Wsparcie Czujników Przemysłowych
Wsparcie Ochrony przed wybuchem

Zliczanie butelek w rozlewniach przy użyciu czujników ultradźwiękowych

Czujniki ultradźwiękowe zapewniają niezawodny przepływ materiału

Szczególnie polecanym rozwiązaniem do zliczania butelek są bariery ultradźwiękowe
Szczególnie polecanym rozwiązaniem do zliczania butelek są bariery ultradźwiękowe

W systemach produkcji dla przemysłu spożywczego kluczowymi czynnikami są szybkość działania i czystość. Krótkie czasy cykli roboczych oraz minimalizacja przestojów maszyn i zakładów to kwestie o znaczeniu fundamentalnym, natomiast wysoki poziom higieny to niezbędny wymóg towarzyszący. Aby powstawały produkty końcowe o jak najwyższej jakości, należy bezwzględnie przestrzegać szeregu restrykcyjnych przepisów.

W rozlewniach napojów istnieje konieczność ustawicznego liczenia butelek na wejściu i wyjściu maszyny, niezależnie od rodzaju płynu i materiału, z którego wykonano butelki. Na wyjściu maszyn do produkcji butelek PET i maszyn do mycia butelek system wykrywa poszczególne butelki, gwarantując w ten sposób sprawny przepływ materiału.


Bariery ultradźwiękowe odporne na działanie substancji chemicznych

Zazwyczaj butelki przesuwają się na przenośniku zbyt szybko, aby z rozpoznawaniem ich liczby radziły sobie zwykłe czujniki ultradźwiękowe. Zbyt krótko pozostają w zasięgu czujnika, a odstępy między nimi są często za małe. Dlatego do zliczania butelek najlepiej stosować bariery ultradźwiękowe.

W takich instalacjach maszyny są czyszczone za pomocą gorącej pary i różnych środków chemicznych, dlatego bariery ultradźwiękowe muszą być odporne na działanie takich substancji. Stopień ochrony IP powinien wynosić co najmniej IP68/69K. Do opisywanych zastosowań szczególnie dobrze nadają się czujniki z serii UBEC300-18GM40-... (do stref narażonych na zachlapanie).

W instalacjach, gdzie kwestia czyszczenia maszyn nie wprowadza dodatkowych ograniczeń, można używać standardowych barier ultradźwiękowych, takich jak modele z serii UBE1000-18GM40-.... Ponieważ czujniki ultradźwiękowe Pepperl+Fuchs potrafią rozpoznawać nawet najbardziej problematyczne materiały, bezbłędnie wykrywają butelki z przezroczystego szkła i plastiku.

Wykrywanie i zliczanie butelek w kilku miejscach w maszynie pozwala na bieżące śledzenie przepływu materiału. Pozyskiwane w ten sposób informacje umożliwiają optymalizację wchodzenia i wychodzenia butelek w systemach rozlewni oraz niezawodnie wykrywanie brakujących butelek w łańcuchu. Nawet w strefach o dużym zaparowaniu bariery ultradźwiękowe gwarantują wiarygodne liczenie.Wykrywanie i zliczanie butelek w kilku miejscach w maszynie pozwala na ustawiczne śledzenie przepływu materiału

Krótkie zestawienie zalet

  • Ustawiczne śledzenie przepływu materiału
  • Optymalizacja czasów trwania cykli roboczych
  • Wykrywanie nawet najbardziej problematycznych materiałów, takich jak szkło czy butelki z przezroczystego plastiku
  • Idealne do zastosowań z szybkim przemieszczaniem przedmiotów

Pliki PDF do pobrania: Przewodniki technologiczne — Czujniki ultradźwiękowe