Fabrika Otomasyonu
Proses Otomasyonu

Titreşim Sönümleyicilerinin Otomatik Algılaması

Uygulama

Otomotiv montajı sırasında araç şasileri ve iç bileşenler arasına "titreşim önleyici tamponlar" veya "yapışkanlar" olarak da bilinen silikon titreşim sönümleyicileri takılır. Aracın çalışması sırasında sesi azaltmak için araç şasinin çeşitli kısımlarına yapıştırılırlar. İç bileşenler takılmadan önce, bir sensör yapışkanların doğru takılıp takılmadığını algılar.


Işık Kesiti Sensörleri, Otomotiv Montajında Yapışkanların Varlığını ve Konumunu Doğrular

Hedefler

Aracın iç kısmı takılmadan önce titreşim sönümleyicileri mevcut ve doğru konumda olmalıdır. Parazitlere rağmen yapışkanlar güvenilir şekilde algılanmalıdır. Yapışkanlar yerindeyse montaja devam etmesi veya eksikse yeniden çalışmayı tetiklemesi için kontrol sistemine bir sinyal gönderilmelidir.


Çözüm

SmartRunner Matcher, profil karşılaştırması için optimize edilmiş ve önceden yapılandırılmıştır. Sensörlere her bir yapışkanın yükseklik profili öğretilir. Daha sonra, geçerli yükseklik profilini bir referans profiliyle karşılaştırmak için bu sensörler tetiklenir. Profiller aynıysa "iyi" sinyali gönderilir. Profiller farklıysa "kötü" sinyali gönderilir. Sensör, konveyör hattı boyunca çeşitli noktalara veya robotik kola takılır. Sensör robotik kola takılırsa aynı cihaz tarafından daha fazla nesne algılanabilir ve doğrulanabilir. Sensör ve hedef arasındaki daha büyük mesafeler için megapiksel versiyonu da mevcuttur.


Avantajlar

Işık kesiti teknolojisi olan sensörler, yüzey dokusu, rengi ve kontrastından bağımsız olarak harici aydınlatma olmadan güvenilir algılama sağlar. SmartRunner ayrıca yapışkanların doğru konum ve yönünü sağlamak için hassas X ve Z ofset verileri sağlar. Basit konfigürasyon, cihazların kurulum ve kullanımını kolaylaştırır. Sensör 32 profile kadar kayıt yapabilir ve böylece tek bir cihaz tarafından birden fazla nesnenin algılanmasına olanak tanır.


Özet

  • Yüzey, renk veya kontrasttan bağımsız olarak güvenilir algılama
  • Harici aydınlatma gerekmez
  • Hassas X ve Z konum verileri
  • Hızlı konfigürasyon ve devreye alma 
  • Tüm yaygın fieldbus'lara bağlantı
  • Kontrol sistemine kolay entegrasyon

 


amplify - Pepperl+Fuchs Dergisi

Çevrimiçi dergimizi keşfedin! Heyecanlı başarı hikayeleri, uygulama raporları, röportajlar ve bölgesel haberler sizi bekliyor.

e-haberler

Bültenimize abone olun ve haberlere ve otomasyon dünyası hakkında düzenli haberler ve ilginç bilgiler alın.

Abone Olun

Işık kesiti teknolojisi ile entegre LED'lere sahip 2-D görüntü sensörünün benzersiz bir bileşimi olan SmartRunner ışık kesiti sensörlerini keşfedin …