Fabrika Otomasyonu
Proses Otomasyonu

Kızaklarda Güvenilir Profil Karşılaştırması

Işık Kesiti Sensörleri Kızak Cıvatası Konumunu Doğrular

Uygulama

Otomotiv üretiminde, otomobil gövdeleri kızaklar üzerinde çeşitli istasyonlardan taşınır. Gövde üzerindeki özel olarak tasarlanmış sabitleme delikleri, bunların kızak cıvatalarına sabitlenmesini sağlar. Cıvatalar sabitleme deliklerine düzgün oturmazsa gövde, kızağın üzerinden düşebilir. Bunu önlemek için gövde kızak üzerine yerleştirilmeden önce cıvataların konumu ve hizalanması doğrulanır.


Hedef

Kızak cıvataları, gövde indirildiğinde sabitleme deliklerinin yerleştirebileceği şekilde belirtilen tolerans aralığında konumlandırılmalı ve hizalanmalıdır. Bunu sağlamak için kızak cıvatalarının hizalanması ve konumu sensör teknolojisi ile doğrulanmalıdır.


Çözüm

SmartRunner Matcher ışık kesiti sensörleri mükemmel çözümdür. Bu sensörler, profil karşılaştırması için optimize edilmiştir ve son derece hassas bir lazer ışını ile cıvata konumunu doğrular. Her bir cıvata için konveyör hattı boyunca bir adet SmartRunner Matcher monte edilir. SmartRunner'ın lazer ışınları ilgili cıvatayla hizalanır ve doğru konum ve hizalamaya ait bir referans profili öğretilir. Bir gövde bir kızağa yerleştirilmeden önce, sensörler cıvataları tarar ve cıvatanın profilini referans profiliyle karşılaştırır. Bir cıvata konum dışındaysa SmartRunner "kötü" bir sinyal gönderir. Kabul edilebilir X ve Z ekseni konum toleransları da belirlenebilir. Bir kızak cıvatası bu toleransların dışındaysa SmartRunner bir "kötü" sinyal gönderir ve ayrıca hassas X ve Z ofset verileri sağlar. SmartRunner'lar, dijital girişler/çıkışlar aracılığıyla veya tüm yaygın fieldbus protokolleri için ağ geçitleri yoluyla bir kontrol sistemine bağlanabilir.


Avantajlar

SmartRunner Matcher'lar, hassas ve güvenilir algılama sağlamak için ışık kesiti teknolojisini kullanır. Yüzey dokusu ve renginden bağımsız olarak hedefleri algılar ve harici aydınlatma gerektirmez. Ayrıca, doğru çalışmak için görsel kontrasta ihtiyaç duymazlar. Sensörler güvenilir X ve Z ekseni konum verileri sağladığından cıvataların konumu ve hizalaması tam olarak algılanabilmektedir. Basit konfigürasyon sayesinde SmartRunner kurulumu ve kullanımı kolaydır. Sensör, aynı zamanda 32 adete kadar profil saklayabilir ve böylece tek bir cihaz tarafından birden fazla nesnenin algılanmasına olanak tanır.


Özet

  • Profil karşılaştırması için optimize edilmiş çözüm
  • Tüm yaygın fieldbus'larda kullanımı kolay dijital sinyaller ve ağ geçitleri ile tüm kontrol sistemlerine kolay entegrasyon
  • Yüzey, renk veya kontrasttan bağımsız olarak güvenilir algılama
  • Harici aydınlatma gerektirmediğinden uygun maliyetli 
  • Veri Matrisi kontrol kodları veya öğretme ile kolay konfigürasyon ve devreye alma 
  • Sensörde 32 adede kadar profil saklanabilir ve seçilebilir 
  • X ve Z konum çıkışı

 


amplify - Pepperl+Fuchs Dergisi

Çevrimiçi dergimizi keşfedin! Heyecanlı başarı hikayeleri, uygulama raporları, röportajlar ve bölgesel haberler sizi bekliyor.

e-haberler

Bültenimize abone olun ve haberlere ve otomasyon dünyası hakkında düzenli haberler ve ilginç bilgiler alın.

Abone Olun

Işık kesiti teknolojisi ile entegre LED'lere sahip 2-D görüntü sensörünün benzersiz bir bileşimi olan SmartRunner ışık kesiti sensörlerini keşfedin …