Wsparcie Czujników Przemysłowych
Wsparcie Ochrony przed wybuchem

Identyfikacja obrabianych przedmiotów na przenośnikach jednoszynowych

System RFID optymalizuje automatyczną kontrolę procesu

Zastosowanie

Przenośniki podwieszane służą do transportu obrabianych przedmiotów w wielu zakładach produkcyjnych. Rozwiązania te często znajdują zastosowanie w przemyśle motoryzacyjnym. Zalety przenośników podwieszanych obejmują zwiększoną dostępność podłoża i możliwość montażu na optymalnej wysokości. Prędkość posuwu przenośników podwieszanych jest zwykle mniejsza niż jeden metr na sekundę. Ich silniki napędowe wytwarzają silne pola elektromagnetyczne.


Cel

W celu zapewnienia ukierunkowanej kontroli procesów produkcyjnych elementy w systemie przenośnikowym muszą być automatycznie identyfikowane i przypisywane. Na podstawie tych informacji wymagane procesy pomocnicze i etapy produkcji są wówczas inicjowane w ramach sterowania procesem. Ponadto wadliwe lub nieprawidłowo przypisane produkty mogą zostać automatycznie odrzucone. Aby umożliwić realizację tych procesów, konieczne jest wykrywanie i identyfikowanie poszczególnych zawieszek, które przechodzą przez określone punkty. 


Rozwiązanie

Głowica odczytu/zapisu IQH1-FP-V1 i transponder IQC21-58
Głowica odczytu/zapisu IQH1-FP-V1 i transponder IQC21-58

Głowice odczytu/zapisu RFID są montowane w sposób zdecentralizowany w określonych punktach i podłączone do magistrali Fieldbus lub systemu sterowania zakładu. W przypadku prawidłowej konstrukcji czujników pola elektromagnetyczne znajdujące się w pobliżu nie mają wpływu na funkcjonowanie czujników. Po wybraniu odpowiedniego zakresu odczytu głowica odczytu/zapisu RFID niezawodnie odczytuje dane ze znacznika podczas przesuwania zawieszek. Znaczniki z rdzeniem ferrytowym umożliwiają bezpośredni montaż na metalowych i płaskich zawieszkach. W przypadku standardowych prędkości posuwu przenośników podwieszanych zazwyczaj nie ma konieczności regulacji czasu odczytu, ale w razie potrzeby jest to możliwe. Głowice odczytu/zapisu RFID z serii FP idealnie nadają się do montażu w przenośnikach jednoszynowych

 

Cechy szczególne:
Głowica odczytu/zapisu IQH1-FP-V1 

 • Połączenie poprzez złącze wtykowe V1 (M12 x 1)
 • Dwie diody LED informujące o działaniu poszczególnych funkcji
 • Stopień ochrony IP67
 • Do podłączenia do interfejsu sterowania IDENTControl

Transponder IQC21-58

 • Znacznik do odczytu/zapisu bez baterii
 • Stopień ochrony IP67
 • Otwory montażowe umożliwiające łatwy montaż
 • Wysoka odporność na wodę, substancje chemiczne, olej transformatorowy, benzynę i olej opałowy

Korzyści

Głowica odczytu/zapisu IQH1-FP-V1
Głowica odczytu/zapisu IQH1-FP-V1

Idealne ekranowanie można uzyskać poprzez połączenie interfejsu sterowania IDENTControl i ekranowanych kabli połączeniowych. Identyfikacja za pomocą znaczników RFID umożliwia lokalizację obrabianych przedmiotów w dowolnym momencie i może być wykorzystywana do optymalizacji sterowania. Zapisywalne znaczniki są wytrzymałe i stanowią podstawę długotrwałego rozwiązania. Wadliwe produkty mogą zostać automatycznie odrzucone.


Najważniejsze informacje

 • Niezawodna identyfikacja obrabianych przedmiotów
 • Wytrzymałe i trwałe rozwiązanie
 • Automatyczne uruchamianie procesów pomocniczych i etapów produkcji
 • Automatyczny odrzut wadliwych produktów
 • Zoptymalizowane sterowanie procesem 

e-news

Zasubskrybuj nasz biuletyn i regularnie otrzymuj wiadomości oraz ciekawe informacje ze świata automatyki.

Subskrybuj
amplify — magazyn firmy Pepperl+Fuchs

Odkryj nasz internetowy magazyn! Czekają na Ciebie fascynujące historie o sukcesach, raporty dotyczące zastosowań, wywiady oraz nowości z lokalnych rynków.