Kiedy nadchodzi długie, gorące lato, parki tematyczne z takimi atrakcjami, jak zjeżdżalnie wodne zapewniają swoim gościom dobrą zabawę i możliwość ochłodzenia się. Czujniki ultradźwiękowe pomagają zapewnić bezpieczeństwo i wydajność operacyjną takich instalacji.
Zjeżdżalnie wodne są podzielone na kilka obszarów operacyjnych. Z przyczyn bezpieczeństwa w każdym obszarze może znajdować się jednocześnie tylko jedna łódka. Ponadto trasa musi być jak najszybciej udostępniona kolejnej łódce. W przypadku zjeżdżalni opartych na torach powszechnie stosowanym rozwiązaniem są czujniki indukcyjne. Jednakże w przypadku zjeżdżalni wodnych łódki potrzebują trochę miejsca po obu stronach, aby unosić się na wodzie. W tego typu zastosowaniu technologia ultradźwiękowa jest idealnym rozwiązaniem w zakresie detekcji.
Bezpieczeństwo pasażerów jest najwyższym priorytetem; należy całkowicie wyeliminować ryzyko zderzenia się łódek. Jednocześnie system musi zapewniać, że zjeżdżalnia działa płynnie w celu zredukowania czasu oczekiwania dla gości parku.
Aby spełnić wymogi w zakresie bezpieczeństwa dla zjeżdżalni wodnej, technologia musi działać w sposób niezawodny. Czujnik ultradźwiękowy jest montowany na wyjściu z każdego obszaru. Kiedy łódka przepływa przez wyjście, ustępuje miejsca następnej. Jeśli przestrzeń jest zajęta, przepływające łódki nie mogą wpływać do środka.
Czujniki ultradźwiękowe wykrywają łódki niezależnie od ich kształtu, koloru i zajętości. Czujniki ultradźwiękowe mają charakter bezkontaktowy, dzięki czemu nie występuje czynnik zużycia łódki ani czujnika. W takim zastosowaniu czujnik ultradźwiękowy UC6000-30GM70S-2E2R2-V15 służy do wykrywania łódek. Ten typ czujnika jest odporny na działanie najbardziej niekorzystnych warunków środowiskowych i zapewnia spójne, niezawodne sygnały.
Okienko przełączania czujnika – zasięg między minimalną a maksymalną odległością wykrywania obiektu – jest bardzo proste i intuicyjne w obsłudze dzięki zastosowaniu dwóch potencjometrów. Regulacje można dokonywać za pomocą codziennych operacji na samym urządzeniu, niezawodnie i zgodnie z zastosowaniem. Zasięg wykrywania czujnika ultradźwiękowego wynosi maksymalnie 6 m.
Na pomiar ultradźwiękowy nie mają negatywnego wpływu zmienne warunki meteorologiczne (silne słońce, mgła, zmiany temperatury). Błędów wykrywania spowodowanych rozpryskami wody można uniknąć dzięki poprawnej regulacji parametrów pomiarowych. Minimalizuje to ryzyko przypadkowej aktywacji. Obrotowa głowica czujnika jest bardzo prosta w montażu i dostosowania do przepływających łódek. Nie wymaga ona żadnej regulacji, ponieważ ani kurz, ani krople wody nie wpływają na jej działanie.
Firma Pepperl+Fuchs oferuje różne dokumenty do pobrania zawierające informacje na temat czujników ultradźwiękowych. Oprócz ogólnego przewodnika technologicznego dotyczącego czujników ultradźwiękowych możesz pobrać nowy przewodnik skupiający się na wykrywaniu podwójnych materiałów za pomocą czujników ultradźwiękowych. Pobierz bezpłatne dokumenty PDF już teraz, aby zyskać cenne informacje i porady związane z Twoją branżą!