Fabrika Otomasyonu
Proses Otomasyonu

VOS-I ile Araç Bileşenlerindeki 1-D, 2-D ve DPM Kodlarını Okuma

Tesis Kontrol Cihazları ve ERP Sistemleri İçin Güvenilir Tanımlama

Uygulama

Otomotiv endüstrisi üretim işlemlerinde bileşenler, otomatik olarak tanımlanıp hedef odaklı olarak sonraki işleme yönlendirilir. Aynı zamanda tanımlama verileri kalite güvencesi ve tam izlenebilirlik için de kullanılır. Parçalara genellikle bir Veri Matrisi kodu verilir. Kod, sağlamlık gereksinimlerine bağlı olarak bileşenin uygun bir yüzeyine etiket halinde veya lazer ya da iğne (doğrudan parça işaretleme, DPM) ile uygulanır. Özellikle metal üzerine iğneyle delinmiş kodlar, kod okuma konusunda yüksek talepler doğurur. Yüzeyler yansıtıcı, eğimli veya kirli olabilir; aşınmış iğneler bazen düzensiz kodlar üretir.


Hedef

Çok değişken ve bazen de okunabilirliği zayıf olan kodlar, birkaç santimetre ila iki metre arası mesafelerden güvenilir bir şekilde okunmalıdır. Parçalar hareket halinde olabilir (<1 m/sn). Okuma işlemi, robot kollarında kullanım için olduğu gibi montaj hatları için de aynı şekilde çalışmalıdır. Belirlenen veriler tesis kontrol sistemine ve ERP sistemine uygun bir formatta gönderilir, böylece daha fazla ayar gerekmez. Hatalı okumalar için daha sonra kolayca erişilebilecek, anlaşılabilir hata görüntüleri biçiminde bir kontrol seçeneği gereklidir. 


Çözüm

VOS-I Evrensel Kod Okuyucu
VOS-I Evrensel Kod Okuyucu

VOS-I görüntü sensörü, tüm standart 1-D ve 2-D kodları güvenilir bir şekilde okumak üzere özel olarak tasarlanmıştır. Cihazın aydınlatması uygulamaya göre uyarlanabilir. Cihaz, okunabilirliği artırmak için kodu büyütmek veya çizikler gibi kenar efektlerini gizlemek üzere elektronik filtreler kullanabilir. İşlem sırasında kod kalitesi düşerse geçerli ISO/IEC TR 29158 standardına (AIM DPM) uygun olarak DPM kodları için çıktı alınabilir. Veri iletişimi için I/O, Ethernet TCP/IP, PROFINET, Ethernet/IP ve RS-232 ile ilgili tüm arayüzler kullanılabilir. Güçlü komut dosyası işlevi, sistemin kendisini uyarlamak zorunda kalmadan çıktı dizesini ERP sistemine entegre etmek üzere uyarlamak için kullanılabilir.

 

Teknik Özellikler

 • 4 m/sn'ye kadar hareket hızı
 • 30 okuma/sn'ye kadar verim
 • Geniş mesafe ve algılama aralıkları (2 m'ye kadar), ayarlanabilir odak
 • Modüler lens seçenekleri ve harici aydınlatma seçenekleri
 • Arayüzler: TCP/IP, PROFINET, ETHERNET/IP, RS-232 ve I/O
 • Sensör üzerinde 32 adede kadar iş depolama, eşleştirme kodu, çoklu kod, çoklu pencere, çoklu sensör modu ve çıktı dizesi formatlama

Avantajlar

VOS-I görüntü sensörünün bir metreye kadar mesafeler için entegre aydınlatmaya sahip modelleri bulunur. Maksimum 5,2 megapiksel çözünürlüğe sahip C-mount modelleri, iki metreye kadar mesafelerde kullanılabilir. Bu modeller, harici aydınlatma ve lenslerle esnek bir şekilde birleştirilebilir. Yan aydınlatma da mümkündür. Bu, kavisli yüzeylerin merkezi ortam ışığında oluşabilecek yansımayı önler: Yuvarlak bir nesne üzerinde bile kod güvenilir bir şekilde okunur. Bu ürün, modüler tasarımı sayesinde uygulama türlerine özel olarak tasarlanmamakla birlikte esnek bir şekilde kullanılabilen eksiksiz bir üründür.


Özet

 • DPM (lazer ile çizilmiş/iğneyle delinmiş) dahil tüm 1-D ve 2-D kodların güvenilir şekilde okunması
 • Standart bağlantılara sahip sensör, aydınlatma ve lensten oluşan modüler kamera portföyü
 • Entegre değerlendirme
 • Kolay sistem entegrasyonu ve kullanıcı tanımlı veri çıkışı
 • Hızlı devreye alma ve sensör parametrelendirme için grafik kullanıcı arayüzü

e-haberler

Bültenimize abone olun ve haberlere ve otomasyon dünyasındaki ilgi çekici gelişmelere düzenli olarak ulaşın.

Abone Olun
amplify-Pepperl+Fuchs Dergisi

Çevrimiçi dergimizi keşfedin! Heyecanlı başarı hikayeleri, uygulama raporları, röportajlar ve bölgesel haberler sizi bekliyor.