Wsparcie Czujników Przemysłowych
Wsparcie Ochrony przed wybuchem

Monitorowanie naprężenia sieci przy użyciu czujników ultradźwiękowych

Zastosowanie

Zastosowanie czujników ultradźwiękowych do przesyłania informacji zwrotnych o naprężeniu sieci w procesach formowania termicznego, tłoczenia metalu i kształtowania papieru ułatwia uzyskanie wydajnego i jednorodnego przepływu materiału. Dzięki monitorowaniu poziomu zwisu swobodnie zawieszonej pętli pomiędzy szpulą zasilającą a stanowiskiem produkcyjnym lub też położenia ramienia wahliwego, sterownik systemu może w czasie rzeczywistym regulować prędkość w celu uzyskania dokładnie wykonanych i powtarzalnych produktów końcowych.


Cel

Obecnie istnieje duże zapotrzebowanie na niezawodne monitorowanie naprężenia pętli. Utrzymanie odpowiedniego naprężenia ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia równomiernej prędkości podawania oraz przepływu materiału. Równomierność ta pozwala na efektywne zapewnienie jednolitej, wysokiej jakości produktu, co jest niezwykle ważne w procesach tłoczenia i formowania metalu. Pozwala także oszczędzić czas i uzyskać doskonały produkt końcowy za każdym razem, niezależnie od tego, czy jest to idealnie uformowany wspornik metalowy czy też element papierowy o doskonale przyciętych krawędziach.


Rozwiązanie

Czujnik ultradźwiękowy (np. serii L2) jest ustawiony nad środkową częścią pętli. Impuls akustyczny emitowany przez czujnik trafia w pętlę pod kątem prostym. Urządzenie może w sposób ciągły monitorować odległość od pętli lub sygnalizować osiągnięcie zdefiniowanych wartości granicznych przy użyciu dwóch wyjść przekaźnikowych. Konfiguracja parametrów sterowania jest łatwa i szybka dzięki przyciskom do programowania lub oprogramowaniu do parametryzacji.


Korzyści

W niektórych przypadkach bardziej korzystne jest zastosowanie czujników ultradźwiękowych niż czujników optycznych. Czujniki ultradźwiękowe nadają się doskonale do użycia w otoczeniu o dużym zapyleniu, w którym występują przezroczyste lub różnokolorowe obiekty i poprzeczne ruchy pętli materiału, a wymiary docelowe lub materiał ulegają zmianie. Czujniki ultradźwiękowe umożliwiają również sygnalizację osiągnięcia przez pętlę górnego/dolnego ograniczenia. Wersje analogowe pozwalają także na ciągłe monitorowanie zwisu z milimetrową dokładnością.


W skrócie

  • Niezawodne sterowanie podawaniem materiału
  • Wydajność niezależna od koloru, wykończenia powierzchni i wahadłowych ruchów pętli materiału
  • Łatwa i szybka konfiguracja zakresu pomiarowego
  • Łatwy montaż
  • Eksploatacja niewymagająca konserwacji