Fabrika Otomasyonu
Proses Otomasyonu

Makinelerde ve Mobil Ekipmanda Piston Konumu Ölçümü için Ultrasonik Sensörler

Uygulama

Silindirlerdeki piston konumunun algılanması, üretim hatlarındaki pnömatik kontrollerden ekskavatörlerdeki hidrolik silindirlere ve kamyonlardaki boşaltma mekanizmalarına kadar çeşitli makine ve sistemlerin hassas şekilde izlenmesi ve kontrolü için çok önemlidir. Geleneksel çözümler genellikle silindir çubuğuna manyetik halkalar ekleyerek silindiri değiştirir. Son konum algılaması için silindir duvarının içine yüksek basınca dayanıklı sensörler takılmıştır. Her iki çözüm de silindirlerin değiştirilmesini ve yeniden sızdırmaz hale getirilmesini gerektirir.


Amaç

Amaç, silindir modifikasyonları olmadan piston konumunun hassas algılanmasıdır. Piston malzemesi, tasarımı ve pnömatik veya hidrolik olup olmadığına bakılmaksızın hızlı ve kolay kurulum ile güvenilir veri kaydı da önemlidir.


Çözüm

Piston konumunu algılamak için bir ultrasonik sensör kullanılır. Bunu yapmak için silindirin yanına bir boru monte edilir. Boruya bir kayar kol takılır ve pistona bağlanır. Borunun karşı ucuna, kolun ucuna kadar olan mesafeyi algılamak için ultrasonik bir sensör monte edilir. Ultrasonik transdüserli sensör kafası borunun içine kadar uzanır. Kayar koldan çıkan havanın boşaltılmasına izin vermek için boruda açıklıklar bulunur.

Silindir uzunluğuna bağlı olarak UC800-F77S, M18 veya M30 serisi ultrasonik sensörler kullanılabilir. Bu çözüm, silindirin kendisinin değiştirilmesini ve yeniden sızdırmazlık sağlanmasını gerektirmez ve silindirin dışına takılması nedeniyle basınç altında değildir. Kullanılan boru düz olmalı ve kaynak dikişleri bulunmamalıdır. Uzunluğuna bağlı olarak boru çapı 30 mm ila 65 mm olabilir. Ultrasonik sensör gerektiğinde kolayca parametrelendirilebilir.


Avantajlar

Ultrasonik sensör çözümü, silindirin çevresinde herhangi bir yere uygun bir konuma takılabilir ve silindirin değiştirilmesini gerektirmez. Anahtarlama çıkışları aracılığıyla hem son konum algılamayı hem de piston hareketinin sürekli ölçümünü sağlar. Sensördeki entegre sıcaklık kompanzasyonu, zorlu ortamlarda bile güvenilir veri kaydı sağlar.


Özet

  • Silindir modifikasyonları olmadan piston konumunun hassas algılanması 
  • Öğretme veya parametrelendirme yazılımı ile anahtar noktası veya analog değer sınırlarının basit ayarlanması
  • Güvenilir performans: Yağmur, kar, toz veya rüzgardan etkilenmez
  • Silindir üzerine esnek montaj
  • Bakım gerektirmeyen sensör çalışması
  • Mobil ekipmana montaj için E1 onaylı sensörler de mevcuttur

e-haberler

Bültenimize abone olun ve haberlere ve otomasyon dünyasındaki ilgi çekici gelişmelere düzenli olarak ulaşın.

Abone Olun
amplify-Pepperl+Fuchs Dergisi

Çevrimiçi dergimizi keşfedin! Heyecanlı başarı hikayeleri, uygulama raporları, röportajlar ve bölgesel haberler sizi bekliyor.