Wsparcie Czujników Przemysłowych
Wsparcie Ochrony przed wybuchem

Systemy oddalonych I/O

Oddalone I/O — połączenie dwóch technologii

Zaletą jest jednoznaczne przyporządkowanie sygnału do zacisku, przy jednoczesnej integracji istniejącego oprzyrządowania i okablowania, w połączeniu ze znacznie zmniejszonym nakładem pracy na okablowanie dzięki zastosowaniu interfejsu magistrali do systemu sterowania — oddalone I/O wykorzystują największe zalety dwóch technologii. Dlatego jest to idealny i najbardziej opłacalny sposób na modyfikację lub modernizację instalacji procesowych.  

Modułowe systemy oddalonych I/O przesyłają dane procesowe z obszarów bezpiecznych lub zagrożonych wybuchem przez podłączenie czujników cyfrowych i analogowych oraz elementów wykonawczych do systemu sterowania za pośrednictwem interfejsu magistrali. System oddalonych I/O to właściwy wybór, gdy chcemy umieścić moduły I/O w pobliżu urządzeń obiektowych. Ze względu na zmniejszoną ilość pracy przy instalacji okablowania zaoszczędzisz nie tylko kable, ale też czas, pieniądze i pracę. W związku z tym moduły obiektowych oddalonych I/O można instalować w rozproszonych lokalizacjach na obszarach zagrożonych wybuchem, a jednocześnie zachować możliwość łatwego sterowania i monitorowania czujników oraz elementów wykonawczych ze sterowni.

Do oddalonego I/O można podłączyć urządzenia z pętlą prądową 4–20 mA, w tym nadajniki przepływu wody, ustawniki zaworów, przetworniki ciśnienia i przetworniki temperatury. Można także podłączyć urządzenia takie jak termopary, rezystancyjne czujniki temperatury (RTD), zestyki mechaniczne czy wizualną lub dźwiękową sygnalizację alarmów. 

Nasze systemy oddalonych I/O są zgodne z następującymi protokołami sieciowymi:

  • PROFIBUS DP
  • PROFINET
  • MODBUS RTU
  • MODBUS TCP/IP

Oba systemy oferowane przez firmę Pepperl+Fuchs do stosowania w strefie 1 lub strefie 2, czyli system oddalonych I/O FB i oddalonych I/O LB, mają jeszcze jedną, bardzo ważną zaletę: utrzymanie topologii obu systemów na tym samym poziomie sterowania procesem upraszcza planowanie i przeprowadzanie konserwacji.

 

 


Bramka do IIoT


Bezproblemowa integracja danych z urządzeń i procesów jest podstawowym wymogiem aplikacji IIoT, a także obsługi zbiorów big data. Dzięki komunikacji opartej na sieci Ethernetbramka PROFINET oddalonych I/O spełnia te wymagania i stanowi łatwe w zarządzaniu rozwiązanie o wysokiej wydajności. Bramka tworzy most pomiędzy poziomem obiektu a siecią Ethernet i łączy stacje LB i FB z sieciami PROFINET.

Funkcja Shared Device (urządzenie współdzielone) standaryzowana dla protokołu PROFINET, umożliwia kilku sterownikom PROFINET jednoczesny dostęp do odczytu danych bramki PROFINET, a tym samym do urządzeń polowych. Siłowniki oddalonego modułu I/O można przypisać do różnych sterowników. Dynamiczna rekonfiguracja umożliwia zmianę konfiguracji modułów I/O, a nawet ich wymianę podczas pracy bez zatrzymywania sterownika PROFINET.



Bramka PROFINET

Nowe bramki PROFINET oddalonego I/O firmy Pepperl+Fuchs z certyfikatem strefy 2, klasy I/dz. 2 otwierają drzwi do zastosowań Przemysłu 4.0 w przemyśle przetwórczym.