Fabrika Otomasyonu
Proses Otomasyonu

Çok Yönlü ve Geleceğin Sistemleriyle Uyumlu Entegre IO-Link Ana Sistemine Sahip Ethernet IO Modülü

IO-Link ana sistemine sekiz adede kadar IO-Link cihazı bağlanabilir.
IO-Link ana sistemine sekiz adede kadar IO-Link cihazı bağlanabilir.

Gelecekte görevleri yönetecek olan sensörlerden, proses verilerini yalnızca makine denetimine iletmekten daha fazlasını yapması beklenecektir. Sensörlerin tüm farklı alıcı türleriyle iletişim kurabilmesi ve daha yüksek seviyedeki bilgi sistemleriyle veri alışverişi yapabilmesi gerekir. Entegre IO-Link ana sistemine sahip Ethernet IO modülleri, Ethernet ve IO‑Link arasında bir ağ geçidi görevi üstlenerek yönetim ve sensör/aktüatör seviyeleri arasında güvenilir ve verimli bir haberleşme kurulmasını sağlar. Sensörler için dört ve aktüatörler için dört kanal olmak üzere, sekiz adede kadar IO-Link cihazı doğrudan bağlanabilir. IO-Link ana sistemi, kontrol seviyesinden sensör seviyesine kadar entegre tanılama ve parametre ayarı yapılmasına olanak sağlar. Özellikle üretim hacmi yüksek olan tesislerde, devreye alma süreleri de büyük ölçüde azalır.

Bu tasarım, entegre IO-Link ana sistemine sahip Ethernet IO modüllerinin, yenilikçi makine ve tesis üreticilerinin gereksinimlerini rahatlıkla karşılayabilmesini sağlar. Böylece Sensorik4.0® için hayati önem taşıyan bir bileşen oluşturulur.


IO-Link Masters with OPC UA Interface—Seamless Information Exchange from Field to Cloud

IO-Link masters with OPC UA interface
IO-Link masters with OPC UA interface

In addition to the ICE1 masters for PLC-based applications, two other modules are available for use in cloud-based and hybrid systems: the ICE2 (EtherNet/IP) and ICE3 (PROFINET) IO-Link master series. These support the industry’s leading protocols, including EtherNet/IP, PROFINET, and MODBUS TCP, and offer an OPC UA interface in addition to the real-time fieldbus protocol.

The open architecture of OPC UA (Open Platform Communication Unified Architecture) opens up cross-vendor, platform-independent, and interoperable collaboration of machines in production and makes communication between machines and computer- or cloud-based systems possible—both in closed networks and via internet.

Both IO-Link masters come with a completely web-based configuration concept for setting all module parameters and all connected IO-Link devices (web IODD operation). Thus, additional software or a higher-level programmable logic controller (PLC) are not required. When replacing or expanding modules, all module settings can be saved as a separate file and transferred to a new device using the module cloning function. OPC UA ensures a constant exchange of information across all levels so that processes in plants can be designed even more efficiently.


IO-Link USB Ana Sistemi Kullanılarak PC ile Parametre Ayarı Yapma

Tesis dışında yapılandırmayı kolaylaştıran IO-Link-Master02-USB.
Tesis dışında yapılandırmayı kolaylaştıran IO-Link-Master02-USB.

Pepperl+Fuchs, IO-Link sensörlerinin bilgisayardaki USB arayüzü üzerinden hızla ve kolayca bağlanıp yapılandırılabilmesi için IO-Link USB ana sistemi sunar. Sensörler, PACTware® yazılımı gibi bir FDT kullanıcı arayüzüne entegre edilebilir ve sensörlerin parametre ayarı, tesis dışında doğrudan IODD yorumlayıcısı üzerinden yapılabilir.

Bağımsız IO-Link sensörleri, yapılandırma ve parametre ayarı verilerinin IODD yorumlayıcısı kullanılarak bir sensörden diğerine aktarılmasıyla kolaylıkla kopyalanabilir. Kurulum sürecinde kapsamlı tanılama seçenekleri de kullanılabilir. Örneğin bir sensör sinyalindeki veri, stabilite ve işlevsel rezerv kontrol edilip düzenlenebilir. IO-Link USB ana sistemi, bu sayede tesis dışındaki IO-Link sensörlerinde basit yapılandırma ve parametre ayarı yapılabilmesini sağlar.


Free Download: White Paper on TCP-Based Communication Protocols (PDF)

This free PDF white paper compares the different TCP-based communication protocols (AMQP, OPC UA, MQTT, REST API) that have found their way up and are considered the enablers of IIoT and Industry 4.0. Get your free download now!

IO-Link Master with OPC UA Interface

The ICE 2 and ICE3 IO-Link master series come with an OPC UA interface and a real-time fieldbus protocol, making them an ideal solution for cloud-based applications. Read more about possible scenarios in our blog.