Fabrika Otomasyonu
Proses Otomasyonu

Konum Kodlama Sistemi (WCS)

1989'da Pepperl+Fuchs, dünyanın ilk konumlandırma sistemi olan WCS konum kodlama sistemini tanıttı ve o günden beri sürekli olarak geliştiriliyor. Fotoelektrik konum kodlama sistemleri mekik arabalarının ve konveyör araçlarının konumunun milimetrik hassasiyette algılanmasında kullanılır. WCS, iç veya dış mekanlarda u şeklindeki tasarımı sayesinde ortam ışığına dayanıklıdır ve fotoelektrik tarama özelliği aşınmaya karşı koruma sağlar.

Duman, toz ve sıcaklık dalgalanmalarının herhangi bir etkisi yoktur. WCS, yüksek hızlarda bile güvenilir konumlandırma bilgileri sağlar. Işık şiddetini kontrol etmek kirlenmeyi telafi edebileceğinden konum değeri zorlu ortamlarda bile güvenilir bir şekilde belirlenebilir. Konum kodlama sistemi ayrıca her 0,8 mm'de bir yeni konum değeri algılar ve konum değerlerini okuma kafasından kontrol cihazına seri RS-485 arayüzü aracılığıyla doğrudan iletebilir.

Zorlu ortam koşulları veya özellikle uzun mesafeleri olan uygulamalar için WCS Outdoor ve WCS Extended (isteğe bağlı olarak Outdoor ile birlikte kullanılabilir) de geliştirilmiştir.


 • WCS okuma kafaları: u şeklinde bir okuma kafası, kodlu şeridin temassız olarak fotoelektrik taramasına olanak sağlar.
 • WCS arayüz modülleri: WCS okuma kafalarını standart arayüzlere bağlamak için çok çeşitli arayüz modülleri mevcuttur. SSI arayüzü hariç tümüne aynı anda dört adede kadar okuma kafası bağlanabilir.
 • WCS mekaniği: Okuma kafalarının belirli bir mesafede çalışması için dayanıklı ve esnek kodu şeritler gerekir. Kire dayanıklı kodlu şeritlerimiz kavisli yollar, eğimler vb. için uygundur. Pepperl+Fuchs ayrıca kodlu şeritlerin döşenmesi için montaj braketi sistemi, özellikle uzun mesafeler için alüminyum profil sistemleri ve okuyucunun ağır hizmet ortamındaki titreşimlerinde bile yoldan çıkmamasını sağlayacak bir kılavuz araba sunmaktadır.

Aksesuarlar şunları içerir:

 • Bükümlü çift kablo (çekme zincirleri için uygun)
 • WCS okuma kafası ve LM blok yedek parçaları
 • Okuma kafasının yeniden uyarlanması için koruyucu muhafaza

Avantajları:

 • Gelişmiş konum kodlama sistemi sayesinde güvenilir ve hassas mutlak konum algılama
 • Kavisli yollar, yukarı ve aşağı eğimler, şerit değişiklikleri ve eğimli yüzeylerde bile güvenilir konum algılama
 • Tüm yaygın kontrol sistemleriyle uyumluluk sayesinde esnek entegrasyon
 • Nakliye limanları ve elektrolitik kaplama tesislerinde zorlu dış mekan uygulamalarında kullanım için IP69 koruyucu muhafaza
 • Basit kurulum ve hata göstergesi: yarı saydam koruyucu muhafaza, LED durum göstergelerinin ve ekranının net bir şekilde görülebilmesini sağlar

Konum Kodlama Sistemi WCS

1989 yılından beri pazarda olan WCS konum kodlama sistemi, WCS Dış Ortam ve WCS Artırılmış Okuma Mesafesi gibi yeni montaj seçenekleri sunmaktadır...