Fabrika Otomasyonu
Proses Otomasyonu

Maksimum İşlevsel Güvenlik İçin Çift Yedekli Emniyet Röleleri

Etkili Yangın Koruması için Yangın Alarmının Güvenli Şekilde Etkinleştirilmesi

Uygulama

Yangın koruması, özellikle kimya endüstrisindeki proses tesisleri için yüksek öncelikli bir konudur. Yanıcı veya patlayıcı proses ortamları söz konusu olduğunda yangınların oluşmasını önlemek için kapsamlı yapıcı önlemler alınmalıdır ancak bu tek başına yeterli değildir. Yangın çıkması halinde yangını mümkün olan en kısa sürede söndürmek için uygun önlemler ve işlemler belirlenmelidir. Tesis operatörü ancak bu durumda kişisel yaralanmaları, mal hasarını ve çevreye verilen zararı en aza indirmek için tüm önlemleri almış olur. 


Hedef

Kazanılan zaman, etkili yangın söndürmede belirleyici bir faktördür. Sıcaklık göstergeleri, duman dedektörleri, gaz dedektörleri ve kameralar, yangınları mümkün olduğunca erken tespit etmek ve gerekli savunma önlemlerini başlatmak için yaygın olarak kullanılan sensör teknolojileridir. Kullanılan tüm bileşenler, bir yangın algılandığında hızlı ve otomatik olarak yanıt veren, koordineli ve güvenilir bir alarm sisteminin parçası olmalıdır. Algılanan yangın durumları, otomatik yangın söndürme cihazlarını tetikleyecek ve aynı anda sesli ve görsel uyarı cihazlarını devreye sokacakbir kontrol paneline bildirilmelidir.

Tanım olarak bu, düşük talepli bir moddur. Bununla birlikte yangın algılama ve yangınlarla mücadele sisteminin tamamı, her durumda mutlak güvenilirlikle çalışmalıdır. 


Çözüm

KFD2-RSH-1.2E.L emniyet rölesi
KFD2-RSH-1.2E.L emniyet rölesi

Bir yangın çıkması durumunda güvenilir alarm sinyali için ön koşul, kontrol ve saha devreleri arasında galvanik yalıtım ile desteklenen güvenli sinyal iletimidir. Pepperl+Fuchs (güvenli bir şekilde güç verilmiş) ETS emniyet röleleri tam olarak bu amaçla tasarlanmıştır. KFD2-RSH-1.2E.L emniyet rölesi, bu seriye bir örnektir. SIL 3'e göre entegre güvenlik gerekliliklerini karşılar ve cihazlar güvenli bir şekilde güç vermede kullanılır. Yangın durumunda yangın alarmı ve otomatik yangın söndürme önlemlerinin güvenilir bir şekilde tetiklenmesini sağlamak için bağlı cihazların düzgün çalışıp çalışmadığını kontrol etmek amacıyla periyodik teşhis ve sağlamlık testleri yapılır.


Avantajlar

Pepperl+Fuchs emniyet rölelerinde çift yedekli kontaklar bulunur. Bu sofistike "üçte bir" (1oo3) mimarisiyle bu kontaklardan yalnızca birinin çalışıyor olması yeterlidir. Bu mekanik mimari, yangın alarmları ve otomatik yangın söndürme ekipmanları tetiklendiğinde maksimum güvenilirlik ve işlevsel güvenlik sağlar. Zorlamalı kontakların aksine, kontakların korozyonu veya kirlenmesi neredeyse önemsizdir.

Teşhis, anlık rölelerin zaman gecikmeli anahtarlaması kullanılarak gerçekleştirilir. Bunun sonucunda röleler çok uzun süre sağlam kalır. Cihazların bakım çalışmaları göz ardı edilebilir.

KFD2-RSH serisi emniyet röleleri kapsamlı hat arızası şeffaflığı (LFT) sunar. Kısa devreler ve hat kesintileri, saha seviyesinde ve kontrol tarafında tespit edilir ve belirli bir sinyal devresine atanır. Bu nedenle ek bir arıza göstergesi çıkışı ve ilgili kablo tesisatı çalışmasıyla rölenin izlenmesi gerekmez.

Emniyet rölelerinde kontrol sisteminden gelen test darbelerini güvenilir bir şekilde filtreleyen bir giriş filtresi bulunur. Sonuç olarak kontrol cihazı, gerekli tüm arıza tespitlerini istenmeyen bir devre oluşturmadan serbest bir şekilde gerçekleştirebilir.


Özet

  • ETS emniyet rölesiyle yangın alarmlarının ve otomatik yangın söndürme sisteminin güvenli bir şekilde tetiklenmesi
  • Kontrol devresi ve alan devresinin galvanik yalıtımı
  • Kirliliğin ve korozyonun anahtarlama kontakları üzerindeki etkileri büyük ölçüde ortadan kaldırılmıştır
  • 1oo3 teknolojisi, entegre teşhis ve hat arızası şeffaflığı
  • Test darbe filtreleri, kontrol teşhisinden kaynaklı arızalara karşı koruma sağlar

e-haberler

Bültenimize abone olun ve haberlere ve otomasyon dünyasındaki ilgi çekici gelişmelere düzenli olarak ulaşın.

Abone Olun
amplify-Pepperl+Fuchs Dergisi

Çevrimiçi dergimizi keşfedin! Heyecanlı başarı hikayeleri, uygulama raporları, röportajlar ve bölgesel haberler sizi bekliyor.

Pepperl+Fuchs İşlevsel Güvenlik Merkezi

SIL/PL değerlendirmesi içeren yüzlerce ürün, ücretsiz araçlar ve broşürler tek bir yerde: Güvenlik işlevleri uygulamanız gerektiğinde başlangıç noktanız, "İşlevsel Güvenlik Merkezi"dir.