Wsparcie Czujników Przemysłowych
Wsparcie Ochrony przed wybuchem

Zbiór truskawek w czujnikowym wydaniu

Słodkie truskawki są jednymi z najpopularniejszych owoców na świecie. Co roku zbiera się około pięciu milionów ton metrycznych i liczba ta wzrasta z każdym rokiem. Czujniki przemysłowe Pepperl+Fuchs przyczyniają się do tego, że truskawki z całego pola może zebrać jeden pracownik. Stanowią wyposażenie pierwszego całkowicie zautomatyzowanego kombajnu do zbioru truskawek i pomagają nawigować oraz sterować maszyną.Technologia czujników pomaga zrywać dojrzałe truskawki.

Delikatne owoce

Truskawki są delikatne pod wieloma względami. W przeciwieństwie do jabłek i bananów, te małe, czerwone owoce nie dojrzewają po zerwaniu, co oznacza, że można je zrywać tylko w stanie zupełnie dojrzałym. Jednakże podczas zbioru najmniejsze zgniecenie inicjuje proces gnicia, który niszczy owoc, zanim znajdzie się on na półce supermarketu.


AGROBOT w akcji.
AGROBOT w akcji.

Z tego powodu truskawki zbierano wyłącznie ręcznie aż do niedawna, gdy na rynku pojawiła się firma AGROBOT S.L., producent innowacyjnych robotów rolniczych z siedzibą w andaluzyjskim mieście Huelva.

Południowa Hiszpania jest centrum wielkoobszarowej uprawy truskawek, więc inżynierowie firmy AGROBOT, mieli problem w zasięgu ręki. Znaleźli jego rozwiązanie, konstruując automatyczny kombajn AGROBOT SW 6010.


Bardzo prosta obsługa

Przenośnik taśmowy przenosi owoce do strefy pakowania.
Przenośnik taśmowy przenosi owoce do strefy pakowania.

Dzięki maszynie AGROBOT wszystkie operacje, oprócz selekcjonowania i pakowania, są wykonywane automatycznie. Aby ochronić owoce przed zgnieceniem lub upadkiem, maszyna odcina je od szypułek dwoma cienkimi, ostrymi jak brzytwa nożami. Koszyczek z gumowymi rolkami natychmiast wyłapuje owoce i umieszcza je na taśmie przenośnika transportującego truskawki do strefy pakowania. Operatorzy mogą od razu selekcjonować owoce i pakować je na tace.

W maszynie jest miejsce dla dwóch pracowników, ale może ją obsługiwać tylko jedna osoba. Ramiona robota sterują nożami i koszyczkami używanymi do zbierania owoców. Wykorzystujący kamery system wizyjny analizuje indywidualnie każdy owoc, sprawdzając jego kształt i kolor, a następnie, gdy wykryje dojrzałą truskawkę, wydaje polecenie wykonania precyzyjnego cięcia.Do obsługi kombajnu AGROBOT wystarczy tylko jedna osoba.

Technologia czujników dla wszystkich procesów roboczych

Czujniki ultradźwiękowe chronią ramię robota przed uszkodzeniem.
Czujniki ultradźwiękowe chronią ramię robota przed uszkodzeniem.

Zestaw urządzeń Pepperl+Fuchs steruje ramieniem robota i samą maszyną. Każde ramię jest wyposażone w dwa czujniki indukcyjne, których zadaniem jest zatrzymywanie go w pozycjach granicznych. Czujniki nie ulegają mechanicznemu zużyciu, więc stanowiły idealne rozwiązanie dla inżynierów AGROBOT.

System ograniczania kolizji musi być odporny na brud i kurz, zmiany temperatury, drgania i uderzenia. Dlatego solidny czujnik ultradźwiękowy serii UB400-12GM zapobiega zetknięciu się ramienia z ziemią.


Czujniki ultradźwiękowe zapewniają bezpieczną odległość od rzędu pola.
Czujniki ultradźwiękowe zapewniają bezpieczną odległość od rzędu pola.

Na działanie takich samych czynników zewnętrznych są narażone dodatkowe czujniki ultradźwiękowe pomagające w automatycznym kierowaniu kombajnem. Każde koło jest wyposażone w czujnik ultradźwiękowy, który w sposób ciągły wykrywa odległość między kołem a rzędem pola truskawek, utrzymując zadany tor jazdy maszyny i nie dopuszczając do uszkodzenia owoców.


Indukcyjny system pomiarów kątowych określa bezwzględną pozycję kątową.
Indukcyjny system pomiarów kątowych określa bezwzględną pozycję kątową.

Automatyczny układ kierowniczy wysyła z czujników sygnały, które umożliwiają ciągłą i dokładną regulację kąta skrętu kół.

Pozycja wału kierowniczego jest kontrolowana przez indukcyjny system pomiarów kątowych serii PMI360DV-F130. Pozwala to na dokładne przeprowadzanie manewrów na końcach rzędów, niezależnie od tego, czy jazda maszyny przebiega płynnie czy towarzyszą jej wstrząsy.


Krótkie zestawienie zalet

  • Pierwszy całkowicie zautomatyzowany kombajn do zbioru truskawek
  • Jedna osoba może obsługiwać maszynę i zebrać owoce z całego pola truskawek
  • Czujniki indukcyjne sterują ramionami robota
  • Czujniki ultradźwiękowe nawigują maszyną i zapewniają bezpieczną odległość ramion robota od ziemi
  • System kamer gwarantuje zbiór tylko dojrzałych owoców

Pliki PDF do pobrania: Przewodniki technologiczne — Czujniki ultradźwiękowe