Wsparcie Czujników Przemysłowych
Wsparcie Ochrony przed wybuchem

Zapobieganie kolizjom żurawi portowych przy użyciu czujników ultradźwiękowych

Zastosowanie

Kontenerowce muszą być szybko rozładowywane — czas to pieniądz. Duże statki wymagają użycia do rozładunku  wielu żurawi naraz. Żurawie poruszają się wzdłuż basenu portowego na szynach lub gumowych kołach. W obu przypadkach dzielą tę samą pojedynczą szynę, co oznacza, że mogą uderzyć w sąsiednie żurawie znajdujące się po prawej i lewej stronie. System kontroli oparty na czujnikach ultradźwiękowych zapobiega takim kolizjom.


Cel

Zapobieganie kolizjom pomiędzy samymi żurawiami oraz kolizjom żurawi z innymi obiektami na ich drodze. Żurawie są używane przez całą dobę i są narażone na działanie wszystkich czynników atmosferycznych: deszczu, śniegu, wiatru, mocnego słońca, mgły i soli zawieszonej w powietrzu. W tych trudnych warunkach czujniki muszą być w stanie bezbłędnie monitorować przestrzeń na odcinku 10 m przed żurawiem w kierunku ruchu. Nie może dochodzić do wzajemnych interferencji z sygnałami innych systemów żurawi ani przerw w pracy.


Rozwiązanie

Czujniki ultradźwiękowe F260 z zasięgiem wykrywania 10 m idealnie nadają się do tego zadania.
Czujniki ultradźwiękowe F260 z zasięgiem wykrywania 10 m idealnie nadają się do tego zadania.

Jeden lub dwa czujniki ultradźwiękowe są montowane na żurawiu w każdym kierunku jego ruchu. Liczba czujników zależy od wielkości monitorowanego obszaru oraz od tego, czy istnieje potrzeba wykrywania innych pojazdów i obiektów poza samymi żurawiami. Odpowiedni kierunek zamontowania, synchronizacja równoległych urządzeń i wykorzystanie różnych częstotliwości ultradźwiękowych – to wszystko zapobiega wzajemnemu zakłócaniu się urządzeń. Zazwyczaj używa się czujników ultradźwiękowych z 2 wyjściami przełączającymi. Pierwsze wyjście przełącza żuraw z normalnej prędkości jazdy do wolnej, a drugie zatrzymuje żuraw. Czujniki 30GM (zasięg wykrywania 6 m) oraz z serii F260 (zasięg wykrywania 10 m) idealnie nadają się do tego zastosowania.


Korzyści

Obszar pomiaru czujników ultradźwiękowych w kształcie szerokiego stożka zapewnia monitorowanie całej drogi ruchu żurawia. Trudne warunki atmosferyczne nie stanowią dla nich żadnej przeszkody, ponadto są w stanie rozpoznać obiekty bez względu na ich kształt, kolor czy powierzchnię. Kurz, oleje i inne zanieczyszczenia nie wpływają na działanie czujników ultradźwiękowych. Ustawianie punktów przełączania jest szybkie i łatwe. Tak samo jak synchronizacja. Stopień ochrony IP67 pozwala na bezpieczne używanie na otwartym terenie.


W skrócie

  • Niezawodne zapobieganie kolizjom
  • Jeden czujnik monitoruje ścieżkę ruchu żurawia w jednym kierunku
  • Eksploatacja niewymagająca konserwacji
  • Działanie bez względu na kurz, brud i złe warunki atmosferyczne

Pliki PDF do pobrania: Przewodniki technologiczne — Czujniki ultradźwiękowe


e-news

Zasubskrybuj nasz biuletyn i regularnie otrzymuj wiadomości oraz ciekawe informacje ze świata automatyki.

Subskrybuj