Fabrika Otomasyonu
Proses Otomasyonu

OPC UA Arayüzüne Sahip IO-Link Master'lar - Sahadan Buluta Sorunsuz Bilgi Alışverişi

OPC UA arayüzüne sahip IO-Link master'lar
OPC UA arayüzüne sahip IO-Link master'lar

PLC tabanlı uygulamalar için ICE1* ana sistemlerine ek olarak, bulut tabanlı ve hibrit sistemlerde iki modül daha kullanılabilir: ICE2 (Ethernet/IP) ve ICE3 (PROFINET) IO-Link master serisi. Bunlar,Ethernet/IP, PROFINET ve MODBUS TCP gibi sektörün önde gelen protokollerini destekler ve gerçek zamanlı fieldbus protokolüne ek olarak bir OPC UA arayüzü sunar.

OPC UA'nın (Açık Platform İletişimleri Birleşik Mimarisi) açık mimarisi, üretim sırasında makinelerin platformdan bağımsız olmalarını, birlikte çalışabilmelerini ve tedarikçiler arasında iş birliğini sağlar ve hem kapalı ağlarda hem de internet üzerinden makineler ile bilgisayar veya bulut tabanlı sistemler arasındaki iletişimi mümkün kılar.

Her iki IO-Link master tüm modül parametrelerini ve tüm bağlı IO-Link cihazlarını (web IODD çalışması) ayarlamak için tamamen web tabanlı bir yapılandırma konseptiyle birlikte gelir. Bu nedenle, ek yazılım veya daha yüksek seviyeli bir programlanabilir mantık kontrolörü (PLC) gerekmez. Modülleri değiştirirken veya genişletirken, tüm modül ayarları ayrı bir dosya olarak kaydedilebilir ve modül kopyalama işlevi kullanılarak yeni bir cihaza aktarılabilir. OPC UA, tesislerdeki proseslerin daha verimli bir şekilde tasarlanması için her düzeyde sürekli bilgi alışverişi sağlar.


Çok Yönlü ve Geleceğin Sistemleriyle Uyumlu Entegre IO-Link Ana Sistemine Sahip Ethernet IO Modülü

IO-Link ana sistemine sekiz adede kadar IO-Link cihazı bağlanabilir.
IO-Link ana sistemine sekiz adede kadar IO-Link cihazı bağlanabilir.

Gelecekte görevleri yönetecek olan sensörlerden, proses verilerini yalnızca makine denetimine iletmekten daha fazlasını yapması beklenecektir. Sensörlerin tüm farklı alıcı türleriyle iletişim kurabilmesi ve daha yüksek seviyedeki bilgi sistemleriyle veri alışverişi yapabilmesi gerekir. Entegre IO-Link ana sistemine sahip Ethernet IO modülleri, Ethernet ve IO‑Link arasında bir ağ geçidi görevi üstlenerek yönetim ve sensör/aktüatör seviyeleri arasında güvenilir ve verimli bir haberleşme kurulmasını sağlar. Sensörler için dört ve aktüatörler için dört kanal olmak üzere, sekiz adede kadar IO-Link cihazı doğrudan bağlanabilir. IO-Link ana sistemi, kontrol seviyesinden sensör seviyesine kadar entegre tanılama ve parametre ayarı yapılmasına olanak sağlar. Özellikle üretim hacmi yüksek olan tesislerde, devreye alma süreleri de büyük ölçüde azalır.

Bu tasarım, entegre IO-Link ana sistemine sahip Ethernet IO modüllerinin, yenilikçi makine ve tesis üreticilerinin gereksinimlerini rahatlıkla karşılayabilmesini sağlar. Böylece Sensorik4.0® için hayati önem taşıyan bir bileşen oluşturulur.


IIoT Başlangıç Kiti — Fabrika Zemini Sensörlerini Buluta Bağlama ve Dijital Dönüşümü Başlatma


IIoT başlangıç kiti ve Pepperl+Fuchs'un kullanıcı dostu IO-Link ana sistemleri ile sensör verilerinin basit görselleştirilmesi ve analizi gerçeğe dönüşüyor. IO-Link'in avantajlarını keşfedin ve IO-Link sensör verilerinin Endüstri 4.0 uygulamanıza sorunsuz entegrasyonunu deneyimleyin.

Kit, diğerlerinin yanı sıra şunları da içerir:

  • IO-Link master, (3) IO-Link sensörleri, Ethernet siviç, güç kaynağı, RFID etiketleri ve başlamak için gereken tüm kablolar
  • IO-Link master ve IO-Link cihazlarını bağlamak için hızlı başlangıç kılavuzu
  • AWS, PTC, AVEVA gibi çeşitli platformlar için bağlantılar

Gerçek zamanlı verilerin kolayca yorumlanması için yazılım panonuzu OPC UA veya MQTT üzerinden bağlayın ve Pepperl+Fuchs'un yeni IIoT başlangıç kitiyle tesislerinizin dijital dönüşümünü başlatın.


IIoT Başlangıç Kiti

Fabrika zemini sensörlerinizi buluta bağlayın ve yeni IIoT başlangıç kitleriyle dijital dönüşümünüze başlayın.

Ücretsiz İndirme: TCP Tabanlı Haberleşme Protokolleri Tanıtım Metni (PDF)

Bu ücretsiz PDF tanıtım metninde, popülerleşen IIoT ve Endüstri 4.0'ın sağlayıcıları olarak kabul edilen farklı TCP tabanlı haberleşme protokolleri (AMQP, OPC UA, MQTT, REST API) karşılaştırılır. Hemen ücretsiz indirin!

OPC UA Arayüzüne Sahip IO-Link Master

ICE 2 ve ICE 3 IO-Link ana sistemi serisi bir OPC UA arayüzü ve gerçek zamanlı bir fieldbus protokolü ile birlikte sunulur ve bu da onları bulut tabanlı uygulamalar için ideal bir çözüm haline getirir. Blogumuzdaki olası senaryolar hakkında daha fazla bilgi edinin.