Fabrika Otomasyonu
Proses Otomasyonu

SmartRunner Matcher, yükseklik profillerini yakalamak ve bunları öğretilen bir referans profiliyle kıyaslamak için lazer ışık kesiti teknolojisini kullanır. Sensörde kaydedilen 32 adede kadar profil ile kılavuzlu bileşenlerin konumlanmasının yanı sıra varlık ve tamlık kontrolleri için mükemmeldir.

Lazer profil sensörleri, benzersiz SmartRunner teknolojisine dayanmaktadır. Bu, kanıtlanmış lazer ışık kesiti teknolojisini ilk kez LED'ler içeren 2-D görüntü sensörüyle bir araya getirir ve kompakt sensör muhafazasında maksimum performans sunar.

SmartRunner Matcher: Profil Eşleştirme Uzmanı

SmartRunner Matcher, uygulamaya özel profil algılamayı kompakt bir gövdede entegre bir değerlendirmeyle birleştirir. Lazer profil sensörünün kontrol ünitesi, önceden öğretilen yükseklik profilinden sapmaları tespit etmek için optimize edilmiştir.

İlk olarak, sezgisel çalıştırma sihirbazı aracılığıyla bir referans profili öğretilir. Ayrıca, izin verilen konum ve bileşen sapmaları da tanımlanır. Buna bağlı olarak sensör, nesnenin algılanan profilini ve doğru konumunu profil eşleştirme ile doğrular. Ayrıca, bir sensörde 32 adede kadar profilin kullanılması ve kaydedilmesi ile nesne konumu sapmasının çıktısı gibi başka işlevlere sahip modeller de mevcuttur. Bunlarda 700 mm'ye kadar farklı algılama aralıkları ve 300 mm X algılama aralığı bulunur.

SmartRunner Matcher kolay ve sezgisel olarak devreye alınabilir: Vision Configurator (Pepperl+Fuchs'un tüm görüntü sensörleri için tek tip kullanıcı arayüzü) üzerinden, Veri Matrisi kontrol kodu veya yazılım sihirbazıyla kılavuzlu çalıştırma ve parametrelendirme yoluyla.

Tipik Uygulamalar

  • Vidalar, kelepçeler ve saplamalar gibi küçük parçaların algılanması
  • Pil hücreleri, kalemler, haplar vb. için tamlık kontrolü.
  • Kutular, paletler ve diğer nesneler için konum kontrolü ve çıkışı

Çalışma Şekli

Matcher ile nesne konturu, konumu ve mesafesinin algılanması şu şekilde çalışır:


Her nesne aynı olmadığından uygun bir nesne toleransı tanımlanmalıdır. Bu işlem, öğretilen bir profil (1) etrafında bir sarma eğrisi tanımlanarak yapılır. Buna bağlı olarak, kalite değerleri otomatik olarak belirlenir ve bundan sonra iyi ve kötü parçaları ayırt etmek için kalite eşik değerleri elde edilebilir. Kullanıcılar sensörün algılama hassasiyetinin ne kadar yüksek olması gerektiğini (2) serbestçe tanımlayabilir. Ayrıca, yer değiştirme toleransları genellikle tetikleme toleranslarından kaynaklanır. Matcher ile bunlar, ölçüm sonucunu (3) etkilemeyecek şekilde X ve Z yönlerinde 0,1 mm'lik adımlarla da ayarlanabilir. SmartRunner daha sonra sapan profilleri "Kötü" (4) olarak güvenilir şekilde algılar.

Önemli Özellikler

  • Bileşenlerin sağlam ve uygun maliyetli varlığı, tamlığı ve konum algılaması
  • Farklı yüzey yapıları, ortam ışığı ve değişen çalışma mesafelerinde bile hassas profil uyumu
  • Bağımsız olarak ayarlanabilen nesne ve ofset toleransları ve ayrı veri çıkışı

Aşağıdaki özel uygulama örneklerinde, SmartRunner Matcher'ın birçok olası kullanımı gösterilmektedir:


Işık kesiti teknolojisi ile entegre LED'lere sahip 2-D görüntü sensörünün benzersiz bir bileşimi olan SmartRunner ışık kesiti sensörlerini keşfedin …