Wsparcie Czujników Przemysłowych
Wsparcie Ochrony przed wybuchem

Pomiar poziomu przy użyciu czujników ultradźwiękowych z serii F65

Technologia ultradźwiękowa na odpowiednim poziomie

Modele serii F65 są dostępne w wersjach o trzech zakresach pomiarowych, co umożliwia ich używanie w zbiornikach o różnych rozmiarach.
Modele serii F65 są dostępne w wersjach o trzech zakresach pomiarowych, co umożliwia ich używanie w zbiornikach o różnych rozmiarach.

Pomiar poziomu jest używany w wielu zastosowaniach. Rodzaj substancji nie ma tutaj znaczenia — technologia ultradźwiękowa umożliwia wykrywanie niemal wszystkich materiałów. Pozwala na kontrolowanie cieczy, takich jak mleko, substancje chemiczne czy lakier, a nawet błota i materiałów sypkich. Dzięki temu możliwe jest dokładne monitorowanie poziomu napełnienia silosów lub zbiorników w mleczarniach, zakładach chemicznych czy wydobywczych i w innych instalacjach.

Do pomiaru poziomu w zamkniętych zbiornikach doskonale nadają się czujniki ultradźwiękowe z serii F65. W celu wykrywania cieczy przy użyciu czujnika umieszczonego na zewnątrz zbiornika należy wywiercić w jego pokrywie otwór o średnicy 30 mm. Następnie trzeba zamontować czujnik w specjalnej obudowie z uszczelką bezpośrednio na zbiorniku. Modele z serii F65 są dostępne w wersjach o trzech zakresach pomiarowych (6–50 cm, 20–150 cm i 25–250 cm), co umożliwia ich używanie w zbiornikach o różnych rozmiarach.


Różne wersje produktów umożliwiają ich optymalne dobranie do danego zastosowania

Czujniki z serii F65 do pomiaru poziomu są dostępne w różnych wersjach:

  • z wyjściem analogowym do ciągłego monitorowania poziomu napełnienia oraz dodatkowym wyjściem kluczowania spełniającym rolę zabezpieczenia przed przepełnieniem, lub
  • z dwoma wyjściami przełączającymi umożliwiającymi sygnalizację minimalnego i maksymalnego poziomu napełnienia

W przypadku urządzeń z dwoma wyjściami przełączającymi (UCxxx-F65-E8R2-V15) wyjście Smax odpowiada maksymalnemu poziomowi napełnienia (zabezpieczenie przed przepełnieniem), a wyjście Smin odpowiada minimalnemu poziomowi napełnienia (opróżnienie zbiornika).

Przy użyciu wejścia „XI” można zaprogramować punkt przełączania dla wartości Smin. Adapter UB-PROG4-V15 jeszcze bardziej upraszcza ten proces.


Prosty montaż i konfiguracja

Czujniki z serii F65 można łatwo zamontować na pojemnikach.
Czujniki z serii F65 można łatwo zamontować na pojemnikach.

Interfejs 3RX4000-PF z oprogramowaniem „SONPROG for Windows” umożliwia instalację i konfigurację wszystkich wersji czujników z serii F65.

Najpierw należy zamontować czujnik na środku zbiornika, tak aby stożek sygnału ultradźwiękowego nie obejmował ścian zbiornika, ponieważ mogłoby to powodować wykrywanie znajdujących się na nich złogów lub spoin spawalniczych. Należy uwzględnić nawet martwą strefę pomiędzy głowicą czujnika (koloru białego) a początkiem zakresu pomiarowego. Jeśli poziom substancji będzie znajdował się w martwej strefie, odczyty czujnika mogą być nieprawidłowe.

Technologia ultradźwiękowa może imponować nie tylko łatwością obsługi, ale również dokładnością i niezawodnością. Wykorzystaj naszą wiedzę i użyj czujników ultradźwiękowych firmy Pepperl+Fuchs do kontroli poziomu napełnienia.


Krótkie zestawienie zalet

  • Niezawodne wykrywanie cieczy i materiałów sypkich
  • Ciągłe monitorowanie z dużą dokładnością
  • Zabezpieczenie przed przepełnieniem zbiornika
  • Łatwy montaż czujników na zbiornikach
  • Dostępne różne wersje umożliwiające optymalne dobranie czujnika do danego zastosowania

Pliki PDF do pobrania: Przewodniki technologiczne — Czujniki ultradźwiękowe