Wsparcie Czujników Przemysłowych
Wsparcie Ochrony przed wybuchem

Rozdzielacze Y dla łączenia czujników w żurawiach samojezdnych

Zastosowanie

Aby możliwe było bezpieczne posługiwanie się żurawiem samojezdnym do prac w trudnych warunkach, wszystkie podpory muszą być całkowicie wysunięte i bezpiecznie spoczywać na podłożu. Dwa indukcyjne czujniki zbliżeniowe monitorują każdą z dwuczęściowych podpór. Żuraw może rozpocząć pracę dopiero, gdy wszystkie czujniki wskażą, że podpory są ustawione w prawidłowym położeniu. Dzięki temu żuraw jest zawsze stabilny, a w przypadku utraty kontroli nie dochodzi do sytuacji krytycznych.


Cel

Poszczególne sygnały z ośmiu czujników monitorowania podpór muszą być podłączone logicznie i przesłane do panelu sterowania dźwigu. Konwencjonalne metody okablowania, takie jak podłączanie czujników szeregowo i łączenie ich w skrzynkach zaciskowych, są złożone i kosztowne. Pojedyncze przewody zwiększają również ryzyko pomyłek i luźnych połączeń. Potrzebne jest rozwiązanie, które skraca czas instalacji i obniża ilość błędów, a zarazem niezawodnie przesyła sygnały czujnika do panelu sterowania.


Rozwiązanie

Rozdzielacz Y stanowi ekonomiczne rozwiązanie umożliwiające połączenie sygnałów dwóch czujników.
Rozdzielacz Y stanowi ekonomiczne rozwiązanie umożliwiające połączenie sygnałów dwóch czujników.

Dzięki złączu M12 sygnały dwóch trójprzewodowych czujników z wyjściem PNP są poprzez rozdzielacz Y kierowane na jeden przewód. Funkcja logicznego AND (połączenia szeregowego czujników) pozwala połączyć dwa sygnały z każdej rozsuniętej podpory i przekazuje sygnał zespolony do panelu sterowania, gdy obie sekcje podpory zostaną całkowicie wysunięte. Eliminuje to konieczność stosowania indywidualnych wiązek w skrzynkach zaciskowych. Wstępnie przetestowane elektrycznie rozdzielacze Y umożliwiają szybkie podłączenie czujników i ograniczają konieczność późniejszego rozwiązywania problemów.


Korzyści

Rozdzielacz Y z logicznym AND umożliwia połączenie szeregowe czujników pojazdu bez skrzynek zaciskowych. Zmniejsza to złożoność okablowania i skraca czas instalacji. Dzięki niewielkim rozmiarom urządzenie to można instalować w miejscach o ograniczonej przestrzeni, a jego złącza M12 zapewniają pełną elastyczność.


W skrócie

  • Połączenie logiczne AND dwóch sygnałów z czujników cyfrowych
  • Uproszczone okablowanie zmniejsza koszty instalacji i pozwala uniknąć błędów
  • Zdecentralizowane połączenie logiczne bezpośrednio w ścieżce przewodów
  • Odpowiednie do zastosowań w miejscach o ograniczonej przestrzeni
  • Ochrona IP68 bez dodatkowych środków ochronnych

e-news

Zasubskrybuj nasz biuletyn i regularnie otrzymuj wiadomości oraz ciekawe informacje ze świata automatyki.

Subskrybuj