Fabrika Otomasyonu
Proses Otomasyonu

Lastik Üretimi Sırasında Yüksek Ortam Sıcaklıklarında Güvenilir Sinyal Dönüştürme

Uygulama

Kauçuk üretimi sırasında, doğal kauçuk, sülfür ve diğer kimyasalların yanı sıra ısı kullanılarak işlenir. Bu prosedüre vulkanizasyon adı verilir. Lastik üretiminde, vulkanizasyon kalıplama aşamasında gerçekleşir. Vulkanizasyon presi, lastiğin tamamlanmasından önceki son aşamadır. Isı uygulaması, kimyasal reaksiyonların gerçekleşmesine neden olur ve presten gelen basınç, lastiğe profilini ve son şeklini verir. Bu işlem, 24 bar basınçla bağlantılı olarak 160°C ile 200°C arasındaki sıcaklıkları içerir. Pres, yerel bir ana bilgisayar ve aynı zamanda geçmiş verilerin depolandığı üretim tesisinin kontrol odası üzerinden izlenir ve kontrol edilir.

Hedef

Basınç ve sıcaklık ölçümleri güvenilir şekilde dönüştürülmeli ve ana bilgisayara ile kontrol odasına iletilmelidir. Direnç termometreleri sıcaklığı ölçmek için kullanılır. Bu sinyal 4 mA...20 mA sinyale dönüştürülmelidir. Elektronik parçaların doğrudan direnç termometresine takıldığı kafaya monte bir verici bu durumda uygun bir çözüm değildir çünkü elektronik parçalar süreçte yer alan yüksek sıcaklıklara dayanamaz. Ölçüm sistemi çok dayanıklı olmalı ve yüksek sıcaklıklara rağmen doğru şekilde çalışabilir olmalıdır.


Çözüm

K-System'deki sinyal koşullandırıcılar, zorlu ortam koşullarına karşı çok dayanıklıdır.
K-System'deki sinyal koşullandırıcılar, zorlu ortam koşullarına karşı çok dayanıklıdır.

Bu durumda bir elektrik panosu ve sinyal koşullandırıcılar olası bir çözümdür. Çeşitli K-System sinyal koşullandırıcıları kullanılabilir. Döngüden güç alan RTD sinyal dönüştürücü KFD0-TR-1, kafaya monte bir vericinin yerine doğrudan kullanılabilir. Rakiplerin ürünlerine kıyasla önemli bir avantaj, bu modülün özellikle yüksek ortam sıcaklıklarında olmak üzere zorlu ortam koşullarında özellikle sağlam olmasıdır. Normal bir termometre kullanıldığında, evrensel sıcaklık dönüştürücü KFD2-UT2-2 de uygundur. Bu modülün ek bir avantajı vardır: Sıcaklık sinyalinin iki kez kullanılmasına izin veren bir splitter olarak da işlev görebilir.


Avantajlar

K-System'deki sinyal koşullandırıcılar zorlu ortam koşullarına karşı çok dayanıklıdır ve yüksek sıcaklıklarda bile doğru şekilde çalışır. Kapsamlı portföy, açma yükselticileri veya sinyal ayırıcılar gibi daha da fazla modül içerir ve aynı sistemdeki modülleri kullanarak tüm kritik parametreleri izlemeyi mümkün kılar.


Özet

  • Yüksek ortam sıcaklıklarına rağmen güvenilir sinyal dönüştürme
  • K-System ürün ailesi kapsamlı ve esnek bir potansiyel uygulama yelpazesine sahiptir

e-haberler

Bültenimize abone olun ve haberlere ve otomasyon dünyasındaki ilgi çekici gelişmelere düzenli olarak ulaşın.

Abone Olun
amplify-Pepperl+Fuchs Dergisi

Çevrimiçi dergimizi keşfedin! Heyecanlı başarı hikayeleri, uygulama raporları, röportajlar ve bölgesel haberler sizi bekliyor.