Fabrika Otomasyonu
Proses Otomasyonu

IO-Link'e sahip Yeni İndirgeme Faktörü 1 Sensörleri, İki Teknolojinin Avantajlarını Bir Araya Getirir

2019-02-22

Reduction factor 1 sensors can switch distances for all types of metals ...
İndirgeme faktörü 1 sensörleri, tüm metal türleri için anahtarlama mesafelerini birleştirir.

Tesis tasarımcıları uzun zamandır farklı sensör türleri kullanmak veya farklı metal türlerinden yapılmış nesneleri algılama görevi söz konusu olduğunda zaman kaybına sebep olan yeniden yapılandırmayla uğraşmak zorunda kalıyordu. Standart endüktif sensörler, yalnızca anahtarlama mesafesi azaltıldığında farklı metal hedefleri algılayabilir. Bunun nedeni, bir metalden diğerine değişen indirgeme faktörleridir. İndirgeme faktörü 1 sensörleri bu sorunun üstesinden gelir ve tüm metal türleri için anahtarlama mesafelerini birleştirir. Dünyanın ilk endüktif yaklaşım sensörünü geliştiren Pepperl+Fuchs, portföyünü IO-Link'e sahip indirgeme faktörü 1 sensörlerini içerecek şekilde genişleterek kullanıcılara daha fazla esneklik, ek özellikler ve tanılama seçenekleri sunmaktadır.


IO-Link'e sahip İndirgeme Faktörü 1 Sensörleri — Tüm Metaller için Aynı Anahtarlama Mesafesi

Geniş çeşitliliğe sahip İndirgeme faktörü 1 sensör portföyü; kaynak alanlarında, standart kullanım veya temizlik işlemleri gerektiren uygulamalara yönelik gerek IO Link ile gerekse de IO Link olmadan güvenilirlik ve esneklik için yeni bir standart belirler. İndirgeme faktörü 1 ve Pepperl+Fuchs IO-Link'e sahip endüktif sensörler, tüm metaller için aynı anahtarlama mesafeleri ve yeni kurulum, tanılama ve bakım kapasiteleri sunar.

 

Öngörücü Bakım Artık Çok Kolay

IO-Link'e sahip yeni indirgeme faktörü 1 sensörleri, kontrol sistemi aracılığıyla kolayca yapılandırılır. Veri depolama işlevi, bir aygıtın değiştirilmesi gerektiğinde IO-Link master aracılığıyla otomatik yeniden yapılandırma sağlar. Yeni sensörler, standart sensörlerde algılama sorunlarına yol açacak mekanik toleranslara sahip uygulamalarda kendilerini kanıtlar. IO-Link sensörlerinin stabilite alarmı, hedef, garanti edilen çalışma mesafesinin dışına çıkar çıkmaz devreye girer. Bu işlev, garanti edilen çalışma mesafesinden çıkıldığında yanıp sönen entegre LED ile devreye alma işlemini kolaylaştırmakla kalmaz, aynı zamanda öngörücü bakımı da mümkün kılar. Bir parça, mekanik etkiler nedeniyle garanti edilen çalışma mesafesinden çıkabilir. Bu, akıllı sensör alarmı çaldığında, entegre LED yanıp söndüğünde ve sinyal otomatik olarak kontrol sistemine aktarıldığında gerçekleşir. IO-Link ve kontrol sistemi aracılığıyla toplanan veriler, çeşitli uygulamalarda otomasyon ve tanılama için bu şekilde kullanılır.

Gerekirse bir indirgeme faktörü 1 sensörü, belirtilen sıcaklık aralığında çalışılıp çalışılmadığını veya kritik derecede yüksek sıcaklığa maruz kalınıp kalınmadığını gösteren bir sıcaklık göstergesi olarak kullanılabilir. Bu göstergeler, sensör veya hassas sistem bileşenleri (boya atölyeleri ya da dökümhanedekiler gibi) hasar görmeden önce sıcaklık artışlarının erken algılanmasını sağlar. Stabilite alarmı ve sıcaklık göstergesinin yardımıyla arıza öncesi bilgiler sürekli olarak iletilir, böylece sensör arızasından önce bakım yapılabilir.



Her indirgeme faktörü 1 sensörü, önceden yapılandırılmış bir çift çalışma mesafesiyle temin edilir.

Zorlu Ortam Koşullarında Bile Güvenilir ve Uygun Maliyetli

Otomotiv sektöründeki kaynak hücresi uygulamaları gibi özellikle zorlu endüstriyel ortamlar için kaynak uygulamalarına dayanıklı sensörler mevcuttur. Elektrik kaynağı ve kaynak izi ve diğer etkiler sırasında manyetik alanlardan kaynaklanan parazitlere karşı dayanıklı ve dirençlidir. Buna karşılık paslanmaz çelik versiyonlar, agresif temizlik maddelerine dayanıklıdır ve gıda sektörü veya kimyasal ve ilaç fabrikalarındaki zorlu uygulamalar için idealdir.
Pencere modunda sensör, iki anahtar noktası arasında geçiş yapar ve nesnenin, tanımlı anahtarlama penceresi içinde bulunup bulunmadığını veya sensöre yakınlığını ve hasara yol açma ihtimalini kontrol eder. Ayrıca isteğe bağlı çıkış sinyali uzantısı, algılama güvenilirliğini artırır. Bu pals uzantısı özellikle hızlı hareket eden hedeflerin olduğu uygulamalarda yararlıdır.

Bir diğer yenilik de normalde açık ve kapalı arasında veya standart ile çift anahtarlama mesafesi arasında geçiş yapma olanağıdır. Her indirgeme faktörü 1 sensörü, önceden yapılandırılmış bir çift çalışma mesafesiyle temin edilir. Standart bir anahtarlama mesafesi gerektiren uygulamalarda bu, IO-Link üzerinden değiştirilir. Artık iki sensör gerekli değildir. Bunun ve tüm metaller için aynı anahtarlama mesafeleri sayesinde kullanıcılar; satın alma, yönetim ve depolama maliyetlerini azaltabilir.


IO-Link'e Sahip Yeni İndirgeme Faktörü 1 Sensörlerinin Öne Çıkan Özellikleri

  • Tek kaynaktan eksiksiz IO-Link çözümü: sensörler, masterlar ve altyapı
  • Stabilite alarmı ve sıcaklık göstergesi ile akıllı bakım
  • Esnek: Hedefin malzemesinden bağımsız olarak aynı anahtarlama mesafesine sahip geniş bir sensör portföyü
  • Zorlu endüstriyel ortamlar için IP68/IP69K'ya kadar koruma sağlayan sağlam, kaynak uygulamalarına dayanıklı sensörler

e-haberler

Bültenimize abone olun ve haberlere ve otomasyon dünyasındaki ilgi çekici gelişmelere düzenli olarak ulaşın.

Abone Olun
amplify-Pepperl+Fuchs Dergisi

Çevrimiçi dergimizi keşfedin! Heyecanlı başarı hikayeleri, uygulama raporları, röportajlar ve bölgesel haberler sizi bekliyor.