Wsparcie Czujników Przemysłowych
Wsparcie Ochrony przed wybuchem

Niezawodne wykrywanie i zabezpieczanie złączy przewodów elastycznych

Rozwiązanie RFID zapobiega nieprawidłowym połączeniom i ich brakowi

Zastosowanie

Przewody elastyczne umożliwiają tworzenie elastycznych połączeń, na przykład między zbiornikiem przenośnym a zbiornikiem stałym. Są one powszechnie używane do transportu substancji ciekłych w zakładach przetwórczych przemysłu chemicznego i farmaceutycznego oraz przemysłu spożywczego. W celu zapewnienia integralności i bezpieczeństwa procesów oraz zagwarantowania jakości ważne jest, aby przewody elastyczne łączyły ze sobą tylko zamierzone punkty końcowe i aby połączenie to było niezawodne. Nieprawidłowe połączenie lub jego brak może spowodować problemy z bezpieczeństwem, przestoje w produkcji, konieczność przeprowadzenia szeroko zakrojonego czyszczenia lub uszkodzenie instalacji. Jeśli proces zostanie zakłócony z powodu nieprawidłowego podłączenia lub odłączenia przewodów elastycznych, może się to wiązać z kosztownymi konsekwencjami.


Cel

Należy koniecznie unikać nieprawidłowych połączeń oraz ich braku. Wymaga to niezawodnej, zautomatyzowanej identyfikacji połączeń przewodów elastycznych w ich punktach końcowych. Celem jest zapewnienie, że substancje nie będą niewłaściwie podawane i nie zostaną przypadkowo uwolnione. Podczas napełniania zbiorników podłączenie przewodu elastycznego do niewłaściwego medium procesowego musi być natychmiast wykryte, aby można było uruchomić odpowiednią blokadę. Ma to również na celu zapobieżenie aktywacji pompy lub uruchomieniu procesu w przypadku braku gwarancji prawidłowego podłączenia na obu końcach podłączonego przewodu.


Rozwiązanie

Głowica odczytująca/zapisująca IQH1-18GM-V1
Głowica odczytująca/zapisująca IQH1-18GM-V1

Głowice odczytujące/zapisujące RFID są zamontowane na złączach przewodów elastycznych. Na każdym końcu przewodu znajduje się znacznik RFID. W znacznikach są zapisane dane identyfikacyjne, takie jak numer przewodu elastycznego. Na podstawie sygnałów z głowic odczytujących oprogramowanie sterujące wykrywa, czy z przewodem zostało nawiązane odpowiednie, prawidłowe połączenie. W przeciwnym razie medium nie zostanie przekazane lub proces nie zostanie rozpoczęty. W przypadku wykrycia nieprawidłowego połączenia odpowiedni zawór zostanie zablokowany. Dostosowanie sygnałów RFID do pomiaru poziomu pozwala zapobiec przypadkowemu napełnieniu zbiorników, które są już pełne. 


Głowica odczytująca/zapisująca IQH1-30GM-Ex
Głowica odczytująca/zapisująca IQH1-30GM-Ex

Cechy techniczne:
Głowica odczytująca/zapisująca IQH1-18GM-V1

  • Wyjątkowo zwarta konstrukcja

Głowica odczytująca/zapisująca IQH1-30GM-Ex

  • Wariant do użytku w strefach niebezpiecznych

Znacznik IQC21-12 lub IQC21-16

  • Wytrzymała konstrukcja
  • Możliwość montażu wpuszczanego w metalu

Korzyści

Głowica odczytu/zapisu RFID montowana płasko w metalowej osłonie ochronnej
Głowica odczytu/zapisu RFID montowana płasko w metalowej osłonie ochronnej

Małe i wytrzymałe głowice odczytu/zapisu RFID można wpuścić w metalowe osłony ochronne na złączu przewodu. Dostępne są również wytrzymałe, kompaktowe znaczniki do końcówek przewodów. Oba produkty są dostępne w wersji odpornej na działanie substancji chemicznych, a głowice odczytu są dostępne z atestem zabezpieczenia przed wybuchem. Oprócz podstawowego zadania, dane RFID mogą być wykorzystywane do inwentaryzacji, serwisowania i konserwacji zapobiegawczej. Dane te umożliwiają przeprowadzenie specjalnej kontroli poszczególnych przewodów elastycznych, w zależności od częstotliwości ich użytkowania. Uszkodzony przewód można zidentyfikować jako taki w bazie danych. Oznacza to, że w razie przypadkowego użycia jest on wykrywany i blokowany


Najważniejsze informacje

  • Automatyczna identyfikacja połączeń przewodów elastycznych
  • Ochrona integralności procesów, zapobieganie uszkodzeniom i konsekwencjom finansowym
  • Wytrzymały system, w razie potrzeby z zabezpieczeniem przeciwwybuchowym
  • Dostępne elementy odporne na działanie substancji chemicznych
  • Dane mogą być wykorzystywane do inwentaryzacji i konserwacji zapobiegawczej

e-news

Zasubskrybuj nasz biuletyn i regularnie otrzymuj wiadomości oraz ciekawe informacje ze świata automatyki.

Subskrybuj
amplify — magazyn firmy Pepperl+Fuchs

Odkryj nasz internetowy magazyn! Czekają na Ciebie fascynujące historie o sukcesach, raporty dotyczące zastosowań, wywiady oraz nowości z lokalnych rynków.

Odwiedź RFID Hub

Odwiedź „RFID Hub” — specjalną stronę internetową, która jest bazą wiedzy o RFID. Uzyskaj odpowiedzi na często zadawane pytania i zapoznaj się z typowymi zastosowaniami RFID…