Fabrika Otomasyonu
Proses Otomasyonu

Ultrasonik Teknoloji ile Uyarlanabilir Seviye Ölçümü

Engelleyen Bileşenlerden Bağımsız Olarak ve Kapalı Alanlarda Güvenilir Algılama

Uygulama

Sıvılar ve serbest akan katı maddeler tanklar veya benzer konteynerlerde işlenmek üzere tutulur. Proseslerin kesintisiz çalışmasını sağlamak için ikmalin tüketim ile uyumlu olması ve zamanında tetiklenmesi gerekir. Konteyner seviyesinin sürekli izlenmesi, bu amaca yönelik tüketim verileri ve sınır değerleri sağlar. Geçmiş bilgiler analiz ve uzun vadeli planlama için kullanılabilir. 


Hedef

Sensör, pürüzlü yüzeylerde bile fiziksel veya optik özelliklerinden bağımsız olarak farklı katı ve sıvı ortamları algılayabilir. Şeffaf ve renkli sıvıların yanı sıra katı granülleri de algılamalıdır. Ölçüm, endüstriyel bir ortamın zorlu koşullarından veya konteynerin iç kısımlarından etkilenmemelidir. Sensörün kendisi dar alanlara uygun olacak şekilde küçük olmalıdır. Ortam ile teması önlemek için ideal olarak sensörün tankın dışına ve büyük modifikasyon çabaları olmadan monte edilmesi mümkün olmalıdır. Bu aynı zamanda tank kapağındaki küçük açıklıkların seviye ölçümü için yeterli olmasını gerektirir. Uygulamanın ortam koşullarına bağlı olarak uygun bir koruma sınıfı da gereklidir.


Çözüm

UC18GS Ultrasonik Sensör Serisi
UC18GS Ultrasonik Sensör Serisi

UC18GS serisi ultrasonik sensörler, renk ve diğer optik özelliklerden bağımsız olarak sıvı ve granül tank seviyesini güvenilir şekilde algılar. Tank kapağında küçük bir açıklık kurulum için yeterlidir. Koni şeklindeki ses ışınının çapı, hedef alana göre ayarlanabilir. Işın, geniş bir alanda ortam yüzeylerine çarpar. Pürüzlü veya hareketli yüzeyler olması durumunda, sensör ortalama bir değer belirler ve böylece potansiyel olarak bozuk bir noktasal değer yerine gerçek seviyeyi gösterir.

Destek direkleri veya ölçüm alanına ulaşan diğer nesneler gibi bozucu değişkenler yazılım (PACTware) tarafından bastırılır. Bastırılmış alanda bile seviye hassas şekilde algılanır. Ses ışını yarıçapı, cihazın üzerindeki butonlarla veya yazılım aracılığıyla kolayca ayarlanabilir. Aralık bundan etkilenmez, seviye her zaman ölçüm aralığında güvenilir şekilde algılanır.

 

Teknik Özellikler:

 • 1000 mm'ye kadar ölçüm aralığı
 • 30 mm ve 70 mm'lik çok küçük ölü bantlar
 • Arayüzler: IO-Link 1.1, kızılötesi arayüz IrDA
 • Çıkış tipleri: 2x push-pull anahtarlama çıkışı veya 1x push-pull anahtarlama çıkışı ve 1x analog çıkış (akım/gerilim)
 • Ortam sıcaklığı: -25 ila +70°C
 • Koruma derecesi: IP67


UC18GS serisi ultrasonik sensörlerin ses ışını bağımsız olarak yapılandırılabilir.

Avantajlar

Sensörde bir IO-Link arayüzü bulunur ve kontrolör üzerinden parametrelendirme yapılabilir. Sensöre fiziksel erişim gerekli değildir. Çıkış konfigürasyonunu ve ses ışını genişliğini doğrudan cihaz üzerinde ayarlamak için butonlar mevcuttur. Kompakt cihaz, parazit hedef bastırma, yapılandırılabilir ses ışını, otomatik senkronizasyon, minimum ölü bant, IO-Link ve kızılötesi arayüzün yanı sıra temel ayarlar için butonlar da dahil olmak üzere en küçük boyutlarda çok çeşitli işlevler sunar. Küçük boyutları sayesinde sensör, dar alanlara kurulum için uygundur; konteynerde herhangi bir ayar yapılması gerekmez. Kullanıcılar ayrıca Pepperl+Fuchs'un kapsamlı uygulama teknik bilgisinden ve geleceğe yönelik sensör çözümlerinden de yararlanır.


Özet

 • Düz ve pürüzlü yüzeylerde güvenilir ölçüm
 • Ortamın optik özelliklerinden bağımsız
 • Menzil kaybı olmadan ses ışınının uyarlanması
 • Parazit bastırılabilir
 • Dar alanlar için yerden tasarruf sağlayan tasarım
 • IO-Link, uzaktan erişim aracılığıyla kolay devreye alma sağlar

amplify-Pepperl+Fuchs Dergisi

Çevrimiçi dergimizi keşfedin! Heyecanlı başarı hikayeleri, uygulama raporları, röportajlar ve bölgesel haberler sizi bekliyor.

e-haberler

Bültenimize abone olun ve haberlere ve otomasyon dünyasındaki ilgi çekici gelişmelere düzenli olarak ulaşın.

Abone Olun
UC18GS Ultrasonik Sensör Serisi

Pepperl+Fuchs'un UC18GS serisi, son teknoloji ürünü bir ultrasonik sensörden bekleyebileceğiniz her şeyi bir araya getirerek işlevsellik ve özellikler açısından kelimenin tam anlamıyla tüm gereksinimleri karşılar. UG18GS ultrasonik sensör serisi hakkında daha ayrıntılı bilgiler edinin.