Wsparcie Czujników Przemysłowych
Wsparcie Ochrony przed wybuchem

Wizualizacja procesów w pomieszczeniach czystych zakładów farmaceutycznych z użyciem monitorów zdalnych

Zastosowanie

Zakłady zajmujące się produkcją szczepionek stawiają przed personelem i urządzeniami wysokie wymagania w zakresie standardów higieny. Szereg organizacji opublikowało wytyczne Dobrych praktyk produkcyjnych (GMP), które mają zapewnić odpowiednią jakość produkcji w tym sektorze i obowiązują firmy z wszystkich krajów z zasięgu działania danej organizacji, w tym European Medicines Agency (EMA), American Food and Drug Administration (FDA) oraz WHO. Poniższe aplikacja API (Active Pharmaceutical Ingredient) pochodzi od firmy biofarmaceutycznej, która posiada pomieszczenia czyste kategorii B i C. Firma wykorzystuje w produkcji dwa rodzaje aplikacji: jeden system realizacji produkcji (MES) oraz jeden system sterowania rozproszonego (DCS).

Cel

Firma potrzebuje stacji operatorskich, które pozwolą na monitorowanie i sterowanie procesami produkcji bezpośrednio w jej strefie produkcyjnej. Dla zachowania zgodności ze standardami GMP stacje operatorskie muszą być odporne na działanie czynników chemicznych i środków czyszczących oraz wykończone z zewnątrz w sposób zapewniający łatwość czyszczenia. Ilość miejsca na terenie instalacji jest ograniczona, dlatego każda z 30 stacji w obszarze produkcji musi pozwalać na wyświetlanie na jednym monitorze zdalnym danych z obydwu aplikacji (DCS i MES).


Rozwiązanie

Obudowa ze stal nierdzewnej pozwala na łatwe czyszczenie.
Obudowa ze stal nierdzewnej pozwala na łatwe czyszczenie.

Stacje operatorskie VisuNet GMP firmy Pepperl+Fuchs zostały zaprojektowane specjalnie do zastosowań obejmujących GMP i precyzyjnie odpowiadają wymaganiom systemów wizualizacji stosowanych w branży farmaceutycznej. Powierzchnia smukłych obudów ze stali nierdzewnej ułatwia czyszczenie. Zaprojektowano ją tak, by była pozbawiona szczelin i obszarów, których mogą gromadzić się płyny. Obudowa ze stali nierdzewnej jest ma chropowatość powierzchni wynoszącą 0,8 μm. Wszystkie użyte materiały są sprawdzane pod kątem odporności na szeroką gamę związków chemicznych i środków czyszczących. Opracowano także nową funkcję oprogramowania sprzętowego MSS (Multiple Simultaneous Sources), która umożliwia korzystanie z dwóch aplikacji na jednym monitorze zdalnym VisuNet. Ta funkcja umożliwia szybki dostęp do obydwu aplikacji z różnych serwerów i łatwe wyświetlanie ich w trybie pełnoekranowym po naciśnięciu kombinacji klawiszy.Z tego samego monitora zdalnego można szybko uzyskać dostęp do danych DCS i MES.

Korzyści

Pepperl+Fuchs zaspokaja całość potrzeb firmy farmaceutycznej, dostarczając jej kompleksowe rozwiązanie zgodne z GMP Dzięki specjalnie zaprojektowanemu oprogramowaniu MSS klient może teraz obsługiwać aplikacje DCS i MES z poziomu jednego zdalnego monitora VisuNet, co pozwala mu zaoszczędzić bezcenne miejsce w strefie produkcji. Modułowa konstrukcja rozwiązania VisuNet GMP sprawia, że problemem nie jest także wprowadzanie innych niestandardowych modyfikacji, takich jak instalacja elementów montażowych pod radiowe skanery kodów kreskowych czy też klawiatury z układem przystosowanym do określonego języka. Oprócz sterowania w obszarze produkcyjnym dzięki oprogramowaniu VisuNet Control Center istnieje także możliwość zdalnego zarządzania monitorami zdalnymi poprzez sieć, spoza pomieszczenia czystego.


W skrócie

  • Sterowanie i monitoring produkcji z użyciem VisuNet GMP w przestrzeniach kategorii B i C
  • Modułowa koncepcja VisuNet GMP pozwala tworzyć rozwiązania dostosowane do potrzeb klienta
  • Zdalne zarządzanie przez sieć za pomocą oprogramowania VisuNet Control Center
  • Kompletne rozwiązanie od jednego dostawcy

e-news

Zasubskrybuj nasz biuletyn i regularnie otrzymuj wiadomości oraz ciekawe informacje ze świata automatyki.

Subskrybuj