Fabrika Otomasyonu
Proses Otomasyonu

Endüstriyel Ethernet

Tüm Seviyelerde Gerçek Zamanlı Güvenli Haberleşme

Pepperl+Fuchs, tesis ve ağ altyapınıza güvenle entegre edilebilen çok çeşitli endüstriyel Ethernet bileşenleri sunar. Bileşenler, zorlu koşullara sahip endüstriyel tesislerde hızlı ve şeffaf veri aktarımı sağlarken bulut bilgi işlem ve Endüstri 4.0 için de sağlam bir temel oluşturur.

Üretim proseslerinin dijitalleştirildiği ve ağ bağlantısına sahip endüstriyel tesislerin kurulduğu günümüzde, gerçek zamanlı veri aktarımı Endüstri 4.0'ın benimsenmesinde önemli bir faktördür. Endüstriyel Ethernet, tüm işletmeler ve üretim seviyeleri arasında tutarlı bir ağ altyapısı oluşturur. 

Hızlı Ethernet, anahtarlama teknolojisi ve tam çift yönlü aktarım gibi teknolojik gelişmeler sayesinde endüstriyel Ethernet protokolleri, günümüzün otomasyon teknolojisinde en önemli aktarım türlerinden biri haline gelmiştir. Hızlı Ethernet ile gerçekleştirilen gerçek zamanlı aktarım, özellikle kontrol ve sensör/aktüatör seviyelerinde giderek daha fazla önem kazanmaktadır. PROFINET, EtherNet/IP ve EtherCAT gibi protokoller, 100 mikrosaniyelik veri yolu döngülerine ulaşır. Yani katı gerçek zaman gereksinimlerini karşılar. 

Tutarlı bir şekilde bulut tabanlı uygulamaları kullanmak sahadan güvenilir, sürekli ve şeffaf veri akışı ile buluta kadar uzanan kontrol seviyeleri gerektirir. Pepperl+Fuchs ve Pepperl+Fuchs Comtrol'un portföyü seri veri, RFID ve IO-Link sensörü verilerini aktarmak için kapsamlı bir çözüm sunar.
Pepperl+Fuchs Comtrol Endüstriyel Ethernet anahtarları, seri ağ geçitleri ve OPC UA standardı IO-Link ana sistemleri, en düşük sensör/aktüatör seviyesiyle daha yüksek seviyeli bulut sistemleri arasında köprü işlevi görür. Bu, gelecek odaklı IoT uygulamalarının tam potansiyelinden yararlanabilmeyi sağlar. Genişletilmiş IO-Link portföyü, endüstriyel ağ haberleşmesini daha verimli ve esnek hale getirme konusunda size daha fazla destek sunarak dijital iş süreçlerinizin geliştirilmesine yardımcı olur.Beş Ethernet Protokolüne Hızlı Bakış


PROFINET, gerçek zamanlı olması ve saha veri yolu sistemlerine kolay entegrasyonu sayesinde büyük ölçekli tesis ve ekipman üreticileri için tercih edilen veri aktarımı standardı haline gelmiştir. PROFIBUS kullanıcı kuruluşuna (PNO) ait, açık bir Endüstriyel Ethernet standardıdır ve endüstriyel BT işlevleriyle beraber Ethernet ağları üzerinden hızlı veri haberleşmesi yapabilen PROFIBUS DP teknolojisini genişletir.

Pepperl+Fuchs; üretim endüstrisi, sürücü teknolojisi ve proses otomasyonu için optik veri aktarıcılar ve konumlandırma sistemlerinden mutlak enkoderler ve saha veri yolu modüllerine kadar geniş bir PROFINET cihazları yelpazesi sunar.EtherNet/IP, Open DeviceNet Vendor Association (ODVA) endüstriyel ağlarına yönelik bir açık standarttır. Döngüsel giriş/çıkış verilerini ve döngüsel olmayan parametre verilerini aktarmak için kullanılır. EtherNet/IP, Amerika pazarında sağlam bir yer edinmiştir ve Rockwell kontrol panelleri için sıklıkla kullanılan bir haberleşme standardıdır. EtherNet/IP, proses ve parametre verilerinin haberleşmesi ve aktarımının yanı sıra web sunucuları ve e-posta istemcileri gibi BT işlevlerini de destekler.

