Fabrika Otomasyonu
Proses Otomasyonu

Araba Gövdesi Üretiminde Otomatik Bileşen İncelemesi

SmartRunner Matcher Hat Profillerini İzler

Uygulama

Otomotiv endüstrisinde, otomobil gövdelerinin üretimi sırasında bileşenler robotik kaynak hücrelerinde birbirine kaynaklanır. Prefabrik metal levhalar, robotun tutucusuna manuel olarak yerleştirilir. Ancak, levhalar eksik veya hatalı olabilir. Eksik veya hatalı bir metal sac kullanılırsa tüm araç gövdesinin hurdaya çıkarılması gerekecektir. Bu üretim aşamasında yapılan hatalar düzeltilemez. Bileşenleri bu üretim aşamasında kullanılmadan önce kontrol etmek için bir inceleme prosesi olmalıdır. 


Hedef

Otomatik inceleme, sacın belirli gereksinimleri karşılamasını sağlamalıdır, bu nedenle belirli kontur özellikleri güvenilir şekilde algılanmalıdır. Robot destekli üretimin hızlı temposunu sürdürmek için bu proses herhangi bir gecikmeyeneden olmamalıdır. Bileşenin renginden ve harici ışıktan kaynaklanan herhangi bir girişimden bağımsız olarak, hatalar her zaman güvenilir şekilde algılanmalıdır.


Çözüm

Işık kesiti teknolojisine sahip SmartRunner Matcher, robotun kavrayıcısına monte edilmiştir. Sensör, eklenen metal sacındış hatlarını hemen algılar ve bunu referans hattı profili ile karşılaştırır. Referans profili, öğretme yoluyla sensörlere kaydedilir. Sensör bir arıza bildirirse çalışma adımı gerçekleştirilmez. Sensör, dijital giriş ve çıkışı aracılığıyla robot kontrol sistemine veya SmartRunner ağ geçidi ve Profinet veya EtherNet/IP gibi fieldbus'lar aracılığıyla PLC'ye bağlanabilir.


Avantajlar

Tipik görüntü sistemlerinden farklı olarak SmartRunner Matcher, doğru çalışmak için nesne kontrastına ihtiyaç duymaz. Ayrıca hat profiline dayalı olarak düşük kontrastlı nesneleri algılayarak bileşenlerin güvenilir şekilde incelenmesinisağlar. Bu, özellikle karanlık arka planlara sahip karanlık hedefler için kullanışlıdır. Sensör ayrıca harici ışıktan da büyük ölçüde etkilenmez. Vision Configurator yazılımına entegre edilen "sihirbaz", sezgisel kullanıcı rehberliği ile konfigürasyonu basitleştirir. Çeşitli bağlantı seçenekleri, sensörün çeşitli kontrol sistemlerine sorunsuz şekilde entegre edilmesini sağlar.


Özet

  • Ayarlanabilir algılama ve konum toleransları 
  • Öğretme, Veri matrisi kodları veya sezgisel Vision Configurator sihirbazı ile hızlı parametrelendirme ve devreye alma 
  • Sensörde 32 profile kadar saklama ve seçme 
  • x/z konumu çıkışı 
  • Tüm yaygın fieldbus'lar için dijital anahtarlama sinyalleri ve ağ geçitleri aracılığıyla herhangi bir kontrol paneline basit entegrasyon 
  • Lazer sınıfı 1 sınıflandırması gözlerin yaralanmasını önler

 


amplify - Pepperl+Fuchs Dergisi

Çevrimiçi dergimizi keşfedin! Heyecanlı başarı hikayeleri, uygulama raporları, röportajlar ve bölgesel haberler sizi bekliyor.

e-haberler

Bültenimize abone olun ve haberlere ve otomasyon dünyası hakkında düzenli haberler ve ilginç bilgiler alın.

Abone Olun

Işık kesiti teknolojisi ile entegre LED'lere sahip 2-D görüntü sensörünün benzersiz bir bileşimi olan SmartRunner ışık kesiti sensörlerini keşfedin …