Wsparcie Czujników Przemysłowych
Wsparcie Ochrony przed wybuchem

Zautomatyzowane systemy przeładunku materiałów z interfejsem AS-Interface dla portów lotniczych

W międzynarodowych portach lotniczych codziennie przeładowywanych jest tysiące sztuk bagaży. Pomimo dużej liczby walizek i bagaży, które muszą trafić do swoich właścicieli po zakończeniu lotu, pomyłki zdarzają się niezwykle rzadko. Zautomatyzowane systemy do przeładunku materiałów zapewniają, że każda sztuka bagażu trafia we właściwe miejsce. Rozwiązania AS-Interface firmy Pepperl+Fuchs stanowią ważny element systemów przeładunku materiałów.


Zastosowanie

Systemy przeładunku bagaży w międzynarodowych portach lotniczych mogą mieć długość nawet ponad 30 km. Setki siłowników i tysiące czujników zamontowanych wzdłuż trasy umożliwia wykrywanie, identyfikację, kontrolę i kierowanie bagażu od momentu jego rejestracji do bramki odlotu. Często wymagana jest rozbudowa systemów podczas normalnej pracy lotniska. Systemy sterowania i systemy fieldbus używane w takich wielkoskalowych zastosowaniach mogą się różnić na poszczególnych kontynentach. W takich zastosowaniach interfejs AS-Interface wyróżnia się na tle innych technologii instalacji. Sama technologia połączeń jest względnie prosta i nie narzuca ograniczeń w zakresie topologii i długości kabli sieciowych. Przy użyciu jednego płaskiego kabla można zapewnić zasilanie, a także przesyłać sygnały bezpieczeństwa oraz standardowe. Co więcej, używanie linii redundantnych nie jest wymagane, co prowadzi do znaczących oszczędności w przypadku instalacji wielkoskalowych.


Cel

Celem jest połączenie czujników i siłowników w systemach przeładunku materiałów oraz przenośnikach bagaży przy użyciu elastycznego i ekonomicznego rozwiązania. Rozwiązanie to musi także umożliwiać łatwą integrację nowych modułów. Dostęp do systemów jest w pewnym zakresie możliwy także podczas ich pracy. Dlatego muszą być dostępne komponenty bezpieczeństwa, takie jak wyłączniki awaryjne. Ostatecznym celem jest zasilanie oraz przesyłanie sygnałów standardowych i sygnałów bezpieczeństwa bez konieczności używania odrębnego okablowania. 


Rozwiązanie

Moduł G11 do interfejsu AS-Interface zapewnia dużą elastyczność.
Moduł G11 do interfejsu AS-Interface zapewnia dużą elastyczność.

W zależności od funkcji oraz danego zastosowania używane są podwójne bramki firmy Pepperl+Fuchs ze zintegrowaną funkcją monitorowania bezpieczeństwa. Płaski kabel AS-Interface jest prowadzony w szynie montażowej systemu przeładunku materiałów. Moduły są łączone bezpośrednio na płaskim kablu lub przy użyciu modułów połączeniowych AS-Interface. Na specjalne żądanie producenta sprzętu firma Pepperl+Fuchs opracowała moduł czujnika/siłownika G11 dla interfejsu AS-Interface. Moduł ten można podłączyć do interfejsu AS-Interface przy użyciu kabla płaskiego lub złącza wtykowego M12, co zapewnia dużą elastyczność oraz umożliwia zmniejszenie liczby komponentów AS-Interface wymaganych w danej instalacji. Montaż rozwiązania odbywa się według standaryzowanej procedury, identycznej zarówno dla modułu wejść 4I, jak i modułu wejść/wyjść 4I/4O. Terminator G10 z opcją kilku impedancji umożliwia efektywną rozbudowę segmentu AS-Interface do 200 m i zapewnia korzystne finansowo rozwiązanie.


Korzyści

Moduł G10 stanowi rozszerzenie segmentu produktów AS-Interface.
Moduł G10 stanowi rozszerzenie segmentu produktów AS-Interface.

Do zaprojektowania szerokiej gamy systemów przenośników dostosowanych do danego zastosowania wystarczy tylko kilka komponentów. Integralną częścią systemu jest mechanizm przesyłania sygnałów z komponentów bezpieczeństwa. W większości przypadków sygnały dotyczące bezpieczeństwa są przesyłane przy użyciu interfejsu AS-Interface i oceniane przez centralny system sterowania bezpieczeństwem. Dzięki temu interfejs AS-Interface znacząco przyspiesza proces konfiguracji rozbudowanych systemów przeładunku materiałów oraz złożonych konstrukcji. Pozwala to zwiększyć wydajność systemów przeładunku bagaży i jednocześnie uzyskać znaczne oszczędności pod względem okablowania.


W skrócie

  • Wydajne okablowanie i integracja zabezpieczeń przesyłania sygnałów
  • Zdecentralizowane, elastyczne rozwiązanie dla dużych sieci
  • Otwarte rozwiązanie systemowe umożliwiające podłączenie do wszystkich systemów fieldbus używanych powszechnie na całym świecie
  • Łatwy montaż dzięki swobodnej topologii
  • Niski koszt instalacji

e-news

Zasubskrybuj nasz biuletyn i regularnie otrzymuj wiadomości oraz ciekawe informacje ze świata automatyki.

Subskrybuj
Gama produktów AS-Interface

Zapoznaj się z pełną gamą naszych produktów AS-Interface.