Pepperl+Fuchs, sistem ve proseslerinizi otomatik hale getirmek için optik veri aktarıcılar, mesafe sensörleri, konumlandırma sistemleri, konum kodlama sistemleri, mutlak enkoderler, Ethernet IO modülleri ve AS Arayüzü ağ geçitleri gibi birçok farklı işleve sahip cihazların yer aldığı geniş bir EtherNet/IP cihazları yelpazesi sunar.Yüksek veri aktarımı hızı sayesinde EtherCAT, özellikle ambalajlama makineleri, robotlar ve CNC makineleri gibi sürenin son derece önemli olduğu hareket kontrolü uygulamaları için büyük önem taşır. Beckhoff ve EtherCAT Technology Group (ETG) tarafından geliştirilen teknoloji, ana/yardımcı sistem ilkesi temel alınarak tasarlanmıştır. EtherCAT, giriş/çıkış verilerinin döngüsel olarak iletilmesini; parametrelerin, tanımlama verilerinin ve tanılama verilerinin döngüsel olmadan iletilmesini ve saat senkronizasyonu yapılabilmesini sağlar.

Pepperl+Fuchs, AS Arayüzü ağ geçitleri ve saha veri yolu modüllerinden mutlak enkoderler ve optik veri aktarıcıları gibi saha cihazlarına kadar uzanan geniş bir EtherCAT uyumlu cihaz yelpazesi sunar.MODBUS TCP, endüstriyel haberleşmedeki açık standartlara dayalıdır ve bu özelliği sayesinde Endüstriyel Ethernet'in otomasyon alanındaki ilerleyişini destekler. Ethernet ağlarını evrensel ağ standartları, TCP/IP ve verilerin MODBUS üzerinden mülkiyetsiz sunulmasıyla bir araya getirerek proses verileri alışverişi için tamamen açık bir sistemin oluşturulmasını kolay hale getirir. Bu yaklaşım, TCP/IP'yi destekleyen tüm cihazlarda uygulamayı kolaylaştırır ve endüstriyel ağ üzerinde hızlı ve verimli bir haberleşme kurulabilmesini sağlar.

Pepperl+Fuchs tarafından geliştirilen LS682 optik veri aktarıcılar, AS-Arayüzü ağ geçitleri ve denetim arayüzleri, MODBUS TCP ve EtherNet/IP üzerinden iletişim kurabilir.Ethernet POWERLINK; mülkiyet içermeyen, tamamen yazılım tabanlı bir haberleşme sistemidir ve standart Ethernet özelliklerinin tamamıyla uyumludur. Açık kaynak sürümü ücretsizdir, lisans gerektirmez ve ağ topolojisini seçebilmenize izin verir. POWERLINK, aslında "zorlu" gerçek zamanlı uygulamalar için tasarlanmıştır. Bu uygulamalarda bir hata mesajının oluşmaması için sinyal yayılım gecikmelerinin tam olarak belirlenen bir zaman aralığında gerçekleşmesi gerekir. Bu nedenle POWERLINK; hareket denetimi uygulamaları, robotlar ve gerçek zamanlı G/Ç görselleştirmeleri için son derece uygundur.

Pepperl+Fuchs, bu uygulamalar için geniş bir mutlak enkoder ve optik veri aktarıcı yelpazesi sunar.


Ücretsiz İndirme: TCP Tabanlı Haberleşme Protokolleri Tanıtım Metni (PDF)

Bu ücretsiz PDF tanıtım metninde, popülerleşen IIoT ve Endüstri 4.0'ın sağlayıcıları olarak kabul edilen farklı TCP tabanlı haberleşme protokolleri (AMQP, OPC UA, MQTT, REST API) karşılaştırılır. Hemen ücretsiz indirin!