Wsparcie Czujników Przemysłowych
Wsparcie Ochrony przed wybuchem

Pomiar opakowań w ciągu sekundy — czujniki ultradźwiękowe wykrywają każdy rodzaj powierzchni


Włoska firma transportowa i logistyczna Villa & Riva używa ruchomego stołu pomiarowego Parcelscan firmy SIPI do rejestracji objętości i wagi przesyłek.

Dla włoskiej firmy transportowej i logistycznej Villa & Riva ważna jest znajomość dokładnych wymiarów i wagi przesyłek. Jest to jedyny sposób na optymalne wykorzystanie przestrzeni magazynowej oraz nieprzeciążanie ciężarówek. W celu automatycznej rejestracji objętości i wagi przesyłek firma stosuje ruchomy stół pomiarowy Parcelscan firmy SIPI. Czujniki ultradźwiękowe firmy Pepperl+Fuchs wykonują szybkie i dokładne pomiary zewnętrznych krawędzi.

Stół Parcelscan firmy SIPI jest wyposażony we wbudowaną wagę umożliwiającą pomiar ciężaru towarów, a długość zewnętrznych krawędzi jest wykrywana przez czujniki ultradźwiękowe. W tym procesie opakowania są umieszczane w rogu stołu, ograniczonego listwami końcowymi z obu stron. Na wolnych końcach tych dwóch listw znajdują się czujniki ultradźwiękowe. Wiązki dźwiękowe czujników są wyrównane z odpowiednimi krawędziami opakowania i rejestrują jego długość i szerokość. Wysokość jest wykrywana przez dodatkowy czujnik, który jest umieszczony nad stołem i rejestruje wysokość opakowania z góry. 


Czujniki ultradźwiękowe: niezawodne i precyzyjne

Stół jest wyposażony w trzy czujniki ultradźwiękowe firmy Pepperl+Fuchs, które wykrywają rozmiary opakowania. Ten czujnik jest umieszczony nad stołem i służy do rejestracji wysokości.
Stół jest wyposażony w trzy czujniki ultradźwiękowe firmy Pepperl+Fuchs, które wykrywają rozmiary opakowania. Ten czujnik jest umieszczony nad stołem i służy do rejestracji wysokości.

Czujniki ultradźwiękowe szczególnie dobrze nadają się do pomiaru zewnętrznych krawędzi opakowań. Wykrywają one obiekty niezależnie od ich właściwości optycznych. Kolor obiektu i powierzchnie odblaskowe nie wpływają na dokonywane pomiary, ponieważ są to czynniki, które nie mają znaczenia dla rozchodzenia się i odbicia fal dźwiękowych. Oznacza to, na przykład, że opakowania są niezawodnie mierzone nawet wtedy, gdy są owinięte błyszczącą folią lub celofanem.

System Parcelscan firmy SIPI jest wyposażony w trzy czujniki ultradźwiękowe firmy Pepperl+Fuchs z serii UC2000-L2. Czujniki działają w zakresie dwóch metrów i wykrywają wymiary zewnętrzne z dokładnością do milimetra. Ponieważ boczne rozchodzenie się wiązki dźwiękowej można ograniczyć bez pomniejszania zakresu pomiaru, urządzenia można umieszczać bardzo blisko końcowych listw stołu. Oznacza to, że czujniki mogą mierzyć małe opakowania, o długości krawędzi wynoszącej zaledwie kilka centymetrów. Ustawienie czujników blisko zewnętrznych krawędzi zapewnia łatwy załadunek i rozładunek stołu. Kompaktowa konstrukcjasześciennych urządzeń ultradźwiękowych stanowi dodatkowe ułatwienie: „Przy długości krawędzi wynoszącej zaledwie 40 mm i strefie nieczułości wynoszącej 60 milimetrów czujniki mogą być montowane na końcowych listwach w sposób, który oszczędza sporo miejsca. Oznacza to, że dostęp do stołu pomiarowego jest praktycznie nieograniczony”, twierdzi Carlo Clerici z firmy SIPI.

Ponieważ czujniki są przeznaczone do pomiaru pudełek, dla konstruktorów z firmy SIPI ważne było zapewnienie łatwej synchronizacji urządzeń. Aby zapobiec zakłóceniom pomiędzy sygnałami poszczególnych czujników, urządzenia UC2000-L2 działają w automatycznym trybie multipleksowym. Wystarczy je podłączyć za pomocą ich standardowych wejść synchronizacyjnych.


Pomiar w ciągu sekundy

Dane opakowania są wyświetlane na ekranie zamontowanym na stole pomiarowym.
Dane opakowania są wyświetlane na ekranie zamontowanym na stole pomiarowym.

Stół Parcelscan firmy SIPI dokonuje pomiaru opakowanie w czasie zaledwie jednej sekundy. Dane są wyświetlane na ekranie zamontowanym na stole pomiarowym. W firmie transportowej Villa & Riva dane są przypisywane do odpowiedniego ładunku poprzez skanowanie kodu kreskowego, a następnie przekazywane do komputera poprzez sieć Wi-Fi lub Ethernet. Dzięki temu etykiety potrzebne do transportu są natychmiast drukowane, a zebrane dane są przekazywane do systemu ERP.

Ładunki obsługiwane przez firmę Villa & Riva składają się głównie z pudełek i kartonów o równych krawędziach zewnętrznych. Jednakże urządzenie Parcelscan firmy SIPI umożliwia także pomiary przedmiotów o nieregularnych kształtach. Pomiar jest wykonywany poprzez umieszczenie metalowych klamer w polu pomiarowym czujników, na poziomie najbardziej wystającego elementu. Zamiast rzeczywistego obiektu wiązki dźwiękowe wykrywają metalowe klamry, które wskazują rozmiary ładunku.


e-news

Zasubskrybuj nasz biuletyn i regularnie otrzymuj wiadomości oraz ciekawe informacje ze świata automatyki.

Subskrybuj