Fabrika Otomasyonu
Proses Otomasyonu

Switch Off Safely—Better Proof Times

SIL 3 Uygulamaları için SMART Çıkış Sürücüsü

Uygulama

Analog alan cihazlarının hedefe odaklı kontrolü, proses otomasyonunda tipik bir uygulamadır. Bu cihazların çoğu tehlikeli bir alanda bulunur ve bu nedenle kendinden güvenlik için özel gerekliliklere tabidir. Çok sayıda elektrikli, elektronik ve programlanabilir sistem, arıza riskini en aza indirmek için IEC 61508/IEC 61511 uyarınca SIL 3 derecesinin işlevsel güvenlik gerekliliklerini karşılamalıdır. Proses endüstrisinde bu, proses ortamının kritik reaktif proseslere kontrollü olarak beslenmesi ile ilgilidir.

Bu amaçla kullanılan giriş valflerinin düzgün çalışıp çalışmadığının düzenli olarak kontrol edilmesi tek gereksinim değildir. Proses arızası oluşması halinde her zaman güvenli kapatma sağlanmalıdır.


Hedef

SIL 3'e göre işlevsel güvenlik genellikle isteğe bağlı değildir. Proses tesislerindeki birçok sinyal devresi için zorunlu bir özelliktir. Özellikle bir kimyasal proses kritik bir aşamada olduğunda otomasyon sistemi, sürecin kontrolden çıkmasını ve ciddi hasara yol açmasını önlemek için proses ortamının daha fazla beslenmesini derhal önleyebilmelidir.

Bu hedefe ulaşmak için tek başına minimum donanım çalışması yeterli değildir. Proses ortamının girişi de güvenilir şekilde kesilmelidir. Periyodik sağlamlık testleri, tesisin kullanıma müsait olma durumunu olumsuz etkilememelidir.


Çözüm

KCD2-SCD-Ex1.ES SMART akım sürücüsü
KCD2-SCD-Ex1.ES SMART akım sürücüsü

Pepperl+Fuchs, özel acil durum kapatma valfleri ve güvenlik kapatma valfleri kullanılmadan SIL 3 uyumlu işlevsel güvenlik sınır koşullarını karşılar. Bunun yerine mevcut analog konumlayıcılar, belirli bir ölçüde ayrık modda kullanılır. Bunlar tamamen açık ya da kapalıdır. SIL 3 uyumlu işlev denetimi, bu kontrol cihazlarının gerçek işlevlerine ek olarak kısmi strok testleri için HART sinyalleriyle çalıştırılmasıyla gerçekleştirilir. Bu testler, ortam beslemesini tümüyle kapatmadan ve yedek donanım olmadan işlev denetim testi yapılmasına olanak tanır. Örneğin, KCD2-SCD-Ex1.ES SMART akım sürücüsü, SIL 3 güvenlik seviyesi uyumlu bu işlev için uygundur.


The Advantages

SMART current drivers according to SIL 3 are available for mounting on the DIN rail and termination boards. The periodically required proof tests are carried out in the form of partial stroke tests. These tests enable functional inspection without redundant cable routing or the entire process having to be shut down. Plant availability therefore remains unlimited with no restriction on its cost-effectiveness. Even in SIL 2 applications, the use of the devices makes sense: proof times can be extended significantly.

With this solution for functional safety according to SIL 3, Pepperl+Fuchs offers a complete portfolio of isolated barriers for all four signal types.


At a Glance

  • Required proof tests without restricting plant availability
  • Direct triggering of partial stroke tests (PST) on the inflow controller via HART signals
  • Significant extension of proof times in SIL 2 applications by using SIL 3 isolated barriers
  • Isolated barriers up to SIL 3 for all four signal types (AI, AO, DI, DO) with minimal hardware effort

e-haberler

Bültenimize abone olun ve haberlere ve otomasyon dünyasındaki ilgi çekici gelişmelere düzenli olarak ulaşın.

Abone Olun
amplify-Pepperl+Fuchs Dergisi

Çevrimiçi dergimizi keşfedin! Heyecanlı başarı hikayeleri, uygulama raporları, röportajlar ve bölgesel haberler sizi bekliyor.

Pepperl+Fuchs İşlevsel Güvenlik Merkezi

SIL/PL değerlendirmesi içeren yüzlerce ürün, ücretsiz araçlar ve broşürler tek bir yerde: Güvenlik işlevleri uygulamanız gerektiğinde başlangıç noktanız, "İşlevsel Güvenlik Merkezi"dir.