Fabrika Otomasyonu
Proses Otomasyonu

Büyük Dizel Motorların Yakıt Beslemesinin Güvenli Kapatılması için KFD2-RSH-1.*D.*

Çift Yedeklemeli Güvenlik rölesi

Uygulama

Birkaç bin beygir gücüne sahip büyük dizel motorlar tipik olarak dizel lokomotiflerde kullanılır. Bu kalibreli motorlar, genellikle kesintisiz güç kaynakları için acil durum güç ünitesi olarak da kullanılır. Hava-yakıt karışımı tamamen motorun içinde tutuşur ve bu nedenle motorun kendisi veya motorun yakınında çalışan kişiler için neredeyse hiç risk oluşturmaz. Tehlike ancak yakıt hatlarından biri arızalıysa ve yakıt sızıntısı varsa ortaya çıkabilir.

Bu durumda, yangınları otomatik olarak algılamak için termal sensörler ve duman dedektörleri kullanılır. Bu cihazlar sadece görsel ve sesli bir alarmı tetiklemekle kalmaz, aynı zamanda anında yangınla mücadele için otomatik söndürme sistemlerini etkinleştirir. Ayrıca yakıt beslemesini de otomatik olarak kapatırlar. 


Hedef

Bir dizel jeneratör ünitesi bulunan motor odasında yangın başlarsa yakıt beslemesini durdurmak ilk ve en önemli eylemdir. Yangına daha fazla yakıt verilmesini önlemek için herhangi bir önlem alınmadan önce yakıt pompalarının derhal kapatılması önemlidir. Bu proses tam otomatik olmalı ve kritik çalışma koşullarında dahi düzgün şekilde gerçekleşmelidir. 


Çözüm

KFD2-RSH-1.*D.* güvenlik rölesi
KFD2-RSH-1.*D.* güvenlik rölesi

Alarm sistemleri ve otomatik söndürme cihazlarının güvenilir şekilde etkinleştirilmesinin temel gereksinimi, alan devresi ile kontrol tarafı arasında galvanik olarak birbirinden izole edilen hatasız sinyal iletimidir.

KFD2-RSH-1.*D.* güvenlik röleleri bu tür uygulamalar için idealdir. Bu güvenlik röleleri, arızaların neredeyse imkansız olmasını sağlamak için çok aşamalı bir yedekleme konsepti olan IEC/EN 61508'e göre SIL 3'e kadar ve EN/ISO 13849'a göre PL e'ye kadar olan gereksinimlere uygundur.


Avantajlar

Pepperl+Fuchs güvenlik rölelerinde üç temel röle bulunur. Bu üçte bir mimarisi (1oo3) sayesinde, üç kontaktan biri düzgün çalıştığında bile sinyal iletilir.

Temel röleler için zaman gecikmeli anahtarlama kullanılarak elde edilen entegre teşhis sayesinde, her anahtarlama işlemi sırasında üç kontaktan biri otomatik olarak kontrol edilir. Bu işlemin yıllık olarak tekrarlanması, arayüz modülünün başka bir test çabası gerektirmeden üç yıl sonra tamamen test edileceği anlamına gelir.

Tüm güvenlik rölelerinde hat arızası şeffaflığı bulunur. Kısa devreler ve hat kesilmeleri alan seviyesinde algılanır ve belirli bir sinyal devresine atanır. Bu, röleyi ek kablo bağlantısı çabası gerektiren bir arıza gösterge çıkışına bağlama ihtiyacını ortadan kaldırır.

Ayrıca, güvenlik rölelerinde kontrol sisteminden gelen test darbelerini güvenilir şekilde filtrelemek için kullanılan bir giriş filtresi bulunur. Bu, bir yangın alarmı tetiklenmeden teşhis ve kanıt testlerinin gerçekleştirilmesine olanak tanır.


Özet

  • Arızalı yakıt hatları, makine dairelerindeki yangınların yaygın nedenleridir
  • Yakıt beslemesinin hemen kapatılması çok önemlidir
  • Çift yedek kontaklı DTS güvenlik röleleri maksimum işlevsel güvenlik sağlar
  • 1oo3 teknolojisi, entegre teşhis ve hat arızası şeffaflığı
  • Test darbe filtreleri, kontrol teşhisinden kaynaklı arızalara karşı koruma sağlar

e-haberler

Bültenimize abone olun ve haberlere ve otomasyon dünyasındaki ilgi çekici gelişmelere düzenli olarak ulaşın.

Abone Olun
amplify-Pepperl+Fuchs Dergisi

Çevrimiçi dergimizi keşfedin! Heyecanlı başarı hikayeleri, uygulama raporları, röportajlar ve bölgesel haberler sizi bekliyor.

Pepperl+Fuchs İşlevsel Güvenlik Merkezi

SIL/PL değerlendirmesi içeren yüzlerce ürün, ücretsiz araçlar ve broşürler tek bir yerde: Güvenlik işlevleri uygulamanız gerektiğinde başlangıç noktanız, "İşlevsel Güvenlik Merkezi"dir.