Fabrika Otomasyonu
Proses Otomasyonu

Otomotiv Üretiminde Sabitleyicilerin Güvenilir Şekilde Algılanması

Işık Kesiti Sensörleri Saplamaların, Vidaların, Klipslerin ve Tapaların Varlığını Doğrular

Uygulama

Araç şasisi montajında, bileşenler bir şasi oluşturmak için adım adım bir araya getirilir. Proses sırasında çeşitli noktalarda saplamalar, vidalar, klipsler ve kör tapalar gibi kritik sabitleyicilerin varlığı doğrulanır. Kızak sisteminin yanına veya bir robotik kol üzerine monte edilen sensörler, bu parçaların mevcut ve doğru yerde olup olmadığını algılar. Araçlar, sabitleyicinin varlığını doğrulayan bir sensörden belirli bir mesafede konumlandırılır


Hedef

Montaj işlemine devam etmeden önce saplamalar, vidalar ve kör tapalar doğru konumda olmalıdır. Algılanan küçük parçalar ile arka plan arasında genellikle minimum kontrast vardır. Bu ve diğer zorluklara rağmen, algılama güvenilir ve hassas olmalıdır. Sabitleyici yoksa yeniden çalışmayı tetiklemek için kontrol sistemine bir sinyal gönderilmelidir.


Çözüm

SmartRunner Matcher kesit sensörü, varlık doğrulamasını kolaylaştırır. Kompakt sensör, yükseklik profillerini algılamak için önceden yapılandırılmıştır ve tüm kontrol sistemlerine kolayca entegre edilebilir. Sensör, konveyör hattı boyunca veya robotik kol üzerinde uygun konumlara takılır. Işını hedef nesne ile hizalanır ve nesnenin şekli ve konturu öğretilir. Montaj sırasında bir tetikleyici algılamayı başlatır. 
Bir bileşen varsa sensör bir "iyi" sinyali gönderir ve prosesin bir sonraki adımı başlayabilir. Bileşen yoksa SmartRunner Matcher farklı bir yükseklik profili algılar ve bir "kötü" sinyali gönderir.


Avantajlar

Maliyetli görüntü sistemleri de bu görevleri yerine getirebilir ancak ışık kesiti teknolojisi farklı avantajlar sunar. SmartRunner Matcher, arka planla aynı renkteki nesneleri harici aydınlatma olmadan güvenilir şekilde algılar; kontrast gerekmez. Yüzey dokusu ve renginden bağımsız olarak hedefi algılayabilir. SmartRunner Matcher ayrıca X ve Z ofset verilerini de sunarak güvenilir nesne konumu algılaması sağlar. Basit konfigürasyon, SmartRunner'ın kurulumunu ve kullanımını hızlı ve kolay hale getirir. Sensör, aynı zamanda 32 adete kadar profil saklayabilir ve böylece tek bir cihaz tarafından birden fazla nesnenin algılanmasına olanak tanır.


Özet

  • Yüzey, renk veya kontrasttan bağımsız olarak güvenilir algılama
  • Harici aydınlatma gerekmez 
  • Hassas X ve Z konum verileri 
  • Hızlı konfigürasyon ve devreye alma
  • Tüm yaygın fieldbus'lara bağlantı 
  • Kontrol sistemine kolay entegrasyon

 


amplify - Pepperl+Fuchs Dergisi

Çevrimiçi dergimizi keşfedin! Heyecanlı başarı hikayeleri, uygulama raporları, röportajlar ve bölgesel haberler sizi bekliyor.

e-haberler

Bültenimize abone olun ve haberlere ve otomasyon dünyası hakkında düzenli haberler ve ilginç bilgiler alın.

Abone Olun

Işık kesiti teknolojisi ile entegre LED'lere sahip 2-D görüntü sensörünün benzersiz bir bileşimi olan SmartRunner ışık kesiti sensörlerini keşfedin …