedarikçiye yönelik lojistik prosesi tamamen otomatik hale getirilmelidir.


Gereklilikler
Müşteriler, bir üretim konumunda daha önce uygulanan sistemlerin tüm lokasyonlarda kolayca uygulanabilmesi için tutarlı RFID standartları talep eder. Otomotiv şirketleri, Ethernet tabanlı iletişim çözümlerini benimseme eğilimindedir (Kuzey Amerika'da Ethernet/IP ve Avrupa'da AIDA itme-çekme konnektörleriyle PROFINET). RFID etiketleri çok farklı ortamlarda güvenilir bir şekilde çalışabilmelidir.


Müşteri avantajı
Parça konteynerleri, alt montajlar ve münrefit parçaların araçla otomatik olarak ilişkilendirilmesi dahil olmak üzere parça tedarikçisi ve montaj tesisi arasında sorunsuz lojistik prosesleri. Endüstriyel ortamlarda, RFID ekipmanları ve veri alışverişi açısından yüksek güvenilirlik çok önemlidir.Son montajda parça tahsisi, iş süreçleri ve kalite verileri, RFID aracılığıyla kaydedilir

Neler yapıldı?

Parça tedarikçisinde, alıcı istasyonda ve alt montajın veya bileşenin kurulduğu hat konumlarında okuyucular, etiket verilerine erişir ve verileri bir yapı numarasıyla ve bunları alacak araçla ilişkilendirir. Ayrıca bu veriler, kalite kontrol amacıyla kullanılacaktır. RFID aracılığıyla parça tanımlama tamamen otomatik olduğundan, mobil barkod okuyucular aracılığıyla yapılan manuel işlemler atlanabilir. Pepperl+Fuchs IDENTControl çözümü, entegrasyon işleminin yalnızca bir kez yapılması için uzun ve kısa menzilli RFID etiketlerinin eş zamanlı kullanımını basitleştiren, PLC'ye RFID çalışma frekansından bağımsız bir arayüz sunar. Modern AIDA konnektörleri, tesisin Ethernet altyapısına hızlı ve güvenli bir bağlantı sunar.

Parça tedarikçilerini kapsayan RFID tabanlı lojistik çözümler, modern ve esnek otomotiv montaj tesislerinde standarttır.


RFID Hub web sitesini ziyaret edin

RFID için bir bilgi bankası niteliği taşıyan özel "RFID Hub" web sitemizi ziyaret edin. Sık sorulan sorulara yanıt alın ve tipik RFID uygulamaları hakkında bilgi edinin…